Praktické tipy na cesty

Horský nováček na svém prvním treku v Azerbajdžánu

Užitečné tipy a informace pro cestovatele, horaly i další zvídavé jedince. Pokud hledáš osobní zkušenosti posbírané za léta na cestách, jsi na správném místě.

Chceš-li zejména trekařské rady z první ruky, můžeme se potkat osobně na mém kurzu Poprvé do hor.


Jak si vybrat boty na hory: Kotníkové pohorky, nízké trekovky nebo běžecké speciály?

Vzhledem k tomu, že při jakékoliv turistice strávíme na nohou enormní množství času, jsou boty logickým kandidátem na mršitele zážitků č.1. Špatné nebo nepadnoucí botky jsou zárukou kvalitního utrpení stupňující se intenzity po mnoho a mnoho dní, než dojdete do cíle nebo je v zoufalství zahodíte do rokle. Proto se pojďme podívat, jak si vybrat ideální obuv na kratší výšlapy i náročnější mnohadenní treky a co si ohlídat jak při nákupu tak v průběhu jejich použití.
Přečíst...

Jak se na hory sbalit co nejvíc nalehko i bez obřích investic do vybavení

Několikadenní treky (horské přechody) mají své nesporné kouzlo a pozitivní vliv na příčetnost. Bohužel „plná polní“ – tedy veškerá potřebná výbava a zásoby – ve chvíli, kdy se nemůžeme spoléhat na horské chaty a zájezdní hostince, něco váží, což významně snižuje pohodlí pohybu. Naštěstí se z oné tíhy dá při troše zdravého rozumu a zkušeností významně ubrat.
Přečíst...

Jak se domluvit na cestách: Naučte se cizí jazyky efektivně

Chystáte se vyrazit do ciziny a řešíte, jak se tam domluvíte? Pokud jedete jinam než na Slovensko, pomůže vám aspoň základní znalost cizích jazyků jak po praktické stránce, tak při poznávání dané země. V tomto článku jsem sepsala, jak se efektivně naučit cizí jazyk pro cestovatelské účely. Rady jsou rozděleny do tří úrovní podle toho, jestli chcete umět jen pár zdvořilostních frází, chcete zvládnout základní praktickou domluvu, nebo chcete být schopní i pokročilejší konverzace.
Přečíst...

Jak si vybrat ideální spacák a jakým chybám se vyhnout

Výběr spacáku je důležitý krok v životě dobrodruha. Do velké míry totiž na vaší volbě záleží, zda se na cestách vyspíte dorůžova nebo protrpíte řadu nocí. Abych vám dal aspoň základní vodítko, podle čeho spacák vybrat, sepsal jsem tento článek. Jeho cílem je srozumitelně a bez zbytečných technikálií vysvětlit nejdůležitější pojmy a údaje a provést vás podstatnými úvahami, které byste při koupi spacího pytle měli učinit.
Přečíst...

Jak na stopování: prověřené rady a tipy

Návodů na stopování po internetu koluje spousta. Výborných i méně úplných.  My se pokusíme vystihnout ty nejpodstatnější rady a doplnit je o vlastní fígle, ověřená doporučení kamarádů a osobní zkušenosti. Pokud plánujete stopovat i jinde než v Evropě, budou se vám hodit tipy pro země, kde platí trochu jiné zvyklosti. A posloužíme vám též motivací vyzkoušet si stop méně tradičních dopravních prostředků, protože stopnout se dá cokoliv od koňského povozu, přes loď po letadlo.
Přečíst...

Když kavárenská povalečka vyrazí do divočiny: Rady, jak na horách co nejméně trpět

Žádný učený horal z nebe nespadl, každý outdoorový začátek je těžký a co si nevyjdeš, to si nesejdeš. Taky máte chuť, když před vámi vaši outdoorově zkušenější kamarádi vysloví podobné věty, obrátit oči v sloup a vrátit se do tepla kavárny? Já jsem dlouho měla, než jsem zjistila, že venku může být překvapivě hezky, když se dobře připravíte. A všem podobným kavárenským povalečům bych chtěla poradit, jak na to.
Přečíst...

Poprvé na letišti a první cesta letadlem: Praktický průvodce

Provařené pořekadlo praví, že všechno je jednou poprvé, a platí to i pro létání. Zatímco u cest vlakem prostě přijdete na nádraží, koupíte si lístek, nasednete do vlaku a jedete, cesta letadlem je mnohem delší a složitější proces. Na internetu sice na toto téma najdete spoustu článků, ale žádný z nich se mi nezdál dostatečně úplný. Sepsala jsem proto ultimátní návod, kde se dozvíte vše, co vás na letišti a v letadle čeká, pěkně krok za krokem.
Přečíst...