Praktické tipy na cesty

  » Rozcestník
Horský nováček na svém prvním treku v Azerbajdžánu

Užitečné tipy a informace pro cestovatele, horaly i další zvídavé jedince. Pokud hledáš osobní zkušenosti posbírané za léta na cestách, jsi na správném místě.

Chceš-li zejména trekařské rady z první ruky, můžeme se potkat osobně na mém kurzu Poprvé do hor.


Horská nemoc: Prevence, jak ji poznat a jak řešit když přijde

Horská (nebo taky „výšková“) nemoc umí potrápit. Bolest hlavy, nevolnost nebo třeba nadměrná únava jsou poměrně běžnými společníky, kteří vítají nemalou část turistů při delším pobytu ve vysokých horách. Zároveň ve většině případů brzy neškodně zmizí, pokud na ně zareagujeme správně. Na druhou stranu od určitých výšek se musíme mít opravdu na pozoru, protože ignorováním příznaků si zaděláváme na závažný problém. Vše podstatné o horské nemoci, jejich projevech, rizicích a co dělat, když na vás přijde, najdete v tomto článku. Probereme si také prevenci a správný postup aklimatizace – přizpůsobení se podmínkám ve větších nadmořských výškách, abyste se drsnějším projevům výškovky pokud možno vyhýbali.
Přečíst...

Mapy a orientace: Vše, co jako turista potřebujete vědět

Tento článek vás provede úplnými základy orientace a napoví, co vše lze v mapách nalézt a jak s nimi pracovat v terénu. Na navigaci se podíváme realisticky s ohledem na současnost, kdy se často budete orientovat s mobilem a navigační aplikací. Nicméně projdeme si též dobré důvody, proč je potřeba naučit se principy práce s „klasickou“ mapou i buzolou, a ukážeme si jak na to.
Přečíst...

Jak poznat náročnost (nejen) alpských turistických tras a co jednotlivé obtížnosti znamenají

Jak náročná asi bude ta či ona stezka? V mnoha zemích mají svůj systém značení, podle kterého se dá zhruba orientovat. V článku se podíváme především na Alpy, ale na nějaké podobné rozdělení narazíte i jinde ve světě.  Zejména pokud používáte např. Mapy.cz nebo Locus, kde se náročnosti tras (pokud je někdo zaznačil) také ukazují.
Přečíst...