Užitečné tipy a informace pro cestovatele, horaly i další zvídavé jedince. Pokud hledáš osobní zkušenosti posbírané za léta na cestách, jsi na správném místě.
Chceš-li zejména trekařské rady z první ruky, můžeme se potkat osobně na mém kurzu Poprvé do hor.
Stan je nejtypičtějším symbolem pobytu v přírodě. Chrání nás před živly i otravným hmyzem a v drsných podmínkách snadno vykouzlí pocit pohody a bezpečí. Jak vybrat ten nejlepší právě pro vás a jakým parametrům věnovat pozornost?
Přečíst...
Dvě věci, o nichž jste dost možná nikdy neslyšeli, protože přinejmenším v rámci střední Evropy pro nás nehrají velkou roli. Ale při cestě do určitých vzdálenějších destinací nebo na jižní polokouli vás při navigaci můžou slušně zmást, protože si buď nebudete schopni správně zorientovat mapu nebo vám kompas bude dělat nehezká alotria. Nenechte se zaskočit a dejte si spolu se mnou malou lekci z geografie a fyziky.
Přečíst...
Trekové hůlky jsou na horách oblíbeným pomocníkem. V tomto kratším článku si ukážeme, jak je správně držet a jak s nimi zacházet, abyste jejich potenciál využili na maximum a šlapalo se vám co nejlehčeji.
Přečíst...
Horská (nebo taky „výšková“) nemoc umí potrápit. Bolest hlavy, nevolnost nebo třeba nadměrná únava jsou poměrně běžnými společníky, kteří vítají nemalou část turistů při delším pobytu ve vysokých horách. Zároveň ve většině případů brzy neškodně zmizí, pokud na ně zareagujeme správně. Na druhou stranu od určitých výšek se musíme mít opravdu na pozoru, protože ignorováním příznaků si zaděláváme na závažný problém. Vše podstatné o horské nemoci, jejich projevech, rizicích a co dělat, když na vás přijde, najdete v tomto článku. Probereme si také prevenci a správný postup aklimatizace – přizpůsobení se podmínkám ve větších nadmořských výškách, abyste se drsnějším projevům výškovky pokud možno vyhýbali.
Přečíst...
Celý den na treku dá jednomu pořádně zabrat. Svému tělu ovšem můžeme významně pomoci jednak v tom, aby zátěž snášelo co nejlépe a podávalo požadované výkony a také, aby se po ní dokázalo co nejrychleji vzpamatovat a pokud možno nás nic nebolelo.
Přečíst...
Preventivní očkování před výletem do zahraničí je jedno z velkých cestovatelských témat. Čím vším se nechat píchnout, kolik to bude stát, jak dlouho předem očkování řešit a jak to probíhá?
Přečíst...
Poměrně běžnou terénní překážkou, kterou bývá na horském treku potřeba překonat, je řeka nebo hlubší potok. Obvykle velmi nízká teplota vody je přitom spíše mentálním problémem – tím závažnějším je její síla. Proto si shrňme pár tipů, jak na bezpečné brodění, ať nikde neuplavete.
Přečíst...
Jestli jste z Brna nebo Polabské nížiny, může vás horské počasí překvapit některými typickými vlastnostmi. Ty pochopitelně nabývají tím extrémnějšího charakteru, v čím vyšších horách se nacházíte, ale není radno je podceňovat ani na Šumavě.
Přečíst...
Začátek série „Počasí (nejen) na horách – praktické základy meteorologie a předpovědi počasí pro laiky“. První díl je především o tom, k čemu jsou kvalitní informace o počasí a podnebí užitečné a jak nám na treku můžou pomoci.
Přečíst...