Cestovatelské stand upy jsou dneska v módě, jenže mnohdy trpí neduhy jako zdlouhavost, nekvalitní fotografie, nuda, příliš mnoho faktů… takové věci u mě nehrozí. Z alba i deníku vybírám jen to nejlepší, co tě rozhodně nenechá usnout.

Na mých přednáškách se vždy můžeš těšit na kořeněnou špetku inspirace, hodně srandy a parádní fotky.

Máš zájem uspořádat zábavnou cestopisnou show pro tvé městečko, firmu či školu? Ozvi se na kuba.vzahorami.cz

prednasky stand upy za horami kuba venglar

Zatím po mně na konci nikdo nic neházel…

Cestovatelská promítání, která mám na skladě

Nejbližší akce

Na většinu mých vystoupení lze zakoupit vstupenky v předprodeji (nejčastěji skrze SMS Ticket – platba kartou, převodem nebo Pay Pal). Stačí kliknout na nabízený odkaz. 

Pokud zde náhodou nic nevidíš, buď vysvětli svému prohlížeči, že na mé stránce nemusí nic blokovat, nebo se podívej na facebookový seznam akcí.

Anotace jednotlivých programů

Všechny krásy Kavkazu: Gruzie, Ázerbájdžán, Arménie

kavkaz prednaska plakat

Šest týdnů putování skrz kavkazské republiky, kde přírodní krásy střídají neuvěřitelná setkání a divoké historky. Co se stane, když gruzínského baču poprosíte o trochu sýra? Jak s vámi naloží ázerbájdžánští pohraničníci, když vás chytnou bez patřičného povolení? Kolik vrcholů a barev má arménská nejvyšší hora Aragats?

Každá ze tří zemí má své náboženství, národní nápoj i vlastní abecedu. Každá je jiná a přitom všechny spojuje pohostinná kavkazská duše i sovětská minulost.

Kyrgyzstán: Trochu jiný mainstream

kyrgyzstan kone prednaska plakat

Stačí pár dní v některém z kouzelných údolí abyste zjistili, proč je Kyrgyzstán tak oblíbenou destinací. Zasněžené velehory, všudypřítomní koně a doliny posypané květy lákají turisty ze všech koutů světa.

Naštěstí největší horskou atrakcí je zde stále blbec s pořádným batohem a jen pár kroků mimo hlavní trasy máte všechny přírodní poklady sami pro sebe. Obchodní jednání se vedou pěkně v jurtě při čaji, zatímco venku se chystá beraní hlava k večeři, malý klučina na koni zahání stádo, panímáma dojí kobylu, ze skály se houpe mršina jaka… Zkrátka žádný mainstream.

Indie: Těžko uvěřitelná země

Indie kozel prednaska plakat

Ať už jste si o Indii mysleli cokoliv, rychle vás vyvede z omylu. Kromě chilli vládnou zemi chaosu především klaksony a boj o holou existenci. Přežijí jen neustále smlouvající jedinci, kteří si příliš nepotrpí na hygienu.

Kdo rozdýchá prvotní šok, může se mezi všudypřítomnou bídou pustit do pátrání po epochálních monumentech či přírodních perlách nevídaných krás. Opravdoví fajnšmekři využijí volné chvíle, kdy se zrovna nehádají s rikšou, k náboženským pozorováním a počítání bůžků.

Indie je zkrátka ultimátní cestovatelská zkušenost ostrá jako kuřecí kari den po konzumaci. I tu jógu vás naučí úplně jinak, než byste čekali.

Čína?!

cina prednaska plakat

Čína je velká a bláznivá země. Jeden den budete obyvatele milovat za jejich úsměv a ochotu, zatímco pozítří přinese hlubokou nenávist k davům, s nimiž musíte bojovat o svůj kousek vyhlídky. Kam se oko podívá, tam roste nový mrakodrap, dálnice nebo hotel a nic není překážkou. Nejkrásnějším koutům planety zde odtikávají poslední okamžiky poklidné existence bez masového turismu. Obyvatelé nade vše milují karban, dobré jídlo a rýžovou pálenku.

V “Říši středu” mají všechno, po čem srdce cestovatele touží, a také spoustu věcí, o kterých jste raději nikdy nechtěli slyšet…

Asijské srdce: Tádžikistán a Pamír

V Tádžikistánu na vás čekají:

 • Treky, z kterých se nikdy nebudete chtít vrátit.
 • Lidé se srdcem nejen na správném místě. Pár kusů si schovávají navíc po kapsách, aby jej mohli rozdávat spolu s melouny a čajem.
 • Výšková nemoc, desítky hodin mačkání v džípu, dřina a ledovcové řeky k přebrodění.
 • Mír vysokohorské pustiny a noci pod nekonečnou hvězdnou oblohou.
 • Zanedbaný svět, jemuž se stýská po zlatých sovětských časech.
 • Příběhy, které stojí za to poslouchat i vyprávět …

Barma / Myanmar: Pekelný ráj

Dlouho uzavřená zemička mezi Thajskem a Indii skrývá víc, než by Indiana Jones stihl odhalit v deseti filmech. Pradávná historie se mezi palmami proplétá se stále živými tradicemi, o kterých si v sousedství vypráví jen nejstarší pamětníci. Kde nečarovali domorodí stavitelé pagod, tam se vyřádila sama příroda. A jestli vám nestačí se dívat, v Myanmaru je člověk pořád jen krůček od toho, aby se stal součástí šíleného vodního svátku nebo peprné historky.

Jak se průšvihy mění v nezapomenutelné zážitky? Co se skrývá za krvavými úsměvy? A proč Barmánci vypadají, jako by právě vylezli z koupelny?

Půl roku na cestě a jak se z toho nepodělat

Dlouhodobe CestovaniPro všechny, kteří se chtějí dozvědět něco o dlouhodobém cestování.

Za více než šest měsíců se mi podařilo objet půlku asijského kontinentu, objevit pár řádně zapadlých koutů světa a zdárně přežít všechny nástrahy čekající za každou novou hranicí.

Myslel jsem si, že se budu bát cestovat sám. Myslel jsem si spoustu věcí … A časem jsem došel k závěru, že potulovat se takovou dobu někde mezi Indií, Čínou a Tádžikistánem je nekončící úlet, kdy nemá smysl cokoliv předpokládat, protože všechno je nakonec úplně jinak.

Přemýšlíte o podobné cestě a trápí vás pár nezodpovězených otázek? Jste zvědaví, co takového člověka čeká a nemine?

 • Nebudu vám lhát, že se dá cestovat zadarmo, ale povyprávím jak najít rovnováhu mezi bídou a zážitky.
 • Nedozvíte se ode mě nic o zázračném sebepoznání, ale prozradím, jak se z podobného podniku nezbláznit.
 • Nejsem všeználek, ale pokusím se shrnout, co mě tato cesta po praktické stránce naučila.
 • Nevím, jak si najít ideálního parťáka, ale řeknu, jak jsem se přestal bát cestovat sám. A jaké to bylo cestovat ve dvou.
 • Nechci se rozplývat o tom, jak skvělí lidi všude jsou. Představím vám ty nejzajímavější, které jsem potkal.
 • A především vás nemíním nudit, protože k tomu všemu se vážou řádně bizarní historky a situace.

Thajsko očima skeptického dobrodruha

Buddha Sukhotai Stare
Jak jsem změnil názor na jednu známou zemi.
 
O Thajsku jsem měl jen to nejhorší mínění. Myslel jsem si, že člověk mé nátury (tzn. s těžkým odporem k turistickému kýči a davům) v takhle prohnilé zemi vydrží maximálně týden. Nakonec jsem tam zůstal šestkrát tak déle … Proč?
 
Možná proto, že každý kout Thajska je trochu jiný a když se člověk vydá tím správným směrem, narazí na úžasná místa a skvělé lidi. Na severu totiž nemají přeplněné pláže a bezskrupulózní obchodníky. Místo toho tam najdete prima majitele hostelů, jeskyně, kaňony a jiné lákavé věci.
 
Určitě kvůli jídlu. Ještě dnes se v noci budím s poslintaným polštářem, protože se mi zdálo o Pad thai, Somtamu, kari, exotickém ovoci …
 
Snad i kvůli tomu, že život na cestě může být pohodlný a bezstarostný. Aspoň na místech, kde je vše na dosah ruky a nestojí mnoho. Jistě, že takový život začne pravověrného dobrodruha časem nudit, ale je fajn si jej vyzkoušet.
 
A rozhodně kvůli atmosféře cestovatelské křižovatky. Thajsko je pro mnohé branou do Jihovýchodní Asie. Jestli někde chcete potkat každý den kolegu cestovatele, s kterým se vydržíte bavit téměř do rána, jste tu na správném místě. Ať už jsem dobrovolničil dva týdny v Bangkoku nebo se toulal okolo metropole digitálních nomádů – Chiang Mai – vždycky bylo okolo dost zajímavých podivínů i skvělých kumpánů.
 

Připadá vám to na mě až podezřele pozitivní? Nebojte, dostanem se i k turistickým úletům nebo bojůvkám se zákeřnými pouličními čokly. Aby to nebylo podezřele sluníčkové, protože každá země má svá pro i proti.

Rusko: Léto na Sibiři

Rusko

Na Sibiř se většinou nejezdilo za odměnu. K pochopení logiky všech starých ruských tyranů stačí strávit pár dní v nekonečném březovém lese ve společnosti stejně nekonečných hejn komárů…

Jenže za tím lesem, v srdci nádherných hor se schovávají komunitní radonové lázně, kde najdete lék na všechny choroby světa. A když na něco náhodou nemají pramen, pak si vás vezmou do péče sibiřské šamanky a to teprve bude jízda.

A tak je to tady se vším. Veškeré utrpení cestovatele je nakonec vykoupeno nečekaným zážitkem. Stačí mít s sebou správně střelené kumpány, dost odhodlání a hlavně neočekávat zbytečnou romantiku.

Všichni si totiž umíme představit kochačku mírumilovnou hladinou z břehů Bajkalu. Nebo čarovnou krajinu ubíhající za oknem vlaku, jež staví až ve Vladivostoku…

Realita léta na Sibiři je naštěstí o dost drsnější a zábavnější. A hlavně.. v Rusku může zítra znamenat cokoliv.