Inspirace

Cesta kouzelným lesem

Nápady a inspirace do terénu. Neseďte doma a vydejte se na cestu, protože za humny nečíhá drak, ale zážitky.


Jak se domluvit na cestách: Naučte se cizí jazyky efektivně

Chystáte se vyrazit do ciziny a řešíte, jak se tam domluvíte? Pokud jedete jinam než na Slovensko, pomůže vám aspoň základní znalost cizích jazyků jak po praktické stránce, tak při poznávání dané země. V tomto článku jsem sepsala, jak se efektivně naučit cizí jazyk pro cestovatelské účely. Rady jsou rozděleny do tří úrovní podle toho, jestli chcete umět jen pár zdvořilostních frází, chcete zvládnout základní praktickou domluvu, nebo chcete být schopní i pokročilejší konverzace.
Přečíst...

Čtyři dobrodružné výzvy pro rok 2021

Už pět let pravidelně začátkem nového roku publikuji pár malých cestovatelských výzev. Většinou jde o drobnosti, které by vás měly pošťouchnout a inspirovat ke zpestření následujících měsíců. Letošní výzvy sice vypadají více jako domácí úkoly, ale věřím, že ve výsledku si jejich efekt užijete, kamkoliv se vrtnete.
Přečíst...

10+1 tipů na zajímavé cestopisy a knihy o cestování

Bojujete s nudou a svrbí vás chodidla, protože zrovna sedíte doma? Hledáte cestovatelskou inspiraci pro sebe nebo jiného nadšence? Chcete se prostě jen krásně zasnít? Pro takové případy jsme připravili pár tipů na zajímavé knihy, které vás chytlavou formou přenesou na nejrůznější místa světa. Jde o pestrou sbírku cestopisů, humoru, inspirace a také zamyšlení nad současným turistickým světem. Ať už jsou jejich autoři znamenití fotografové, šílenci bez pudu sebezáchovy nebo humoristé každým coulem, všichni  disponují nebývalou zručností, s kterou tesají do naší fantazie.
Přečíst...

Jak se stát lepším cestovatelem (zahájení série)

Příležitostně jsem konfrontován s nařčením, že i já se podílím na ničení rájů. Píšu o zajímavých místech a svými tipy usnadňuji cestování dalším lidem. Jsem tím pádem součásti turistického průmyslu a musím přemýšlet o jeho dopadech. Optimisté současný boom dostupného cestování opěvují jako možná největší neoficiální univerzitu světa. Všichni, kdo nahlédli do jejich učeben, ví, že také patří k jeho nejdůslednějším likvidátorům. Najít balanc mezi právem vidět a poznávat ale také nezadupat všechno krásné do země, to je, oč tu kráčí.
Přečíst...

Život je obyčejná středa a dobrodružství jen stav mysli: Jak si užívat i všední dny

Kam pojedeš příště nebo jaké bude tvé další velké dobrodružství? Otázky při kterých se kroutím jak žížala v kompostu, protože se takovým způsobem snažím nepřemýšlet. Než přečkávání mezi velkými milníky nebo od víkendu k víkendu mě lákají myšlenky a nápady, které okoření mou existenci tak nějak průběžně. V posledních letech mě inspirovalo hned několik idejí od renomovaných tvůrců, s kterými vás chci seznámit. Třeba vás pošťouchnou podobně pozitivním směrem, jako tomu bylo v mém případě.
Přečíst...

Čtyři dobrodružné výzvy pro rok 2020

Každoročně na začátku ledna zveřejňuji několik jednoduchých výzev, které slouží jako inspirace k výpravám, zážitkům nebo třeba jen malému zlepšení dne. Pro vstup do nové dekády jsem oslovil své kamarády a známé, aby tuto tradici drobátko osvěžili. Přeji příjemné studování jejich nápadů a všechny nás potěší, když vás a vaše přátele co nejvíce z nich dovede k tomu, že za necelý rok budete mít o pár krásných vzpomínek víc.
Přečíst...

12 zábavných her na cesty ke kterým (skoro) nic nepotřebujete

Znáte to… Upršený den ve stanu, nekonečný nástup do hor nebo celodenní jízda vlakem umí pocuchat příčetnost. Čumět do blba nebo číst knížku se dá jen omezený počet hodin a drbů k probrání s parťáky na cestě je také jen omezený počet. Pro zábavnou socializaci a ukrácení dlouhé chvíle se hodí mít po ruce nějakou vhodnou hru. Nejlépe takovou, ke které není potřeba tahat nic navíc.
Přečíst...

Čtyři dobrodružné výzvy pro rok 2019

Dávno jsem přišel na to, že předsevzetí jsou na houby. Neurčité chtění něco změnit zmizí většinou rychleji než oblíbená oplatka z batohu. Teprve pořádná výzva aspoň mně osobně nedá spát, dokud ji nepokořím. Učí mě postavit se k vlastní slabosti, pohodlnosti a dalším nepěkným vlastnostem čelem a pokud možno si souboj s nimi užít. Proto jsem vytvořil malou tradici každoročních cestovatelských výzev. Nejsou vždy nutně o překonávání sebe sama. Spíše o hledání nové inspirace. Pokud jste v tomhle byznysu noví, můžete si k těm letošním přidat i loňské nebo předloňské.
Přečíst...