Na občanku mi napsali Jakub Venglář a kamarádi mě překřtili na Indiána. Podle paní z Českého rozhlasu jsem prý trochu exot. Svéráznou formou vyprávím a píšu o místech, kde se noha průměrného turisty málokdy otiskne. Krom toho u mě najdete spoustu tipů, jak se ve světě neztratit a když už, jak si to bloudění užít.

Chceš-li si projít některé mé aktivity, zde jsou:

Pokud se o mně chceš dozvědět víc, čti dále.

Jak jsem se dostal k horám a dálavám

Protože se mi ve školce moc nelíbilo, máti mě celkem často místo do výchovného zařízení odložila k babičce, se kterou jsme pak celý den ťapali po Beskydech. A tak mi ve čtyřech letech učarovaly kopce a vůbec veškerá místa, kde je co objevovat. Babča mě už hlídá seshora a nejspíše se celkem diví, kam až jsem mnohem později došel.

Jakub Kuba Venglář v íránu

Vyhlídka na hory v provincii Kerman, Írán.

Dospívání se ještě neslo ve znamení objevných výprav okolo rodné vesnice. Nejvzdálenější cestu jsem absolvoval v rámci rodinné dovolené na Prostřední Bečvu. Jednou či dvakrát jsme se s příbuznými vydali za nákupy kousek za hranice do Cieszyna.

Ale se studiem na vysoké se naskytla první příležitost vyjet se spolužáky do Rumunska a bylo vymalováno. Nová závislost si každé léto vybrala svou daň a s kamarády jsme prolezli kdejaký kout východní Evropy či později vzdálenějších destinací.

Vznik webu a hodnota informací

O pár let později jsem si uvědomil, že informace mají v případě mnou vyhledávaných cílů cenu zlata a vlastní chyby také. Proto vznikla stránka Za horami.cz, kde se dělím o nabyté zkušenosti a vtipnou formou předávám dojmy z cest po méně turisticky opotřebovaných destinacích. Přitom je docela jedno, zda se jedná o hory, městečka na „konci světa“ nebo jiné objevy.

Ke psaní se brzy přidala i populární živá vyprávění. Doteď mi přijde lehce uhozené, že původně nesmělému klukovi vždycky zašitému v poslední lavici zatím prochází pokus uživit se vykecáváním před hromadou lidí.

Jakub Kuba Venglář při moderování Travel Slam

Při moderování Travel Slamu v brněnském Café Práh.

Za humny nečíhá drak ale zážitky

Za hlavní cíl si kladu motivaci čtenářů a posluchačů udělat krok stranou mimo dávno vyšlapané stezky a najít svůj malý kousek neznáma. Protože tam někde za rohem čeká náš vlastní pohled na svět – ne jen kousky, jež se někdo rozhodl ukázat otupělému davu. A také vzpomínky, které živí naše sny ještě dlouho po návratu.

Věřím, že zážitky jsou to jediné, co nám nikdo (kromě Alzheimera) nemůže vzít. Proto se snažím žít tak, abych jednou, až mi sestřička s bryndáčkem přijde utřít poslintanou bradu a nohy mě stěží donesou za dveře záchodu, měl na co vzpomínat.

kuba venglar Stanovani Iran sahad

Stínový autoportrét. Fakt nesnáším selfie… Sahad Mountains, Írán.

Kromě toho…

Kromě potulování po divných místech a psaní se věnuji sportu. Nejblíže mému srdci je ultimate frisbee a tým který jsem roku 2016 založil a spolutrénuji – Brno Ultimate Frisbee Underground. Nu a když zrovna mám chvíli na jednom místě nebo sedím ve vlaku, čtu co se dá.

Jakub Kuba Venglář na kazbeku layout frisbee disk

Pravděpodobně nejvýše skočená rybička po frisbee disku. Kazbek 5033 m.n.m, Gruzie.

Co se o mně kde šustlo v médiích

Jakub Kuba Venglář pri moderovani travel slam v bio oko

Rád si od vykecávání odpočinu – jako moderátor musím zejména dobře naslouchat. Travel SLAM Praha v BIO OKO.

Podpora

Udržet Za horami.cz při čilém životě a zachovávat kvalitu obsahu stojí nemalé množství času, úsilí i peněz. Chceš-li mě podpořit v další tvorbě a zároveň si udělat radost něčím pěkným, pořiď si některou z drobností v mém cestovatelského obchodu nebo přijď na přednášku.

Sociální stalking a odběr článků

Aby ti neuteklo, co se kde Za horami šustne, lajkuj modré zlo či Instagram, zapiš se do emailového newsletteru nebo si přidej odběr RSS (zde je odkaz přímo pro skvělou aplikací Feedly. Dle libosti ;)

Jakub Kuba Venglář na stopu

Na stopu v norském pohraničí. Slabé tři hodinky a jel jsem…