Vybavení

Kvalitní vybavení spolu s přiměřeně zkušeným uživatelem dokáže člověka udržet v pohodě i když kolem zrovna zuří živly.

Jenže jak si vybrat kousek, který bude vyhovovat zrovna vám a jakých chybiček se v terénu vyvarovat? Jak se co nejlíp sbalit ať už se chystáte zdolávat vrcholy nebo se jen toulat jihovýchodní Asií? Na co si dávat při nákupech pozor?

To vše najdete v této rubrice…


Jak si vybrat boty na hory: Kotníkové pohorky, nízké trekovky nebo běžecké speciály?

Vzhledem k tomu, že při jakékoliv turistice strávíme na nohou enormní množství času, jsou boty logickým kandidátem na mršitele zážitků č.1. Špatné nebo nepadnoucí botky jsou zárukou kvalitního utrpení stupňující se intenzity po mnoho a mnoho dní, než dojdete do cíle nebo je v zoufalství zahodíte do rokle. Proto se pojďme podívat, jak si vybrat ideální obuv na kratší výšlapy i náročnější mnohadenní treky a co si ohlídat jak při nákupu tak v průběhu jejich použití.
Přečíst...

Jak se na hory sbalit co nejvíc nalehko i bez obřích investic do vybavení

Několikadenní treky (horské přechody) mají své nesporné kouzlo a pozitivní vliv na příčetnost. Bohužel „plná polní“ – tedy veškerá potřebná výbava a zásoby – ve chvíli, kdy se nemůžeme spoléhat na horské chaty a zájezdní hostince, něco váží, což významně snižuje pohodlí pohybu. Naštěstí se z oné tíhy dá při troše zdravého rozumu a zkušeností významně ubrat.
Přečíst...

Jak si vybrat ideální spacák a jakým chybám se vyhnout

Výběr spacáku je důležitý krok v životě dobrodruha. Do velké míry totiž na vaší volbě záleží, zda se na cestách vyspíte dorůžova nebo protrpíte řadu nocí. Abych vám dal aspoň základní vodítko, podle čeho spacák vybrat, sepsal jsem tento článek. Jeho cílem je srozumitelně a bez zbytečných technikálií vysvětlit nejdůležitější pojmy a údaje a provést vás podstatnými úvahami, které byste při koupi spacího pytle měli učinit.
Přečíst...

Co si sbalit na cestu do jihovýchodní Asie

Při cestě do jihovýchodní Asie toho moc nepotřebujete. S trochou nadsázky se říká, že do Thajska (ale i Vietnamu, Barmy/Myanmaru, Laosu, Kambodži…) vám stačí peněženka, plavky a náhradní tričko. Přesto je několik věcí, které vám na základě vlastní zkušenosti doporučuji si sbalit, protože vám cestu výrazně usnadní. Ať jedete na dva týdny nebo dva měsíce. Jako holka se samozřejmě dělím i o kosmetické tipy a další vychytávky pro dámy. Pánové, tyto části klidně přeskočte, většina článku je unisex. 
Přečíst...

Jak sbalit batoh na vícedenní přechod hor aneb puzzle s krosnou

Sbalit batoh na trek tak, aby vám v kritickém okamžiku nic nechybělo a zároveň jste si na cestách nepřipadali jako soumar, je trochu alchymie. Někdo si v záchvatu furiantsví napakuje kde co a pak by v prvním výstupu nejraději půlku věcí vyházel do propasti. Jiní zas jedou na minimalismu, ale když udeří hlad nebo horší počasí, ocitají se v pasti. Když už dokážete rozlišit mezi potřebnou drobností a zbytečně těžkým bazmekem, přichází osudová chvíle: jak to tam sakra všechno nacpat?
Přečíst...