Covid pas: Dokument, který usnadní cestování

Cestování v době covidové je značně komplikované. Každý stát má jinak nastavené podmínky pro vstup, ty se často mění a v Česku máme navíc nesmyslně složitý systém pro návrat. Aby s nadcházející letní sezónou a postupujícím očkováním povzbudily cestovní ruch, řeší evropské země sjednocení podmínek překračování hranic. Shrnuli jsme pro vás, co je o tomto projektu momentálně známo, a článek se budeme snažit udržovat co nejaktuálnější.

Aktualizace 2.7. 2021 – podstatné novinky ve zkratce:

  • Covid pas si lze vygenerovat na webu ocko.uzis.cz a nově funguje i mobilní aplikace Tečka.
  • Pro návrat do ČR a návštěvu veřejných akcí nebo restaurací nově nebude stačit jen jedna dávka očkování. Je nutné mít 14 dní i po druhé dávce (u dvoudávkových vakcín).
  • Některé země už teď zpřísňují podmínky a jednoduchý vstup umožní pouze plně očkovaným lidem. Příkladem je Slovensko, kde od 9. července neočkovaní budou muset opět postoupit test až na místě. Ve většině případů by ale stále mělo stačit něco z trojí kombinace imunita/test/očkování.

Covid Pas Evropsky Zeleny Certifikat

Co je evropský covid pas a jak ulehčí cestování

V březnu přišla Evropská komise s návrhem tzv. Digitálního zeleného certifikátu (Digital Green Certificate), který usnadní pohyb v rámci zemí EU. Lidově je tento certifikát nazývaný covid pas a měl by prokazovat, že jeho držitel:

  • je očkovaný proti covidu (Oficiálně se za takového považuje člověk dva týdny po druhé dávce vakcíny. Výjimkou je látka od Johnson & Johnson, které stačí jedna dávka.);
  • má negativní PCR nebo antigenní test;
  • nebo v uplynulých 180 dnech prodělal covid.

Covid pas v digitální nebo papírové podobě je dostupný pro všechny zdarma. Jeho hlavní součástí je QR kód, kterým se lidé prokáží při překračování hranic.

Pro držitele certifikátu s jedním z výše uvedených osvědčení by měly při vstupu do jednotlivých zemí přestat platit požadavky na test na místě nebo karanténu. Nebude tedy nutnou podmínkou pro cesty přes hranice, pouze je usnadní.

Země si však vyhradily právo podmínky zpřísnit v případě nového šíření nebezpečnějších mutací viru. Což se bohužel nově ve výjimečných případech začíná dít (příkladem je Slovensko) a úplnou jistotou snadného vstupu do ciziny i návratu do ČR je spíše plné očkování. Proto raději kontrolujte aktuální podmínky pro danou zemi a nechte se očkovat.

Většina zemí uznává pouze očkování vakcínami schválenými Evropskou lékovou agenturou, což jsou momentálně Pfizer, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson.

Právě proto, aby tato iniciativa nediskriminovala lidi, co očkovaní ještě nejsou nebo být nemohou (těhotné ženy, děti nebo třeba alergici), většina zemí uznává jako povolenku pro překročení hranic i negativní test nebo prodělaný covid-19.

Jaké informace certifikát obsahuje

Certifikát v sobě má minimum osobních údajů, jen jméno, datum narození, datum vydání a nezbytné informace o očkování/testu/prodělání covidu. EU hodně řeší ochranu osobních údajů, ale zároveň chce zajistit, aby bylo jasně patrné, že certifikát patří člověku, který se jím prokazuje, a údaje v něm jsou pravdivé.

012 Img 5811 1 Kopie

V covid pasu o nás bude méně informací, než v normálních cestovních dokladech.

Jak a kde covid pas získat

Covid pas si lze vygenerovat online na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky ocko.uzis.cz.

Do portálu se můžete přihlásit několika různými způsoby jako je e-identita či bankovní identita. Nebo – pokud jste při očkování uvedli své telefonní číslo – skrze rodné číslo a číslo občanky. Bohužel hned první den provozu má web problémy a výpadky.

Na uvedených stránkách ÚZIS získáte svůj průkaz k vytištění nebo uložení. Pokud nemáte chytrý telefon, můžete tak používat certifikát s QR kódem v papírové podobě.

Nově funguje i mobilní aplikace Tečka. Potvrzení do ní dostanete naskenováním QR kódu ze systému odkazovaného výše. Aplikace tak umí uložit certifikát i pro více osob, což se hodí třeba, když jedete na dovolenou s celou rodinou. Pro jeho následné zobrazení pochopitelně není potřeba přístup k internetu.

Očkovaným také přijde certifikát včetně QR kódu automaticky emailem hned po první i druhé dávce (ačkoliv fakticky jej většina států uznává až v určité době po její aplikaci).  Samozřejmě stále platí, že covid pas si mohou vygenerovat i neočkovaní na základě prodělané nemoci nebo negativního testu.

Od kdy platí a jaké země jej uznávají

Země Evropské unie se dohodly, že cestovní certifikáty včetně uvedených podmínek začnou pro všechny členské státy platit od 1. července. Od tohoto data vám covid pas usnadní cestování po všech státech schengenské zóny, tedy zemích Evropské unie a také v Norsku, na Islandu, ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku.

Kompletní podmínky vstupu do každé země najdete na rozcestníku Ministerstva zahraničí. Pravidla návratu do ČR mají zase svůj rozcestník.

Platnost pasu by měla být minimálně 12 měsíců s možností prodloužení podle aktuální situace.

EU doufá, že by tato iniciativa mohla jít příkladem i pro zbytek světa. Jednak při tvorbě jejich vlastních covid pasů a jednak při uvolňování restrikcí, kdy by evropské pasy mohly umožňovat vstup do dané země. Je dost možné, že se k uznávání evropského certifikátu přidají země, do kterých obvykle míří Evropani na dovolenou.

Covid Pas Zeleny Certifikat Ukazka

Takhle vypadá potvrzení o očkování, které má QR kód dle daného standardu a je již použitelné jako covid pas.

Kolik PCR a antigenních testů můžeme měsíčně absolvovat zdarma

Pro skutečné zabránění diskriminaci bylo nutné snížit nebo ideálně úplně zrušit platby za PCR testy. Ačkoliv konkrétní rozhodnutí EU nechává na jednotlivých členských zemích, dohodla se nakonec alespoň na jejich dotování z unijních peněz.

V Česku stát lidem od června hradí dva PCR a čtyři antigenní testy měsíčně.

Obvyklá platnost negativního testu je 72 hodin v případě antigenu a 7 dnů u PCR metody.

Zároveň od ministra zdravotnictví padl návrh, že by cena PCR testů pro samoplátce měla klesnout na 640 Kč ze současných zhruba 1 700 Kč.  Uvidíme, jak to dopadne, protože podle odkazovaného článku se laboratoře obávají, že 640 Kč za PCR test bude málo. Ještě si tedy musíme počkat na finální rozhodnutí.

IATA Travel Pass – jaké jsou podmínky jinde ve světě

S aplikací na usnadnění cestování leteckou dopravou přišla IATA (International Air Transport Association), organizace sdružující letecké dopravce. Její IATA Travel Pass shromažďuje požadavky jednotlivých zemí pro vstup, aby se cestující snáze orientovali v aktuálních podmínkách.

Dále nabízí přehled jednotlivých testovacích center a zároveň by v ní lidé měli mít případné potvrzení o očkování nebo testu. Seznam aerolinek, které momentálně IATA Travel Pass akceptují, najdete tady.

S Covid Pasem Do Celeho Sveta

Snad se ostatní země světa inspirují…

Proč je to tak komplikované?

Vytvořit jeden QR kód s jednoduchým údajem může vypadat jako prkotina. Ve skutečnosti je ovšem potřeba dohodnout jeho podobu, která bude schopna čerpat data z různých zdrojů (výsledky testů, očkovací databáze atp.), která nebude nijak snadno zfalšovatelná a která bude navzájem kompatibilní napříč všemi zapojenými zeměmi.

Pro představu třeba výše zmiňovaní Slováci momentálně řeší problém, že se nedostanou k dohodě vybraných zemí o vzájemném uznávání obyčejného očkovacího certifikátu. Protože zkrátka nemají žádný jednotný vzor a v jejich vydávání jim panuje značný chaos.

Několik dalších obvyklých otázek ke covid pasu

Bude covid pas povinný?

Ne. Když ho nechcete, tak ho nepoužívejte. Cestování po Evropě bez něj ovšem bude podstatně komplikovanější.

Jaký je rozdíl mezi očkovacím certifikátem a covid pasem?

Očkovací certifikát je český národní dokument výhradně potvrzující kompletní očkování. Některé partnerské státy se rozhodly jej uznávat, ale nejedná se o univerzální lejstro pro cestu do zahraničí. Covid pas je širší aplikace, která kromě potvrzení o očkování umožňuje prokázání se platným testem nebo trvající imunitou po prodělání covid-19. Budou jej uznávat minimálně všechny země Evropské unie.

Není diskriminační “nutit” lidi, aby se nechali očkovat, když chtějí cestovat?

Není. Už teď například nemůžete cestovat do zemí kolem rovníku bez očkování proti žluté zimnici. A děti, které nejsou očkované proti základním infekčním chorobám, v Česku nevezmou do školky.

Máme mít kvůli covid pasu obavu o ochranu osobních údajů?

Ne. Je to stejné, jako když vám policista zkontroluje občanku nebo pohraničník pas. Při prokazování se covid pasem si příslušná hraniční kontrola jen naskenuje QR kód, aby ověřila, že je certifikát pravý. Údaje o jeho majiteli se nikde neukládají ani nikam neposílají.

Má smysl si covid pas pořídit, i když jsem ještě neukončil očkování?

Je možné, že do některých zemí bude stačit i jen jedna dávka vakcíny (už teď nám pro cestování do sousedních států stačí 22 dní od první dávky). Proto je dobré si covid pas pořídit, i když na druhou dávku teprve čekáte.

Kdy a kde se můžu registrovat k očkování?

Na registrační stránce ministerstva zdravotnictví. Od 26. května se spouští očkování pro všechny starší 30 let. Od začátku června bude očkování nejspíše dostupné všem zájemcům starším 16 let.

Jak zjistím vytíženost očkovacích míst?

Na webu ÚZIS je přehled aktuální vytíženosti očkovacích center a dalších míst, kde se vakcinuje. Samotná čísla ve vztahu ke kapacitě nejsou úplně směrodatná, ale pomohou vám najít nejméně vytížené místo v okolí. Kuba měl teoreticky dostat pozvánku k očkování asi po dvou dnech, ale čekal týden, tak zrušil původní registraci a přihlásil se znovu do centra v nedalekém městečku.

S rychlejším otvíráním dalších a dalších věkových kategorií roste vytíženost i ve velkých centrech a hlavně mladší ročníky mohou čekat o něco déle.

Covidova Mona Lisa 2

Pandemie covidu-19 je dost divná doba. Očkování a certifikáty jsou cestou, jak se z ní co nejdříve vymotat. Zdroj: Yaroslav Danylchenko, pexels.com.

Související články

Upozornění na nové komentáře
Nekomentuji, ale
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Copy link