Covid pas: Dokument, který usnadní cestování

Cestování v době covidové je značně komplikované. Každý stát má jinak nastavené podmínky pro vstup, ty se často mění a v Česku máme navíc nesmyslně složitý systém pro návrat. Aby s nadcházející letní sezónou a postupujícím očkováním povzbudily cestovní ruch, řeší evropské země sjednocení podmínek překračování hranic. Shrnuli jsme pro vás, co je o tomto projektu momentálně známo, a článek se budeme snažit udržovat co nejaktuálnější.

Podstatné novinky ve zkratce:

 • Covid pas si lze vygenerovat od 1. června na webu ocko.uzis.cz.
 • Aktuálně s ním lze snadno cestovat (v závislosti na splnění podmínek konkrétních zemí) do Německa, Rakouska, Polska, Slovenska, Maďarska, Slovinska, Chorvatska.
 • Pro návrat do ČR z těchto zemí stačí mít 22 dní po první dávce očkování, nebo negativní antigenní/PCR test.
 • Doba uznávaní imunity po prodělaném onemocnění se prodloužila z 90 na 180 dní, ale zatím se na ní oficiálně nelze vracet do ČR (ačkoliv některé země umožňují přicestování k nim).
 • EU definitivně schválila podobu a účinnost covid pasů od 1. července v celé schengenské zóně.

Covid Pas Evropsky Zeleny Certifikat

Co je evropský covid pas a jak ulehčí cestování

V březnu přišla Evropská komise s návrhem tzv. Digitálního zeleného certifikátu (Digital Green Certificate), který usnadní pohyb v rámci zemí EU. Lidově je tento certifikát nazývaný covid pas a měl by prokazovat, že jeho držitel:

 • je očkovaný proti covidu (Oficiálně se za takového považuje člověk dva týdny po druhé dávce vakcíny. Výjimkou je látka od Johnson & Johnson, které stačí jedna dávka.);
 • má negativní PCR nebo antigenní test;
 • nebo v uplynulých 180 dnech prodělal covid (Toto je novinka, zatím se za “bezpečné” považovali lidé do 90 dní od onemocnění.).

Covid pas v digitální nebo papírové podobě bude dostupný pro všechny zdarma. Jeho hlavní součástí je QR kód, kterým se lidé prokáží při překračování hranic.

Pro držitele certifikátu s jedním z výše uvedených osvědčení by měly při vstupu do jednotlivých zemí přestat platit požadavky na test nebo karanténu. Nebude tedy nutnou podmínkou pro cesty přes hranice, pouze je usnadní.

Země si vyhradily právo podmínky zpřísnit v případě nového šíření nebezpečnějších mutací viru. Lze ovšem očekávat, že minimálně v průběhu léta se tak nestane.

Většina zemí plánuje uznávat pouze očkování vakcínami schválenými Evropskou lékovou agenturou, což jsou momentálně Pfizer, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson.

Právě proto, aby tato iniciativa nediskriminovala lidi, co očkovaní ještě nejsou nebo být nemohou (těhotné ženy, děti nebo třeba alergici), uznává jako povolenku pro překročení hranic i negativní test nebo prodělaný covid-19.

Jaké informace certifikát obsahuje

Certifikát bude obsahovat minimum osobních údajů, jen jméno, datum narození, datum vydání a nezbytné informace o očkování/testu/prodělání covidu. EU hodně řeší ochranu osobních údajů, ale zároveň chce zajistit, aby bylo jasně patrné, že certifikát patří člověku, který se jím prokazuje, a údaje v něm jsou pravdivé.

012 Img 5811 1 Kopie

V covid pasu o nás bude méně informací, než v normálních cestovních dokladech.

Jak a kde covid pas získat

Covid pas si lze vygenerovat online na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky ocko.uzis.cz. Do portálu se můžete přihlásit několika různými způsoby jako je e-identita či bankovní identita. Nebo – pokud jste při očkování uvedli své telefonní číslo – skrze rodné číslo a číslo občanky. Bohužel hned první den provozu má web problémy a výpadky.

Na uvedených stránkách ÚZIS získáte svůj průkaz k vytištění nebo uložení. Pokud nemáte chytrý telefon, můžete tak používat certifikát s QR kódem v papírové podobě.

Očkovaným také přijde certifikát včetně QR kódu automaticky emailem hned po první dávce (ačkoliv fakticky jej většina států uznává až v určité době po její aplikaci). Kód je od 1. června již dle standardu nastaveného EU. Samozřejmě stále platí, že covid pas si mohou vygenerovat i neočkovaní na základě prodělané nemoci nebo negativního testu.

Každý stát, včetně ČR, vyvíjí také svou mobilní aplikaci, kde bude stejný kód uložený. Pochopitelně tak, abychom k němu měli přístup i offline bez připojení k internetu. V Česku by aplikace měla začít fungovat během první poloviny června.

Kdy začne platit a jaké země jej budou uznávat

Země Evropské unie se dohodly, že cestovní certifikáty včetně uvedených podmínek začnou pro všechny členské státy platit nejpozději od 1. července. V současnosti můžeme na základě vygenerovaného průkazu cestovat do/z několika zemí, z nichž každá má zatím bohužel fakticky mírně odlišné podmínky vstupu, jejichž splnění se certifikátem dokládá. Země zapojené do první vlny spolupráce jsou:

 • Německa,
 • Rakouska,
 • Polska,
 • Slovenska,
 • Maďarska,
 • Slovinska,
 • Chorvatska.

Od prvního července vám covid pas usnadní cestování po všech státech schengenské zóny, tedy zemích Evropské unie a také v Norsku, na Islandu, ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku.

Kompletní podmínky vstupu do každé země najdete na rozcestníku Ministerstva zahraničí. Pravidla návratu do ČR mají zase svůj rozcestník. Pro návrat z uvedených zemí ale už stačí mít 22 dní po první dávce vakcíny (nebo negativní test pochopitelně).

Platnost pasu by měla být minimálně 12 měsíců s možností prodloužení podle aktuální situace.

EU doufá, že by tato iniciativa mohla jít příkladem i pro zbytek světa. Jednak při tvorbě jejich vlastních covid pasů a jednak při uvolňování restrikcí, kdy by evropské pasy mohly umožňovat vstup do dané země. Je dost možné, že se k uznávání evropského certifikátu přidají země, do kterých obvykle míří Evropani na dovolenou.

Covid Pas Zeleny Certifikat Ukazka

Takhle vypadá potvrzení o očkování, které má QR kód dle daného standardu a je již použitelné jako covid pas.

PCR a antigenní testy zdarma

Pro skutečné zabránění diskriminaci bylo nutné snížit nebo ideálně úplně zrušit platby za PCR testy. Ačkoliv konkrétní rozhodnutí EU nechává na jednotlivých členských zemích, dohodla se nakonec alespoň na jejich dotování z unijních peněz.

V Česku stát lidem od června hradí dva PCR a čtyři antigenní testy měsíčně.

Hlavním důvodem tohoto opatření je podpora cestovního ruchu. Pokud aktuálně jede 4členná rodina do zahraničí, u většiny států potřebuje negativní PCR testy při cestě tam i zpět, za které by zaplatila přes 13 000 Kč.

Zároveň od ministra zdravotnictví padl návrh, že by cena PCR testů pro samoplátce měla klesnout na 640 Kč ze současných zhruba 1 700 Kč.  Uvidíme, jak to dopadne, protože podle odkazovaného článku se laboratoře obávají, že 640 Kč za PCR test bude málo. Ještě si tedy musíme počkat na finální rozhodnutí.

Další iniciativy na zjednodušení překračování hranic

Kromě unijní dohody Česko vyvíjí vlastní iniciativy na zjednodušení cestování. Země Visegrádské čtyřky (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by si mezi sebou měly uznávat svá vlastní potvrzení o očkování. Bude tedy možné mezi nimi cestovat i bez covid pasu jen s dokladem o očkování, který dva týdny od ukončené vakcinace tak či tak dostanete.

Slováci však zatím z této dohody bohužel vypadávájí kvůli tomu, že nevydávájí potvrzení v jednotné podobě. Naopak kromě našich skoro-sousedů jsou součástí jednání i Bulharsko, Chorvatsko a Řecko.

Od 15. května se bez dalších obstrukcí mohou do Česka vrátit lidé z většiny zemí EU (i těch se středním a vysokým rizikem nákazy), kteří mají aspoň 22 dní od první dávky očkování. Detailní infografika je na E15.

Česká aplikace CovidPass

Je to trochu matoucí, ale v Česku už dnes existuje aplikace CovidPass, která je soukromou iniciativou stejnojmenné firmy. Zatím slouží k tomu, že si do ní lidé mohou nahrát informace o svém negativním PCR nebo antigenním testu a prokazovat se jí např. při návštěvě sportovišť nebo občerstvovacích zařízení.

Česko jedná s členskými státy EU, aby tato aplikace byla obecně uznávaná při cestách do zemí vyžadujících negativní test. Momentálně totiž s sebou musíme vozit vytisknuté papírové potvrzení, zatímco prokazování aplikací by bylo jednodušší. Jestli se právě tato aplikace stane oficiální českou aplikací pro evropský certifikát, zatím není známo.

IATA Travel Pass – jaké jsou podmínky jinde ve světě

S aplikací na usnadnění cestování leteckou dopravou přišla IATA (International Air Transport Association), organizace sdružující letecké dopravce. Její IATA Travel Pass shromažďuje požadavky jednotlivých zemí pro vstup, aby se cestující snáze orientovali v aktuálních podmínkách.

Dále nabízí přehled jednotlivých testovacích center a zároveň by v ní lidé měli mít případné potvrzení o očkování nebo testu. Seznam aerolinek, které momentálně IATA Travel Pass akceptují, najdete tady.

S Covid Pasem Do Celeho Sveta

Snad se ostatní země světa inspirují…

Proč je to tak komplikované?

Vytvořit jeden QR kód s jednoduchým údajem může vypadat jako prkotina. Ve skutečnosti je ovšem potřeba dohodnout jeho podobu, která bude schopna čerpat data z různých zdrojů (výsledky testů, očkovací databáze atp.), která nebude nijak snadno zfalšovatelná a která bude navzájem kompatibilní napříč všemi zapojenými zeměmi.

Pro představu třeba výše zmiňovaní Slováci momentálně řeší problém, že se nedostanou k dohodě vybraných zemí o vzájemném uznávání obyčejného očkovacího certifikátu. Protože zkrátka nemají žádný jednotný vzor a v jejich vydávání jim panuje značný chaos.

Několik dalších obvyklých otázek ke covid pasu

Bude covid pas povinný?

Ne. Když ho nechcete, tak ho nepoužívejte. Cestování po Evropě bez něj ovšem bude podstatně komplikovanější.

Jaký je rozdíl mezi očkovacím certifikátem a covid pasem?

Očkovací certifikát je český národní dokument výhradně potvrzující kompletní očkování. Některé partnerské státy se rozhodly jej uznávat, ale nejedná se o univerzální lejstro pro cestu do zahraničí. Covid pas je širší aplikace, která kromě potvrzení o očkování umožňuje prokázání se platným testem nebo trvající imunitou po prodělání covid-19. Budou jej uznávat minimálně všechny země Evropské unie.

Není diskriminační “nutit” lidi, aby se nechali očkovat, když chtějí cestovat?

Není. Už teď například nemůžete cestovat do zemí kolem rovníku bez očkování proti žluté zimnici. A děti, které nejsou očkované proti základním infekčním chorobám, v Česku nevezmou do školky.

Máme mít kvůli covid pasu obavu o ochranu osobních údajů?

Ne. Je to stejné, jako když vám policista zkontroluje občanku nebo pohraničník pas. Při prokazování se covid pasem si příslušná hraniční kontrola jen naskenuje QR kód, aby ověřila, že je certifikát pravý. Údaje o jeho majiteli se nikde neukládají ani nikam neposílají.

Má smysl si covid pas pořídit, i když jsem ještě neukončil očkování?

Je možné, že do některých zemí bude stačit i jen jedna dávka vakcíny (už teď nám pro cestování do sousedních států stačí 22 dní od první dávky). Proto je dobré si covid pas pořídit, i když na druhou dávku teprve čekáte.

Kdy a kde se můžu registrovat k očkování?

Na registrační stránce ministerstva zdravotnictví. Od 26. května se spouští očkování pro všechny starší 30 let. Od začátku června bude očkování nejspíše dostupné všem zájemcům starším 16 let.

Jak zjistím vytíženost očkovacích míst?

Na webu ÚZIS je přehled aktuální vytíženosti očkovacích center a dalších míst, kde se vakcinuje. Samotná čísla ve vztahu ke kapacitě nejsou úplně směrodatná, ale pomohou vám najít nejméně vytížené místo v okolí. Kuba měl teoreticky dostat pozvánku k očkování asi po dvou dnech, ale čekal týden, tak zrušil původní registraci a přihlásil se znovu do centra v nedalekém městečku.

S rychlejším otvíráním dalších a dalších věkových kategorií roste vytíženost i ve velkých centrech a hlavně mladší ročníky mohou čekat o něco déle.

Covidova Mona Lisa 2

Pandemie covidu-19 je dost divná doba. Očkování a certifikáty jsou cestou, jak se z ní co nejdříve vymotat. Zdroj: Yaroslav Danylchenko, pexels.com.

Související články

Upozornění na nové komentáře
Nekomentuji, ale
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Copy link