S nadhledem

Nejrůznější cestovatelská témata s humorem a nadhledem, bez nichž by byly život i toulky nesnesitelně vážné.


5 dobrých důvodů proč necestovat podle ChatGPT

Poslechni si článek jako podcast Rozmáhá se nám tu takový cestovatelský nešvar… a týká se v poslední době stálé všudypřítomnější umělé inteligence. Čím dál tím častěji si všímám, jak lidé využívají ChatGPT či jiný podobný nástroj k plánování svých cest nebo jako průvodce po destinacích. Je to ale dobrý nápad?
Přečíst...

Stezka Královcem: Anektovaným územím může jít každý

Čeští milovníci povalování u moře se dozajista radují z nedávného zisku zbrusu nové pobřežní oblasti v bývalém Kaliningradu – nyní po připojení k České republice přejmenovaném na Královecký kraj. My aktivnější ale také můžeme slavit! Ještě než se k Baltu vrhnou nadšení dobrovolníci KČT s kyblíky barev, představuji vám projekt první dálkové trasy kolem hranic anektované exklávy – Stezku Královcem.
Přečíst...

Jak se nezbláznit v karanténě

Svět, jak jsme jej znali ještě před měsícem, se (dost možná nenávratně) změnil jen proto, že Čína přešla na nový státní byznys model. Místo nasmlouvané pandy rozeslala do světových metropolí pandemii a teď rýžuje na prodeji zdravotnického materiálu. Z čistě pragmatického hlediska taková úprava hospodářství dává smysl. Pandy se množí zoufale pomalu, zato brebera poeticky pojmenovaná po zářivé sluneční koróně až nepříjemně rychle.
Přečíst...

O odvaze a strachu. Jsou cestovatelé stateční nebo se jen bojíme zůstat doma?

Zjišťuji, že k podivínům jako já se váže jeden zajímavý mýtus. Čas od času se mi lidé s lehkým obdivem svěřují, jak by neměli odvahu se do té či oné země vydat. Nebo se bojí cestovat sami. Některým zase strach nedovolí vypravit se na tak dlouho mimo domov. Mou odpovědí je konstatování, že na tom, co dělám, není nic statečného. Já bych se prostě bál zůstat doma.
Přečíst...

Tvrdá lekce z Laosu: „Turisto, nejsi všude za boha!“

Snad jsem v poslední době rozmazlený vždy vysmátými Barmánci nebo dokonale zdvořilými Thajci. Třeba jsem si příliš zvykl na obchodnického ducha asijských národů. Možná jsem měl jen smůlu. Každopádně několik prvních dní v Laosu mi udělilo cennou lekci. Dokonale jsem si tu uvědomil, že vstřícnost či ochota k návštěvníkům není samozřejmost a může to mít milion různých důvodů. Příběh o návštěvě vesnice v srdci laoských hor jde daleko za hranice mé dosavadní cestovatelské zkušenosti. Celkový přístup Laosanů k zákazníkům je pak jen trochu přes čáru mého porozumění.
Přečíst...

Jak si fofrem vydělat na cestu kolem světa? Hlavně s nadhledem…

Internet se jenom hemží nadšenými výlevy blogerů a travel influencerů (ten výraz jsem si nevymyslel), kteří nabízejí instantní recept na štěstí v podobě série selfie z „dobrodružných“ cest kolem světa. V poslední době jsem narazil na množství textů, které rozebírají, jak si takovou srandu dovolit i když nejste zrovna Rothschild. Fenomén lowcost cestování opanoval éter, a kdo neřeší peníze do poslední vindry, jako by neměl právo nosit krosnu. Rozhodl jsem se k malému shrnutí několika hlavních bodů, které se více či méně doslovně objevují napříč většinou dostupných zdrojů.
Přečíst...

Sedm drobných triků jak zvládnout návraty z cest

„Ty kráso to je lidu!“ Kam se podívám, všude se natřásají změkčilí metrosexuálové a kočky si lámou kotníky na dvaceticentimetrových šteklech. Ticho se stalo dávnou vzpomínkou a z všeho toho betonu je mi trochu šoufl. Po šesti týdnech otevírám email s nepříjemným očekáváním trojciferného čísla pod položkou „doručené“. Když kopíruji data z karty, smutně přemýšlím nad vším, co musím zítra vyřídit. Zpátky v civilizaci mě vítají všechny dobré důvody, proč se jí vyhýbám, jak můžu. Naštěstí schopnost vypořádat se s ponávratovým šokem patří k základní mentální výzbroji dobrodruha.
Přečíst...