Offline mapy na cesty: Nejlepší mobilní aplikace a tipy na použití

Doba pokročila a chytré telefony úspěšně přebírají navigační zodpovědnost i v méně civilizovaných krajích. Jde jen o to naučit se se svým mobilním kamarádem správně zacházet, zvolit vhodnou aplikaci a najít co nejlepší mapové podklady. Naštěstí oblasti bez oficiálních topografických map přestávají být díky komunitním projektům jako openstreetmap.org terra incognita, čímž padá i poslední bariéra pro efektivní využití smartphonu jako turistické navigace také v terénu mimo města. Pojďme se podívat, které aplikace a zdroje vás na cestách budou provázet nejspolehlivěji.

Zatím bohužel neexistuje jedna dokonale univerzální navigace. I když Mapy.cz se jí obzvláště po posledních updatech dost blíží, pro cestování do vzdálenějších krajů je vhodné mít i další pomocníky. Ve svém článku vám představím hned tři nejpraktičtější mapové aplikace, které pracují offline:

  • Mapy.cz
  • Maps.me
  • Locus Map

Každá má svá specifika, své přednosti i nevýhody a hodí se k trochu jinému typu navigace nebo do jiných oblastí. V závěru se budu věnovat i známým Google maps, které mě při cestování lehce zklamaly zejména kvůli neschopnosti rozumně fungovat bez připojení k internetu, ale své specifické využití také najdou.

Všechny zde popisované appky používám na systému Android a budeme se bavit zejména o navigaci bez připojení k internetu. Samozřejmě, že je však nutné vždy udělat aspoň minimální domácí přípravu v podobě stažení offline mapových dat, která se do mobilu sama nepřikouzlí :)

Odkazy na jednotlivé části článku:

mapy v mobilu

Malé varování pro navigaci v terénu

GPS navigaci ať už v mobilu nebo specializovaném přístroji (Garmin atp.) vnímám zejména jako velké usnadnění a urychlení, ale rozhodně ne jako jediný orientační nástroj. Bez papíru si každý horal koleduje o solidní průšvih.

Nikoho tímto článkem nenabádám, aby se zvláště do hor vypravil bez klasické papírové mapy. Ta vždy bude fungovat minimálně jako záloha v případě selhání elektroniky.

Pár základních tipů pro práci s mapou a buzolou, najdete zde. Pokud s tím nemáte moc praxi, doporučuji koupit si nějakou mapu ve výprodeji (nebo vytisknout z map.cz) a vyrazit do terénu trochu trénovat ;)

Mapa Papirova

Nezapomeňte si ji taky přibalit…

Chceš se vydat na trek, ale chybí ti zkušenosti?

Láká tě svobodné putování s batohem, horské vyhlídky a noci v přírodě, ale zatím sis netroufl(a) opravdu vyrazit? Váháš, co si na takový vícedenní přechod hor zabalit a jak jej vůbec naplánovat?

Právě pro tebe jsem připravil kurz Poprvé do hor.

Kurz Poprvé do hor

Trocha nutné teorie – co je OpenStreetMap.org

Projekt Open Street Map nabízí zdarma mapové podklady, které sestavuje obrovská skupina dobrovolníků z celého světa. Do otevřené mapy může přispět kdokoliv, někdo jiný změny ověří a uživatelé mnoha aplikací pak mohou těžit z čím dál lepšího a podrobnějšího mapového díla.

I když tyto komunitní mapy fungují od roku 2004 a měly tím pádem dost času se „zaplnit“, stejně překvapí úrovní zpracování a podrobností. Open Street Map často nabízí ucházející úroveň detailů tam, kde na Google maps leží jen prázdné místo.

Samozřejmě nelze počítat s kompletním, dokonale správným a detailním zmapováním celého světa. Záleží na tom, jestli potřebná data do mapy už někdo přidal a také, jestli se situace od poslední aktualizace nezměnila. Ale všeobecně mě tyto mapy opravdu mile překvapily.

Bez OSM a obrovského množství přispěvatelů by ani jedna ze tří následujících aplikací nemohla být tím, čím v současnosti je. Dokonce i Mapy.cz mají svá vlastní data jen pro Českou a Slovenskou republiku a pro zbytek světa využívají práci, kterou vytvořila celosvětová mapovací komunita.

Ve výsledku jde o to, jak která aplikace dané mapové podklady zpracovává, jak je zobrazuje uživateli a jaké funkce nabízí okolo.

Ukazka Osm mapa

Ukázka přímo ze stránek OSM

Mapy.cz – nekorunovaný vládce mobilních turistických map

Pro Česko a Slovensko jsou Mapy.cz jak ve webové tak mobilní verzi jednoznačně to nejlepší a nejpodrobnější, co můžeme mít. Turistická navigace včetně zahrnutí značek a cyklostezek a výborné nástroje pro plánování strčí kdejakou zahraniční konkurenci do kapsy.

Aby obstály i při potřebě orientace v zahraničí provedly v poslední době Mapy.cz dva zásadní updaty. V roce 2017 začaly podrobnou a stáhnutelnou mapou pokrývat celý svět a v květnu 2018 díky nové práci s uloženými body umazaly jednu z nejzásadnějších výtek, které jsem vůči nim měl.

Nyní je možné veškeré ať už předpřipravené nebo v terénu uložené body a trasy třídit do různých složek, což významně přispívá přehlednosti. Jako třešničku na dortu přidaly snadné měření vzdálenosti mezi dvěma místy na mapě.

V současnosti se jedná pravděpodobně o nejlepší univerzální navigační aplikaci, která je zároveň dostatečně přehledná a jednoduchá, abyste s ní mohli začít pracovat prakticky ihned. To však neznamená, že bych vůči ní neměl nějaké výtky a že pro slušnou škálu konkrétních použití neexistuje lepší alternativa. Pro orientaci v neznámém městě bez předchozí přípravy stále sáhnu po Maps.me a do vysokých hor se nesmírně hodí pár funkcí, které nabízí zase Locus Map. Ale pojďme postupně.

Mapy.cz mají oproti ostatním aplikacím obrovskou výhodu v provázanosti s webovým rozhraním.

Jejich plánovací nástroje a velmi přehledné zobrazení map je výborná kombinace, která umožňuje otevřít si mapu na velkém monitoru, vše si nachystat a potom jen přes seznamácký účet automaticky synchronizovat do smartphonu.

Stahování offline map je jednoduché a můžete si vybrat celý stát nebo jednotlivé regiony. Aplikace se stále vylepšuje a s ní postupně roste použitelnost offline vyhledávání. Nalezené body a snadno upravitelné trasy (plánování lze také offline) si můžete uložit pro pozdější využití.

Bohužel není možné do aplikace vložit vlastní záznamy tras  nebo svůj seznam bodů. Na rozdíl od bodů lze záznam trasy vložit alespoň přes počítač nebo mobilní prohlížeče, pokud zaškrtnete v nastavení zobrazení PC verze.

Co se týče přizpůsobení appky a jakýchkoliv možností rozšíření o svá data, platí se zde daň za jednoduchost. Mapy.cz fungují tak, jak jsou, a moc navíc s nimi nevykouzlíte. Jenže to pro většinu případů není potřeba.

Zásadní výtku, která omezuje použití ve zcela neznámém civilizačním terénu, je nedotažená práce s tzv. POI (points of interest – body zájmu). Zde jsou mnohem dál Maps.me, které umožňují vyhledávání a zobrazení na mapě oblasti dle konkrétních kategorií, jako jsou bankomaty, obchody nebo ubytování. Ne že by Mapy.cz něco podobného neumožňovaly – jen v současnosti (květen 2018) je tato funkce dost rozpačitá. Nejde si zobrazit všechny kategorie a člověk musí hádat jejich název. Ovšem internacionální klon stejného vývojáře – Windy maps – má tuto funkci v pořádku, proto věřím, že ji brzy dotáhnou i pro českou verzi. Bohužel .cz aplikaci nenahradí, protože jim zase chybí spousta dalších vychytávek.

Naopak v drsnějším terénu se třeba hodí znát aktuální výšku a výšku místa kam směřuji. Přesto, že v plánování dokáže tato aplikace uvést převýšení a výšku startu i cíle, pro jednotlivý bod tyto informace nenabízí. Pro takovéto fajnšmejkrovské záležitosti je mnohem lépe vybavena Locus Map.

Podobně jako ostatní aplikace, umožňují tyto mapy snadno zkopírovat a sdílet svou současnou pozici. Věřte nebo ne, pokud si dáváte sraz s někým někde, kde to ani jeden neznáte, můžou se konkrétní souřadnice poslané v sms fakt hodit.

Suma sumárum platí, že pro běžnou turistiku do města i v přírodě, pokud si ji navíc chci naplánovat předem, jsou Mapy.cz výborná univerzální aplikace.

Pro orientaci v terénu bez předchozí přípravy podle značky atp. je však podle mě přehlednější a lepší Locus.

zena pred velkou mapou

Tomuhle se říká offline mapa :)

Maps.me – nejjednodušší městské a meziměstské cestování

Celosvětově jedna z nejznámějších a nejoblíbenějších navigačních aplikací vsadila na těžký minimalismus a zjednodušení. Data z OSM jsou zpracována a ořezána tak, aby zabírala co nejméně místa a zároveň ukazovala jen to nejpodstatnější co nás zajímá, pokud se pohybujeme v civilizovaném prostředí.

Do přírody Maps.me rozhodně nejsou, ale pro městské cestování nebo třeba autostop potěší svým přístupem.

Ze všech zde uváděných navigací mají suverénně nejlepší práci s body zájmu (POI). Díky přehlednému třídění a možností zobrazení na mapě podle kategorií poskytnou výborný přehled o neznámém okolí.

Potřebujete nejbližší zastávku, bankomat nebo wifi? Není nic snadnějšího. POI jsou klikatelné a v některých případech nabízejí některé další užitečné informace – a stále offline.

Když jsem se na své cestě po Asii ocitl nečekaně ve zcela neznámé díře a neměl jsem možnost předem prozkoumat nabídku ubytování, šel jsem podle hodnocení a přibližných cenových hladin uváděných v Maps.me. Nejednou mě tak dovedly na hostely, které jsem si později zamiloval.

Vyhledávání v mapách i plánování tras je až primitivně jednoduché a funkční. Zamrzí pouze nemožnost si připravenou trasu uložit na později. Naopak práce s uloženými body je parádní a nechybí ani možnost import z vlastního souboru. Stačí v mobilu otevřít připravený .kml exportovaný třeba z Google maps a vybrat jeho import do Maps.me.

Zobrazení map pro město je příjemné a přehledné. V terénu bojují s kontrastem, který by lépe odlišil cesty od podkladu, což je asi jediná zásadní výtka ke grafice map. Jistě, navíc postrádají jakékoliv pokročilejší orientační prvky (vrstevnice), ale protože se nejedná o terénní navigaci, není proč plakat.

Jako jediné z uváděných map nefungují rovnou online – při přiblížení do jakékoliv oblasti nebo klepnutí na konkrétní město vám aplikace nabídne nejprve její stažení do telefonu.

Alternativou k downloadu přímo z mapy je vyhledávání v seznamu států a regionů. Stažení podle mapy je super především ve chvíli, kdy si nejste úplně jistí, který region kde leží. Málokdo je expertem na polská vojvodství…

Funkcí, která tuto navigaci posouvá k výšinám, kde můžete pomoci nejen sobě, ale především dalším cestovatelům, je přidávání vlastních bodů přímo do Open Street Map.

Po vytvoření účtu a propojení s Maps.me můžete extrémně snadno přispět do společného díla jakýmkoliv svým postřehem. Objevili jste dosud nezaznačené ATM (bankomat) hned za čínskou hranicí? Levný a dobrý streetfood v jinak odporně turistické oblasti? Nesedí uváděná poloha hostelu?

Podobnými novými nebo opravnými body jsem si zvykl v průběhu vlastní cesty přispívat a aspoň trochu tak splatit dluh, který cítím vůči všem, kteří OSM pomáhají vytvářet.

Ve zkratce je Maps.me geniálně jednoduchá appka s perfektním offline vyhledáváním, se kterou se naučí pracovat i cvičená opička. Co neumí, to pro zamýšlený účel není potřeba – kromě (ne)možnosti si uložit trasu, kterou doufám jednou přidají.

Fantastická je možnost přispívat do společné mapy vlastními body zájmu.

stopari s ceskou vlajkou pred autem

Maps.me se skvěle hodí na stopu

Spokojený čtenář?

Ať už patříš k náhodným návštěvníkům nebo věrným ctitelům, pokud mě toužíš podpořit v další tvorbě, existuje pár možností jak si oboustranně udělat radost.

Slušivé funkční triko

Locus Map – nejpropracovanější navigace (nejen) na hory

Tak, jak jdou Maps.me cestou zjednodušení, zvolili autoři Locus Map opačný přístup a vytvořili aplikací, která umí pravděpodobně cokoliv, na co si vzpomenete a ještě pár věcí navíc. A co neumí, na to má plugin a nebo nějakou spřátelenou appku.

Donedávna se jednalo o zcela jednoznačnou volbu, pokud jsem potřeboval navigovat v terénu mimo střední Evropu. Výše zmíněnými updaty však Mapy.cz v pomysleném závodě dost dotáhly a nyní šlapou Locusu nejen na paty ale i po nártech.

Co se týče importu mapových podkladů, je potřeba v případě Locus Map trochu znát terén. Přímo v aplikaci si zadarmo v tzv. Locus obchodě můžete stáhnout jen pár map celých států a za zbytek je potřeba připlatit.

Alternativou je grátis stahování po dlaždicích (konkrétní čtvercové oblasti v bitmapovém formátu) z přehršle mapových zdrojů a nejen těch odvozených od OSM. Ty jsou však docela velké a pro větší oblasti nepraktické.

Naštěstí existuje další dobrovolnický projekt, který s Locusem spolupracuje a nabízí zadarmo vektorové mapy – OpenAndroMaps.org. Tyto mapy nabízí veškerý komfort stahování po státech nebo logických oblastních balíčcích a v současnosti už nevyžadují žádné složité konverze.

Stačí si jen podle návodu nainstalovat jedno malé rozšíření (tzv. rendertheme), které se do Locusu přidá jedním kliknutím. Podobně snadno je možné z webu stahovat i mapy – download se posléze otevře přímo v Locusu.

Pokud by vám z jakéhokoliv důvodu tento způsob nefungoval, dá se stáhnout mapa zvlášť a po rozbaleni zip archivu pouze vložit do příslušné složky mapsVector v adresářové struktuře Locusu.

Do května 2018 platilo, že Locus měl mnohem lepší správu vlastních bodů i tras. Teď už je jen o něco lepší (přidání poznámek, vlastních ikonek atp.) a většina uživatelů, pokud nepotřebují schraňovat širší informace o absolvované trase, ji nedocení. Co je však stále k nezaplacení a mapám od Seznamu chybí, je import vlastních bodů a tras ze souboru.

Vložení vlastní trasy v gpx formátu se hodí třeba v případě, kdy chcete využít data ze severu jako je Wikiloc. Jedná se o další komunitní projekt, kde uživatelé nahrávají své zaznamenané trasy (pěší, cyklistické, koňmo …) a i když je potřeba prokousat se trochou balastu, můžete tam objevit perly v podobně neznačených a neznámých treků, které byste jinak jen těžko hledali.

Já tak prošel třídenní trek v Mynamaru mezi Kalaw a jezerem Inle, kde si drtivá většina návštěvníků najímá průvodce a jejíž popis je málem státním tajemstvím.

Vůbec co se týče přizpůsobení nebo možnosti využít svá vlastní (rozumějte z jiných zdrojů vykuchaná) data, nemá Locus Map konkurenci. Vše na co pomyslíte, je možné nastavit podle sebe.

Bohužel tato filosofie hodně uživatelů odradí předem, protože si myslí, že je aplikace složitá a nepoužitelná. Je tomu právě naopak. Sám si myslím, že je velmi přehledná, logická a pouze extrémně obsáhlá. Avšak pár chvil věnovaných na seznámení se bohatě vyplatí.

Přímo z aplikace můžete stahovat mapové podklady a další rozšíření z nepřeberného množství zdrojů. Fakt se vyplatí prolézt i zmiňovaných Locus obchod, kde je mnoho doplňků zadarmo.

Namátkou jsem narazil třeba na projekt, který do OSM doplňuje trasy linek MHD. Přijde vám to jako zbytečnost? Zajeďte si kousek dál mimo ČR, kde jsme co se organizace hromadné dopravy týče hodně na špici.

Osobně jsem nejlepším grátis zdrojem mimo oficiální Locus mapy celých států shledal projekt Open Topo Map, který data z OSM doplňuje o vrstevnice. Jakékoliv mapy můžete snadno a zadarmo vylepšit dotažením výškových dat, díky čemuž vám aplikace vždycky řekne v jaké nadmořské výšce se ten či onen bod nachází.

Pro mnoho zemí lze stáhnout nebo zakoupit specializovanou mapu a své produkty pro Locus nabízí třeba Shocart nebo Freytag-Berndt.

Cestovatelé po bývalém sovětském svazu využijí i import vlastních map. Pokud si stáhnete staré sovětské vojenské mapy, lze je celkem snadno převést do importovatelného formátu a využít výhodnou kombinaci detailní topografické mapy a komfortu GPS.

Locus map umí snadno rychle zobrazit další užitečné informace – třeba aktuální výšku či data z dalších senzorů – které oceníte při vysokohorských výstupech. Jako bonus mají mimo jiné přímo z aplikace správu vypnutí/zapnutí gps, kompas a příjemné ovládání.

Ale abych jen nevychvaloval. Offline vyhledávání v Locusu bohužel nenajdeme. Nechápu, že oproti Maps.me je Locus žalostně pozadu při práci s POI (v horách by se hodilo zobrazení ověřených tábořišť). Kalkulace trasy bez připojení k internetu funguje za předpokladu, že si zvlášť stáhnete navigační data.

V porovnání s předchozími aplikacemi nabízí Locus Map největší škálu funkcí a přizpůsobení. Záleží jen na vás, jestli pro ně máte využití. S ohledem na obsáhlost aplikace, je její ovládání dobře vymyšlené.

Vyplatí se věnovat přiměřený čas seznámení s různými vychytávkami a průzkumem nabízených map i rozšíření.

Po aktualizacích Mapy.cz ztratil Locus své výsadní postavení pro navigaci v zahraničním terénu a běžný uživatel už nemá moc důvodů pro zaškolování se s takto pokročilou navigací. Přesto si své místo v tomto článku i kapsách náročných turistů určitě zaslouží.

Za mě osobně je Locus ideální třeba do hor, pokud nemám předem naplánovanou trasu po nějaké značce atp. Pro orientaci pomocí vrstevnic a čtení terénu mi přijde příjemnější než česká konkurence.

rozcestnik v horach

Kam teďka?

Google Maps – bez internetu to nepůjde, ale své využití mají

Trvalo mi zhruba měsíc, než jsem pochopil, že s mapami od googlu na své dlouhodobě cestě moc nepochodím. Oproti OSM má Google méně podrobných informací o oblastech mimo západní civilizovaný svět. Navíc i když se holedbají, že jejich mapy je možné stáhnout do mobilu, v praxi je dost oblastí omezených a zprovoznit v offline režimu nelze (Thajsko, Čína, Rusko …).

I když je možné tento problém zčásti obejít „nacachovaním“ – tedy dočasným načtením map, které se uchovají i po odpojení internetu, tak se nejedná o moc spolehlivý způsob. Pro navigaci v terénu jsou Google mapy na houby i když máte data. Ve většině přírodních oblastí totiž chybí jakékoliv podklady, kromě hlavních cest.

V takovém případě je nasnadě otázka, zda vůbec existuje důvod někdy tuto mapovou aplikaci zapnout.

Jsou hned dva, ačkoliv ani jeden se neobejde bez připojení. Zaprvé mají Google Maps překvapivě dobré plánování dopravy. Třeba v Bangkoku můžete o přehledu autobusových linek jenom snít, ale google mapy umí při plánování cesty hromadnou dopravou vzít v potaz i tyto linky a z 90% mi průjezdy napříč městem nabídly zcela správně.

Samozřejmě, že je potřeba být připojen k internetu, ale předpřipravenou cestu si naštěstí můžete uložit i pro pozdější použití. Vyhledávání hromadné dopravy mi dobře posloužilo i při přejezdech po Norsku.

Druhou chvílí, kdy přecházím k internetovému gigantovi je prvotní plánování a přehled o nějaké nové zemi. Na Google Mapách je totiž k nalezení kdejaký obskurní národní park, který jinde uveden není. Navíc si k němu v případě, že jste online na počítači, můžete hned nechat zobrazit fotky a zvážit, jestli vám stojí za návštěvu.

Možná je to divné mít v mobilu na cesty hned čtyři navigační aplikace, ale protože každá umí a zná něco jiného, není od věci občas kouknout, jak si se zadaným úkolem poradí konkurence.

mapy na mobilu s androidem ovládání

„Prosím zadejte cíl cesty…”

Srovnávací tabulka

Pro přehlednost přikládám tabulku s porovnáním dovedností tří hlavních aplikací.

Srovnání mapových aplikací Mapy.cz Maps.me Locus Map
Mapy Online i offline. Jen offline (vždy nabídne stažení). Online i offline.
Stahování map Po státech a regionech. Po státech, regionech i městech. Z Locus obchodu po státech, jinak po dlaždicích. Ideální je alternativa v podobě Open Andro Maps, která nabízí vektorové mapy v balíčcích po státech nebo větších oblastech.
Navigace, plánování tras Snadné, funguje offline. Snadné, funguje offline. Dobré. Funguje i offline, ale je potřeba zvlášť stáhnout navigační data – návod zde.
Ukládání připravených tras Ano Ne Ano
Vyhledávání Online velmi bohaté, offline limitované ale vylepšují jej. Super offline vyhledávání. Online používá google nebo jiné vyhledávače, offline není.
Vyhledávání v kategoriích tzv. POI (benzínky, bankomaty, ubytování atp.) Je potřeba „uhodnout“, jak se která kategorie jmenuje. Nějaké i nabízí, ale nesystematicky. Sesterské windy maps nabízí kvalitní seznam takže to bude hádám brzy opraveno. Rozsáhlý a přehledný seznam kategorií. Zatím betaverze, nepříliš použitelné.
Možnost nastavení/přizpůsobení Téměř žádná. Malá, ale v praxi není potřeba. Obrovská.
Import vlastních bodů ze souboru Ne Ano Ano
Import vlastních tras ze souboru Jen přes webové rozhraní. Ano, ale omezená funkcionalita Ano
Import vlastních map Ne Ne Ano
Data o výšce přímo z mapy Ne, ale při plánování trasy uvedou převýšení. Ne, ale při plánování trasy uvedou převýšení. Je možné zdarma stáhnout výšková data i pro nenakoupené mapy. S nimi to jde na libovolné mapě, která pokrývá danou oblast.
Zobrazení informací o zvolené nebo aktuální poloze GPS souřadnice, snadné sdílení GPS souřadnice, snadné sdílení. Při klepnutí na konkrétní dům ukáže také adresu. GPS souřadnice (lze snadno sdílet), adresa (pokud je k dispozici), pro aktuální polohu také třeba výška odečtená z GPS nebo senzoru.
Ideální použití Běžná turistika město i příroda. Univerzální použití. Městská turistika, stopování. Orientace na neznámém místě. Vysokohorský trek.

Revoluce v mobilu

Kdysi jsem býval k navigaci pomocí mobilního telefonu hodně skeptický. Slabá výdrž baterie, limitovaný „rozhled“ oproti papírové mapě a náchylnost k selhání mě utvrzovaly v přesvědčení, že s koupí smartphonu se v mých orientačních zvycích alespoň co se týče hor příliš nezmění. Poslední rok mě vyvedl z omylu.

Pro města a cesty mezi nimi způsobily chytré telefony brutální revoluci ve způsobu orientace, o tom žádná. Nejedná se jen o milost pro orientačně neschopné jedince. Takový přehled o okolí a nejjednodušší cestě k cíli jsme nikdy dříve na neznámém místě neměli.

Ne že by tím pádem zcela odpadlo nutné vyptávání rukama nohama a veškeré zábavy, za kterými jezdím do států, kde mi nikdo ani zbla nerozumí, ale dost se zjednodušily. Možná je teď sledování GPSky, abych věděl, kde mám vystoupit, pro mě osobně trochu nuda, ale ne každý si libuje v odkázání na domorodce a jejich vlastní uvážení, kam chcete jet.

Pro mě osobně bylo velkým překvapením, jak dobře mi smartphone posloužil při trekování. Ať už pro přechody přes mírné kopečky plné vesnic v Myanmaru nebo Číně tak pro výlety do pořádných kopců Tádžikistánu a Pamíru.

I když jsme se v těchto velehorách jistili i papírovými mapami, staly se nám data o aktuální výšce nebo zjednodušené určení polohy dobrými kamarády. Možnosti naplánování a uložení přesné trasy nebo třeba body s označením možných tábořišť také nejsou k zahození.

Outdoorová navigace v praxi

Abyste mohli svůj chytrý telefon využívat v terénu co nejlépe, je fajn osvojit si pár základních návyků.

Předně, naučte se nejprve číst a používat obyčejnou (papírovou) mapu. Viděl jsem příliš mnoho lidí, kteří bez tečky ukazující, kde přesně stojí, byli slušně dezorientování a mnozí nedokázali rozumně navigovat ani když měli GPS zapnutou. Schopnost základní orientace, čtení mapy, terénu a určitý typ uvažování, který je pro nalezení ideální trasy nutný, lze získat cvikem. GPS může selhat a poté je to především technologie, která vám možná velmi přesně poví, kde se právě nacházíte, ale ne vždycky umí poradit, jak se odtamaď dostat.

Při pěší tůře se vykašlete na natáčení mapy, podle vašeho směru, jak je to běžné u autonavigací, a raději si nechte fixní zobrazení severu nahoře. Pro mě osobně je neustálá rotace mapy strašně matoucí a pro jakékoliv rozumné plánování postupu nevhodná. Většina aplikací však umí směr pohledu podle kompasu nebo vektoru pohybu zobrazit v podobě natočení šipky označující vaší polohu. To je už docela užitečná vlastnost, která neruší a naopak pomůže při volbě správné odbočky.

Protože libovolná elektronika může odejít do křemíkového nebe jak se jí zachce, považuji za nutnost mít v jakékoliv náročnějším terénu, než jsou české hory, také papírovou zálohu. Když se ztratím u nás, téměř všude se dá narazit na nějakou značku, rozcestník nebo rovnou mapu okolí. Na Kavkaze bychom bez aspoň přibližné nápovědy, kudy se vydat, byli ve slušném průšvihu protože ne vždy se zjeví kouzelný dědeček, který poradí kudy do vsi.

Aby vám mobil nedosloužil dříve, než je nutné, nepodceňujte vnější vlivy. Jestli nevlastníte voděodolný outdoorový přístroj, tak i lehké promoknutí kapsy, kde jej schováváte, může být poslední kapkou, po které přestane fungovat displej nebo cokoliv jiného (vlastní zkušenost). Než jsem si pořídil stroj s IP68, začal jsem raději telefon nosit v sáčku.

Pokud ji nemáte, kupte si rozumně velkou SD kartu (16 nebo lépe 32 GB). Mapy si můžete stahovat na ní a tím pádem nebudou zabírat cenné místo v interní paměti telefonu.

Pro co nejdelší výdrž baterky dělám následující:

  • Mobil přepínám do režimu letadlo. V horách síť není a i kdyby byla tak data ani být na příjmu nepotřebuji.
  • Kromě letadla má dost telefonů i tzv. úsporný režim. Ten také pomůže. Jen pozor na to, abyste si důležité aplikace jako je budík přidali na whitelist appek, které takový režim nebude ignorovat.
  • Pomůže také vypnutí automatického otáčení displaye.
  • GPS zapínám jen když je potřeba. Pro rychlé ověření směru atp. není nutné vyhledávat satelity, ale jen kouknout na mapu.
  • Naučil jsem se orientovat bez ustavičného koukání na šipku. Často i ve městě stačí znát přibližný směr a navigaci zapnout až pro detailní dohledávání.
  • V horách používám telefon opravdu jen na navigaci. Na čas mám hodinky, na focení foťák a nebo kamaráda s foťákem. Ano, stále překvapivé množství turistu nepřišlo na to, že ve skupince pěti lidí, nemusí tu samou věc fotit úplně všichni, ale že obrázky lze po výletu sdílet.

Napadá vás cokoliv, co byste do článku doplnili? Změnila se nějak zásadně situace a já to nepostřehl? Napište mi to v komentářích a rád text aktualizuji.

Pokud míříte někam, kde OSM nenabízí slušná data, jiná mapa neexistuje nebo potřebujete podrobné doplnění, podívejte se, zda není oblast zmapovaná v rámci starých sovětských vojenských map, které neuvěřitelně podrobně pokrývají velkou část světa.

Děkuji Jiřímu Kuchtovi za připomínky k části o Locusu, na jejichž základě jsem doplnil projekt Open Andro Maps.

Líbilo?

Pokud ti článek pomohl nebo tě pobavil, nebylo jeho psaní marná práce.
A jestli jsi se dočetl(a) až sem, možná dumáš, jak pro změnu pomoci mně v další tvorbě. Je to jednoduché jak facka:

Koukni, zda v e-shopu nemám něco, co tě nadchne

Přijď mě pozdravit na přednášku

Související články

Upozornění na nové komentáře
Nekomentuji, ale
28 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Dobrý den,mám na Vás prosbu.Vysvetlite mi prosím jako odborník zda je možné,aby mobil který mám u sebe v tu chvíli zaznamenal v mapách.cz že jsem byla na jiném místě a to se zaznamenalo časové ose ?Děkuji za odpověď

Dobrý večer ,teoreticky je možné všechno kzdp.dekuji za ochotu a rychlou odpověď…s pozdravem Michaela

Jezdím na biku převážně v ČR. Mapy.cz by mně fakt vyhovovaly nebýt jejich genetického handikepu – v outdooru na displeji telefonu když chcete zazoomovat název obce, ulice, bodu nebo jakéhokoliv prťavého názvu tak mapa sice zoomuje ale prťavý název zůstává ve své původní velikosti nebo úplně zmizí! To je opruz i když zastavím při jízdě je tato orientace téměř vyloučena! Opakuji doma na stole Mapy.cz super venku dost špatný. Proto si importuji gpx data z map do SmartMaps kde se zoomuje všechno jak na fotce a nic nemizí. Krásně jde orientovat i při jízdě! Bohužel tahle aplikace již skončila. Nevíte něco vhodného v tomto směru pro ios??

A jeste jeden poznatek k Mapy.cz. Pri navigovani otrocky zobrazuji vsechny (coz je ta potiz) udaje z map.podkladu. Kdyz se necham navigovat podle predem pripravene trasy, zajima me jen mapka a kam mam odbocit na krizovatkach. V Nemecku, asi diky přehršli udaju v mapovych podkladech, mi ale na miste odboceni zobrazovaly cely seznam cilu, kam dane odboceni vede. Casto tak dlouhy, ze se nevesel na obrazovku mobilu. Takze misto mapky jsem mel porad jen jakesi texty, ktere me VUBEC NEZAJÍMALY, zato jsem nevidel, kde v terenu jsem. K vzteku a uzoufani. Zobrazovani tech zbytecnych udaju samozrejme nejde vypnout, protoze MAPY.cz nemaji zadna uzivatelska nastaveni vzhledu.

Jsem jen takovy mestsky vyletnik do blizkeho okoli, vetsinou na (elektro)kole. Seznam-mapy mi plne vyhovuji, dokonce ted v r. 2019 jsou (skoro) dokonale. Ale musel jsem si poridit takove kolo, ktere ma USB vystup pro dobijeni mobilu, jinak mi Mapy.cz pri zapnute navigaci, zaznamu absolvovane trasy a trvale sviticim displeji vycucaly baterku do 2h. Mapy Seznamu zpusobuji tak velkou spotrebu, ze mobil je vzdy uplne horky. Google-maps to nedelaji, ale ty se hodi jen pro navigaci v aute. Jine z popsanych aplikaci nepouzivam.

co se týká úspory energie baterie, tak také pomůže vypnout automatické otáčení displeje (vyřadí se napájení čidla) a v případě dvou simek vypnout tu, kterou používám nejméně…

Pre LOCUS palec hore. Vyskúšal som už aj kalibrovať naskenovanú mapu, fungovala znamenite s minimálnymi odchýlkami. POI + trasy generujem v GOOGLE EARTH do kmz, aby som mohol vypínať vrtstvy podľa potreby + niektorým POI pridávam web odkazy. Zažil som niekoľkokrát, že kamaráti s papierovými mapami nemali šancu zorientovať sa, pretože nebolo podľa čoho, či už to bolo na vode, alebo v lese. Niektoré dáta do máp zdielam zadarmo na : http://ktk.sk/index.php/sk/gps

Pěkný článek. Ještě bych k Locus Map doplnil, že je řekl bych nepřekonatelný pro dlouhé několikadenní cykloakce. Možnost zobrazit si v mapě předem naplánovanou trasu a její různé varianty (v mapě lze zobrazit v podstatě neomezené množství tras najednou), každou variantu si graficky přehledně přizpůsobit (různé barvy, šířky, tvary čáry, průhlednost, atd…) a pak během jízdy vidět též vlastní již ujetou trasu je k nezaplacení. Pro toto využití Locus fakt super.

Pro turistiku mimo Česko a Slovensko nejsou mapy.cz moc použitelné. Byl jsem v Rakousku a severní Itálii a většina turistických značek tam chyběla. Existují další free aplikace, kde narozdíl od map.cz úplné turistické mapy najdu, i když třeba nejsou tak propracované a nemají tolik funkcí, obsah je mnohem důležitější. ApeMaps nebo PhoneMaps.

Na horach, jedine papirova mapa. Jedine co resis, je pytlik. Telefon? Tam nefunguje signal, tam se vybiji baterie, tam nefunguje to ci ono, obcas byva na horach “sede pocasi” aby mobisek nahodou nezmokl … :-) atd atd … Z prominutim – nasrat. Na horach si chci uzivat hor, ne resit a pobihat jak osel za signalem, nebo resit, ze nevidim to, co bych mel … Papirova mapa je prehledna a jasna. Zadnou aplikaci mapu nenahradis ;-) Dobry mobil + power bank + vodotesny obal + nejasna aplikace, ktera ne vzdy maka jak ma – cca 15.000.- Mapa – 250,- Kc Kdyz mne spadne… Číst vice »

Do hor a vůbec do přírody bez odolného telefonu IP68??

Ačkoliv pokrytí světových destinací pokulhává, pořád preferuji papír + Garmin turistickou navigaci na 2x AA baterii. Voda zima nevadí, a tužkovky seženu v nejhorším na každé benzince od islandu po Johanesburg. Vše do mobilu je krásné, ale výdrž baterie, křehkost zařízení a vliv počasí tomu moc nenahrává (pokud zrovna nejdu po Krkonoších směrem na Jizerky)

Zkoušel jsem openandromaps a u stažené mapy offline nezná locus při označení místa kurzorem adresy, názvy objektů apod. Toto funguje až online. Dělám něco špatně, nebo je to vlastnost? Jinak na záznam trasy(s následným automatickým exportem do stravy)+tvorba tras+navigace jedině locus. U locusu musím vyzdvihnout naprostou stabilitu, např záznam trasy přežije i restart telefonu a samozřejmě největší devizou jsou možnosti nastavení. Když se podívám “jen” na navigaci, najdu hned několik unikátních vychytávek – aktivace displeje mávnutím nad telefonem, možnost automaticky zapnout/zhasnout display pouze na chviličku před navigačním příkazem, možnosti při tvorbě trasy(barva vykreslení dle různých parametrů+více tras na displeji), uživatelsky přizpůsobitelný dashboard atd atd. Locus má trochu specifické… Číst vice »

URčitě,pohodlně naklikat v pc, jednoduše trasu synchronizovat s mobilem – vlastním či přátel je super a dost by to posunulo locus dál. Na webu brouter.de se člověk může vyřádit do sytosti při tvorbě tras(pokročilé profily), ale přetahovat gpx soubory ručně má k eleganci daleko. Ale co si budem povídat, většina uživatelů locusu jsou hračičkové a problém to není.

Locus používá běžné OSM mapy stejně jako jiné programy na Androidu (.MAP), které lze stáhnout zdarma z různých serverů. Chtělo by to spíše uvést, čím se ty kupované mapy liší od těch běžně dostupných.

To co píšete je naprostý nesmysl. Je mi samozřejmě známo, že Locus umí používat některé bitmapové formáty, které lze vygenerovat například programem MoBac – ale to rozhodně nemám na mysli. Formát .MAP používaný navigačními programy na platformě Android rozhodně není bitmapový, ale vektorový! Uživatelé Locusu, které znám, používají většinou free mapy stažené buď z osm.paws.cz (Česko a okolní státy), nebo z http://www.openandromaps.org (existují ale i jiné zdroje). Samozřejmě se nestahují dlaždice, tento pojem je u vektorových map nesmyslný, ale buď celé státy, nebo někdy i několik států v jednom balíku (typicky balkánské země). A dělají to i uživatelé placené verze Locusu. A teď je otázka, čím se mapy které nabídne… Číst vice »

Koukněte se na GeoWiki a hledejte “mapy android”, je tam odkazů více, především český projekt od Speirse. S těmi dlaždicemi je to asi nedorozumění, když používám nějakou mapu online, tak se mi ze serveru tahají skutečně bitmapové dlaždice a je jedno zda jde o Google mapu nebo OSM. Na druhou stranu, když si stáhnu celou vektorovou OSM mapu, tak se o vykreslování stará renderer v mapovém programu. Potřebuje k tomu balíček souborů s mapovým tématem – tam jsou všechny používané ikonky, typy čar, typy výplně ploch a předpisy od jakého zoomu se dané definice uplatní. Obdobně u Garminů jsou soubory “type” které obsahují podobné informace.

Copy link