Česko a Slovensko

Cestopisy, zajímavosti, nejhezčí treky i praktické info.

Krásy rodné hroudy člověk nejvíce ocení, když se vrací po dlouhé době domů…

Výlety po Česku i Slovensku mají své jedinečné kouzlo a přesto, jak maličké země jsme, je tu rozhodně co objevovat.

Užijte si tipy na zajímavé túry a víkendové inspirace, které vedou jen o kousek dál než na Kokořín.


Přechod Nízkých Tater s pusou umazanou od borůvek

Lidé hřebenovku Nízkých Tater často popisují jako jednu z nejkrásnějších túr střední Evropy. Po jejím absolvování mohu jen souhlasit a s jazykem na vestě dodat, že jde také o slušný nářez pro kondici. Zkrátka něco za něco. Devadesát kiláků do dálky a dohromady deset hore-dole výměnou za unikátní rozhledy a příjemně unavené večery na útulnách. Bez trošky utrpení, by ta horská turistika nestála za nic, že?
Přečíst...

Putování po zříceninách a vyhlídkách Českého středohoří

České středohoří nabízí na středoevrospké poměry unikátní ráz krajiny, kterou se můžete kochat ze spousty romantických zřícenin a vyhlídek. Pro dvoudenní výlet jsem vytyčil trasu, která pořádně protáhne po kopcích, obráží nejhezčí panoramata a dopřává dvě atmosférické noci pod hvězdami. Vydejte se s námi na toto originální putování.
Přečíst...

Podyjí hezky pěšky ze Znojma do Vranova

Dvoudenní přechod národního parku Podyjí je krásný a pohodový výlet. Na začátku se člověk může mírně líznout výborným vínem, po trase nečekají žádné extrémní kopce a přesto lze vychutnávat vyhlídky z poměrně otevřené a proměnlivé krajiny. Takový malý ráj koncentrovaný v údolí jedné řeky, která nás provedla začínajícím jarem.
Přečíst...

Přechod Králického Sněžníku: Jeden den v jiném světě

Králický Sněžník je pro mě osobně zakletou horou, která nepoznala léto a celá krajina existuje v jakémsi mimoprostoru. Poté, co jsem měl jednou v životě štěstí absolvovat výšlap po hřebeni stejnojmenného pohoří téměř bez mlhy, deště nebo pocitu, že jsem se propadl v čase do doby ledové, jej však musím zařadit mezi nejkrásnější jednodenní tůry ČR.
Přečíst...

Napříč zemí Českou den za dnem aneb večerníčky posílané do sucha

Svůj nedokončený pochod skrz republiku jsem sobě i čtenářům zpestřoval průběžným online deníkem. Jak jsem se doma dozvěděl, zklamáním pro spoustu z nich nebylo, že jsem to po osmi dnech pro nedostatek další motivace zabalil, ale fakt, že ustal přísun zábavných večerníčků, na které si zvykli. Pro všechny, kteří je nemohli sledovat takříkajíc v živém přenosu, nebo pro ty z vás, kteří se chtějí znova zasmát, nabízím decentně upravený přepis.
Přečíst...