Staré ruské vojenské mapy a kde je stáhnout


Tento článek pochází z webu Za horami.cz, kde najdeš jeho online verzi včetně případné fotogalerie. Až budeš opět ve spojení se světem, můžeš se také podívat na Facebook @zahoramicz, co je nového.

Sovětské armádní mapy jsou věrným průvodcem po všech oblastech, kam se ještě nedostali novodobí kartografové. Bohužel mapový portál ČVUT, který byl skvělým zdrojem těchto topografických podkladů již nefunguje, ale naštěstí se dají najít jiné, zahraniční, weby, které nabízejí více či méně kompletní ruské socialistické mapové dílo.

Proč historické mapy?

Méně znalí poměrů se možná ptají, proč se pídit po 40 let starých a mnohdy neaktuálních mapách. Pokud se vydáváte do oblíbených destinací punkového cestování jako jsou Balkán, Kavkaz nebo jakákoliv postsovětská republika, rychle zjistíte, že u klasických prodejců map s požadovanou oblastí často nepochodíte.

Navíc ani pokud narazíte na pěkně vypadající novou mapu místní produkce, nemáte vždy zcela vyhráno, protože svou kvalitou se může blížit spíše z prstu vycucanému plánku než kvalitnímu topografickému dílu. Mít potom k ruce něco, kde jsou přesně a správně vyznačeny vrstevnice a vrcholy, prameny nebo větší cesty je k nezaplacení.

Naštěstí moderní mapové aplikace krmené povětšinou daty z Open Street Map začínají byt pro spoustu běžných treků dostatečné (pokud se pojistíte vytištěnou zálohou). Avšak mimo profláklejší území mohou být sice starší, ale zato kompletní a úplná data stále k nezaplacení.

Jak s nimi pracovat

Svět kolem nás se neustále mění. Nepoužívané cesty zarůstají, zatímco jinde se budují nové, vesnice se mění v městečka, ba i ty hranice se občas trochu šoupou. S kritickým přístupem a uvědoměním, že některé věci se mohly trochu změnit/posunout/rozrůst a nebo naopak zaniknout či být postupně vymazávány přírodou, se dá pracovat i s takto starými mapami.

Existuje spousta přírodních konstant, které i v průběhu desetiletí zůstávají víceméně stejné. Jsou to vrcholky hor, jejich svahy převedené do soustavy vrstevnic, toky řek, jezera atp.

Kromě toho i údaj, že někudy kdysi vedla cesta pro vojenskou techniku nebo využitelná stezka, může znamenat minimálně solidní schůdnost terénu. Spousta těchto starých cest je navíc dodnes využívaná třeba pohraniční stráží, pastevci nebo obyvateli blízkých vísek, takže jsou stále udržované (i když to neplatí stoprocentně).

Město nebo velká vesnice taky málokdy zcela zmizí z povrchu zemského (pozor bych si dal u malých usedlostí, které mohly zaniknout). Ani názvy jednotlivých sídel nebo přírodních útvarů se příliš nemění (když nepočítáme politicky exponovaná jména) a jedinou komplikací v tomto směru může být občas velmi přibližný převod místního názvu do jeho podoby v azbuce.

Čímž se dostávám k faktu, že bez znalosti azbuky to s ruskou mapou opravdu nepůjde. Naštěstí se jedná o jednoduchou abecedu a s trochou cviku zvládnete všechny místopisné názvy přelouskat více než uspokojivě.

Často můžete narazit, že pro danou oblast potřebujete např. mapu k-34-131-2. Jedná se o kódový název, který přesně určuje pozici v mřížce pokryté mapami stejného měřítka. Kromě toho pokud máte třeba mapu 1:100 000 k-34-131 tak její podrobnější verze 1:50 000 budou mít stejné označení, ale na konci přibude ještě pomlčka
a číslo 1-4 (k-34-131-2).

Ukrajina Rozcestnik Bez Napisu
  • Save

Čas od času se člověk dostane do slepé uličky i v horách

Příprava pro tisk

Pokud nemáte k dipozici velkoformátovou tiskárnu a nechcete platit velké peníze za tisk celých map, hodí se je rozkouskovat na menší díly formátu A3. Samozřejmě si nechte malý překryv a doporučuji jednotlivé kusy popsat vzhledem k jejich pozici v originální mapě.

Můžete tak mít po ruce vždycky jen část, která je zrovna potřeba a mnohdy ani přebytečné oblasti netisknout. Vzhledem k zachování měřítka a čitelnosti není dobrý nápad mapu pro tisk zmenšovat.

Sovětské mapy v mobilu

Pro případy, kdy není prostor cokoliv tisknout, nebo zběžný průzkum se hodí aplikace Soviet Military Maps Free.

Ve verzi zdarma sice není možné stahování map offline, podle zadané oblasti, ale cachovaní funguje spolehlivě. Jen je nutné ještě online projet celou zamýšlenou oblast pěkně ručně na největší zoom a dokud nesmažete dočasná data aplikace, mapy zůstanou i offline.

Odkazy ke stažení

Pojďme na webové zdroje s celými mapovými listy.

Nejlepší je první uváděná stránka, ale pro jistotu přidávám i alternativy. Člověk nikdy neví, kdy který web vypadne nebo jestli náhodou tu či onu specialitku nenajde někde jinde.

Loadmap.net

Pravděpodobně nejlepší stránka s obrovskou databází a příjemným vyhledáváním. Navíc neobsahuje pouze letité sovětské mapy, ale pro některé oblasti (především Rusko s přesahy v pohraničí) i superpodrobné mapy 1:25 000 údajně z roku 2001.

Stránce dominuje velká mapa světa, kde si vybíráte oblast. Nahoře vpravo navolíte typ map (Russian army maps nebo novější Russian topographic maps GGC) a jejich měřítko. Čím horší (větší) měřítko, tím více oblastí je pokrytých.

V praxi je dobré 1:50 000 a menší, ale dá se fungovat i podle 1:100 000, když není zbytí. S větším zoomem v hlavní mapě přijde k užitku zaškrtávátko Show content of maps, které skryje překryv topomap přes digitální zobrazení a ponechá jen průsvitné čtverce.

Klikem stačí vybrat požadovanou oblast, mapa se načte do sloupce v pravo, tam stačí kliknout na kódový název a dostanete se na stránku pro stažení, kde už jen vyplníte captchu a můžete vesele stahovat.

http://akosarev.info

Tato stránka bohužel neobsahuje mapy s měřítkem 1:50 000. Zato má zajímavý systém výběru. Pomocí tlačítka select a klikání do mapy vytvoříte oblast, pro kterou chcete vypsat mapy k dispozici. Geo type zvolte poehali.org, zaškrtněte měřítko a dejte Get maps. Stránka vám vypíše díly, které pro zvolenou oblast může nabídnout.

Zajímavou alternativou je výběr podle nahrané trasy.

http://maps.vlasenko.net/

Nejméně přehledná a uživatelský příjemná stránka, ale člověk nikdy neví, kdy mu trochu webové archaičnosti může přijít vhod. Na úvodní stránce si vyberete měřítko a potom zkuste trefit požadované místo. V případě, že si zvládnete vygooglit kódové označení mapy, je dole k dispozici seznam.

cervena znacka na ukrajine v horach
  • Save

Ne všude jsou značky jako u nás nebo v Zakarpatí


Tento článek pochází z webu Za horami.cz, kde najdeš jeho online verzi včetně případné fotogalerie. Až budeš opět ve spojení se světem, můžeš se také podívat na Facebook @zahoramicz, co je nového.

Spokojený čtenář?

Ať už patříš k náhodným návštěvníkům nebo věrným ctitelům, pokud mě toužíš podpořit v další tvorbě, existuje pár možností jak si oboustranně udělat radost. Také můžeš přijít na některou z mých přednášek.

Související články

Komentáře

  Upozornění na nové komentáře  
Nekomentuji, ale
Copy link