Thajsko: Praktické informace a tipy na cestování

Pro jednu z nejoblíbenějších turistických destinací světa definitivně platí zlaté cestovatelské pravidlo: „Jaké si to uděláš, takové to máš.“ Ano, můžete vydat na jižní ostrovy mezi tisícihlavý dav opilých účastníků full moon party a nebo se na všechno vykašlat, vzít směr sever a objevit krásnou a příjemnou zemi. Ať už je váš styl jakýkoliv, budou se vám při výpravě do království masáží a znamenitého jídla hodit následující praktické postřehy.

Do Thajska jsem původně zavítal jen na dva týdny. Zdržel jsem se šest. Objevil jsem totiž místo pro příjemný a až nebezpečně pohodlný odpočinek při svém toulání po Asii. A když už jsem tam skejsnul takovou dobu, je na čase dát do kupy, co užitečného jsem zjistil.

Thajsko pai kaňon

Kaňon u Pai

Doprava do Thajska, letenky

Letenky do Bangkoku se dají v předstihu sehnat z Prahy a s renomovanými společnostmi okolo 12 – 13 tisíc. Velmi často se do této destinace objevují akční lety s cenou pod 10 000 Kč, bohužel to bývá pro termíny mimo sezónu. Nicméně se vyplatí sledovat neb jednou za čas taková akce přistane i v příjemných datech resp. ono to s tím deštěm není všude po Thajsku tak žhavé. Viz níže.

Aktuální ceny letenek můžete zjistit na Pelikán.cz, nebo použijte vyhledávač níže (výsledky se zobrazí v novém okně).

TIP –> Jestli nejste v létání úplně kovaní, pomůže vám Markétin průvodce „Poprvé na letišti a první cesta letadlem”.

Pozemní přechody s okolními státy jsou vesměs v pohodě. Jenom pozor na vízové povinnosti u sousedů. Velmi vyčerpávajícího průvodce se všemi pohraničními body a také všemi myslitelnými typy turistických víz (která nejspíše nebudete potřebovat) a typů vstupů do Thajska najdete na Travelfish.

Chceš se vydat na trek, ale chybí ti zkušenosti?

Láká tě svobodné putování s batohem, horské vyhlídky a noci v přírodě, ale zatím sis netroufl(a) opravdu vyrazit? Váháš, co si na takový vícedenní přechod hor zabalit a jak jej vůbec naplánovat?

Právě pro tebe jsem připravil kurz Poprvé do hor.

Kurz Poprvé do hor

Vstup do země, vízum a byrokracie

Pro běžnou návštěvu návštěvu víza nepotřebujete. Na třicet dní ať už při vstupu letadlem nebo od roku 2017 i po zemi dostanete jen razítko a víc není potřeba řešit.

Pozor si dejte jen na dvě věci. Prvně – při příjezdu/příletu musíte vyplnit adresu svého prvního bydlení. Mějte nějakou připravenou. Není nutné mít rezervaci atp. Jen znát adresu.

Na imigračním budete hned na začátku vyplňovat tzv. „arrival“ a „departure card“. Příjezdovou a odjezdovou kartu. Neboli zbytečný kus papíru, který si dáte do pasu a je slušná šance, že jej ztratíte. Což moc nedoporučuji. V praxi ztráta karty znamená cca dvě hodiny a pár set bahtů navíc před opuštěním země. Oficiální problémy mohou být ještě horší, tak si na to dejte bacha.

Kromě oficiálních stránek ministerstva zahraničí si můžete doplnit informace o délce pobytu a jak s ní kouzlit nebo v případě potřeby také o vízech pro delší zdržení.

krajina v severnim thajsku domek

Typická krajina v severním Thajsku

Práce, dobrovolnictví

Na turistická víza se oficiálně nesmí pracovat a to dokonce ani dobrovolničit. Ohledně práce nedoporučuji pokoušet štěstí. Co se týče dobrovolnictví, mívají to poskytovatelé většinou v rámci dobrých vztahů s místní policií nějak ošetřené. Ale je fajn se ujistit.

Domluva

Co se angličtiny týče, záleží kam se vrtnete. V ubytování většinou někdo mluví obstojně anglicky. Zejména proto, že pan/paní vedoucí je sám cizinec. Otázka zní, zda je zrovna přítomný…

Pracovníci služeb v kvalitě znalosti srozumitelného cizího jazyka variují, ale obecně nebyl problém se domluvit. Mnohdy je však nutné svou angličtinu hodně zjednodušovat. Zapomeňte na kudrlinky naučené při šprtání a mezinárodní certifikát. Lepší je mluvit v holých větách a co nejstručnějších frázích.

Mezi běžnými obyvateli mluví anglicky zejména mladší generace. Ne všichni, ale docela dost.

Pouliční kuchaři minimálně v turisticky aktivnějších oblastech ovládají aspoň základní názvy použitého masa a číslovky. Číslovky jsou důležité nejen kvůli ceně, ale také pro určení počtu použitých chilli papriček na porci.

muz s obrovskym nakladem na kole na ulici v bangkoku

V Bangkoku je mnoho čtvrtí vesnického rázu

Spokojený čtenář?

Ať už patříš k náhodným návštěvníkům nebo věrným ctitelům, pokud mě toužíš podpořit v další tvorbě, existuje pár možností jak si oboustranně udělat radost.

Slušivé funkční triko

Doprava

Do Thajska se létá běžně za cenu okolo 12 000 korun (mrkněte na aktuální srovnání na Kiwi.com – vlevo nahoře si navolte „zpáteční“) za zpáteční lístek. V poměrně častých akcích, zejména mimo běžnou sezónu, můžete vychytat letenku okolo 8 000.

Thajsko má v rámci regionu výbornou dopravní infrastrukturu. Byl jsem mile překvapen její kvalitou a funkčností. Tím nechci říct, že byste měli čekat nóbl exppresy, ale oproti Indii jsem zažil příjemný skok do budoucnosti. Na současnou Evropu však stále v mnoha ohledech zapomeňte. Modernost a podoba dopravních prostředků bývá různorodá opět v závislosti na regionu.

Autobus

Cestování autobusem po Thajsku je v rámci mezí v pohodě. Silnice jsou kvalitní a i když jsou autobusy zrovna staršího data, je v nich celkem dost místa. Přesto, že sami prodejci jízdenek varují před možným velkým zpožděním, mně se vždy podařilo dojet na čas.

Autobusové stanice mohou být mírně chaotické. Především taková Mo Chit station v Bangkoku je obrovská a vyznat se na ní je zážitek. Dejte si raději před odjezdem rezervu.

Vlak

Jakýmsi řízením osudu se mi podařilo svezení vlakem v Thajsku vynechat. Proto jen přikládám odkaz na moudřejšího.

Lodě

Někde fungují jako MHD na říčních kanálech (Bangkok) a pochopitelně také propojují všechny ostrůvky. U pravidelných linek bývá pevně stanovená cena, u všech ostatních si užijete smlouvání. Záleží na vás, co si uhádáte a kam se vám podaří vžebrat. Opět nemohu sloužit lepším popisem pro nedostatek osobní zkušenosti.

Podle internetových fór se moc nevyplatí rezervovat trajekty předem. Nicméně existují tzv. joined tickets, které se většinou vyplatí.

lod na kanalu v bangkoku

Lodní doprava v Bangkoku je parádní zážitek

Rezervace lístků a vyhledávání spojení

Pro rezervací lístků předem na dálkové trasy jsem ke své spokojenosti využíval 12GoAsia. Funguje i jako obstojný vyhledávač. Údajně mají velké problémy s výměnou nebo vrácením lístku.

Na místě bez využití prostředníka seženete lístek samozřejmě levněji. Ale ono ušetřit si jízdu přes půl Bangkoku kvůli nákupu na autobusáku za pár korun navíc stojí.

Další možností je využít nabídek přímo na vašem hostelu. Platí zejména pro joined tickets – spojené lístky. Ty v sobě kombinují většinou autobus + trajekt a bývají výhodnější, než kdybyste takové lístky kupovali zvlášť.

Taxi mimo Bangkok

Dopravě v Bangkoku se věnuji o kousek níže. Pro přejezdy taxíkem v jiných městech se vyplatí Uber aplikace.

Songthaew

„Song teo“ neboli „dvě lavičky“ jsou náklaďáčky s lavicemi, do kterých lze napěchovat libovolný počet lidí. Část má stálé trasy jako MHD, jiné fungují v podobě sdílených taxíků meziměstsky. Kromě těch s jasně danou trasou a cenou (bývá někde napsaná) je většinou nutné smlouvat.

Letecky

Pro vnitrostátní lety i spoustu vzdušných přískoků do okolních zemí doporučuji Air Asia. Jedná se o bezpečnou nízkonákladovku, která se svými akčními cenami dostává na úroveň toho, kolik byste zaplatili za autobus. Běžné ceny jsou o něco vyšší, ale mnohdy se jednoznačně vyplatí. Vždy se platí za odbavený bágl navíc, ale pokud cestujete jen po JV Asii, tak jej prakticky nepotřebujete. Do kabiny si s sebou můžete vzít docela dost. Viz oficiální stránka.

Doporučuji rezervovat přímo na stránkách aerolinky a trochu špekulovat na kalendářem letů, kdy a kam jsou nejlevnější.

Kolo

Po mnoha místech je fajn projet se na kole. Půjčení kola stojí cca dvacet korun na den a člověk se protáhne. Často je k dispozici jen obyčejná ukrajina, ale na některých hostelech můžete vyfasovat i schopný horák. Na něm je pak radost vyšlápnout si do terénu a mezi kopce. Nebojte se a ptejte se hosteliérů na tipy, kam vyrazit.

kolo oprene o strom pred stupou v oblasti Sukhotai

Historickou oblast Sukhotai jsem si projel na kole

Skútr

Skútr je zdaleka nejoblíbenější dopravní prostředek tohoto koutu světa. Mezi místními a logicky i mezi turisty. I když se vás na to v půjčovně nikdo ptát nebude, tak oficiálně je pro legální řízení této mašiny nutný mezinárodní řidičák na motorku o patřičné kubatuře. Automatické povolení k řízení malého skútru, které se u nás dává k „béčku“ v Thajsku nestačí.

Neoficiálně… slušně zasponzorujete Thajskou policii, ale můžete jezdit jak chcete ať už máte aspoň nějaké doklady nebo žádné doklady. Toto platí alespoň pro oblast Chiang Mai, kterou rozeberu, a severní Thajsko, kde mě nekontroloval nikdo. Jaké zvyklosti panují jinde doporučuji ověřit. Vyhnul bych se experimentování v Bangkoku už jenom z důvodu vlastní bezpečnosti.

V Chiang Mai funguje dopravní kontrola tak, že dvakrát za týden uzavřou místní strážníci neprodyšně celé centrum města a kdo vypadá trochu jinak než Thajec, toho si berou stranou. „Pokuta“ je za 400 bahtů a odměnou je papír, díky kterému zde můžete týden jezdit, jak je libo. Nezávisle na tom, jestli jste ukázali aspoň nějaký řidičák…. Takto to fungovalo minimálně ještě v roce 2017.

Bez předchozích zkušeností však doporučuji se jízdu učit na nějakém klidném místě bez větší dopravy. Ve městě to bude mazec.

Půjčovny

Dobré praktiky při půjčování skútru popisuje tento článek. Z něj bych vypíchchnul, že si opravdu vždycky kontrolujte předem stav vozidla. Normálně si jej nafoťte či natočte na mobil, ať v případě sporu s půjčovnou máte důkaz. Cokoliv hned řešte s obsluhou. Vždycky chtějte helmu. Nehody se reálně stávají a turistů s ovázanou nohou nebo krvavým lišajem jsem viděl více než dost.

Pojištění uváděné v článku je pro mě nicméně novinka. My jej neřešili, ale to neznamená, že je to tak dobře.

skutr zpetna zrcatka prasna cesta

Skútr je v jihovýchodní Asii klasika

Autostop

Thajsko je rájem autostopu. Zemi křižují pickupy s prostornou korbou, kam řidiči rádi naberou blíže neurčitý počet pasažérů (otestováno ve třech). Stopem se tu dá cestovat velmi efektivně a rychle. Jenom pozor na to co u cesty ukazujete. Na palec hore vám budou sice Thajci ukazovat že jo, jste jedničky, ale nezastaví. Stopuje se decentním máváním s nataženou paží.

pick up na benzinove stanici thajsko

Jeden z typických pick upů, dokonce se stříškou.

MHD a taxi v Bangkoku

Autobusy jsou super levné, ale ve špičce se s nimi nikam moc nedostanete. Platí se u průvodčích štěrkajících kasičkama. Pro plánování dopravy fungovaly na 90% spolehlivosti google maps. Jinde jsem data o linkách neobjevil. Cena bývá 9-13 THB.

Efektivním způsobem dopravy je metro  (MRT) nebo nadzemka (BTS či Skytrain). Bacha – jedná se o dva samostatné systémy provozované různými společnostmi a lístky si vzájemně neuznávají. Na místní poměry stojí jedna jízda docela dost peněz, ale naštěstí už zavedli trochu výhodnější časové jízdenky. Více najdete v uvedených odkazech.

Nouzovou, rychlejší ale dražší alternativou pro dopravu mimo stanice metra a BTS v dopravních zácpách jsou moto-taxi.

Hlavně ve více lidech může být velmi často výhodné využít taxíků. Opravdu oficiálních taxíků – nikoliv tuktuků, které jsou jen turistické odrbávače. Těm je lepší se vyhýbat. Dobré tipy k cestování taxíkem po Bangkoku najdete zde.

Taxikáře vždy donuťte zapnout taxametr a nebo si vyberte jiného. Ceny najdete na numbeu ačkoliv podle mě jsou uváděné hodnoty nepatrně nižší, než skutečnost. S taxametrem však máte jistotu, že jedete za fér cenu.

Za (rychlejší) průjezd po dálnici se platí 50 THB navíc.

MHD lodě po kanálech mohou být také efektivním způsobem dopravy. Ne jen kochačkou. Stojí 15 THB.

Letiště V Bangkoku

Doprava na obě Bangkokská letiště je skvěle popsaná na webu Cestujlevně.com:

zapad slunce nad modernimi mrakodrapy v bangkoku

Západ slunce nad Bangkokem

Chrámy a zvyklosti

Při návštěvě všudypřítomných buddhistických chrámů je vhodné dodržovat jistou etiketu. Přesto, že se jedná o silně turistická místa, nic to nemění na jejich posvátnosti a naší povinnosti se přizpůsobit pravidlům domácích. Vězte tedy, že do chrámu se vstupuje bosky a kolena i ramena mají zůstat zahalená.

Na Buddhu se taky neukazuje fajfkama. Tzn. Když si sednete za účelem malé meditace nebo jen buddhapustého zírání okolo, činí se tak v tureckém sedu. Natažené nohy směrem k hlavní modle se považují za extrémně neslušný projev.

Při focení bychom nikdy neměli mít hlavu výše, než je hlava Buddhy. Možná si při běžné megalomanii při zobrazovaní tohoto proroka budete klepat na čelo „jak je něco takového vůbec možné docílit?“, ale ony existují i menší sochy.

Není třeba být nervózní, že vyvedu nějaký mezinárodní incident. Když jsem se netvářil jako arograntní čuně, vždycky mě místní velmi mile upozornili, když jsem něco udělal špatně, a nikdo mi hlavu netrhal.

Pokud jste poněkud zmatení z názvosloví, pak vězte, že velmi jednoduše řečeno je „pagoda“ víceméně označení pro chrám nebo chrámový komplex. Zatímco „stúpa“ bývá jednotlivá malá stavba typického věžičkovitého charakteru. Osobně to nepřesně přirovnávám k celému klášteru a malé kapličce.

Thajsko chrám stupy pozlacene

Chrám v Bangkoku najdete na každém rohu

Bezpečnost, scamy (turistické odrbávky)

Thajsko je při zapojení selského rozumu a jisté míry obezřetnosti poměrně bezpečná země. Rizikem mohou být kapsáři zejména na nočních trzích. Obecně jsou vážnější problémy prý vzácností (já za šest týdnů pobytu nic neregistroval ani nemusel řešit). Výjimkou je pochopitelně, pokud si za ně návštěvníci vysloveně nemohou sami – většinou nedodržováním zákonů nebo riskantní jízdou na motorce.

Pěkný článek najdete na hedvábné stezce a vyčerpávající výčet varování tako na stránkách MZV.

Největším nebezpečím jsou nejspíše vychytralé pokusy vydělat na neinformovanosti návštěvníků. Velmi často se okolo pagod potulují vykukové, kteří turistům rozdávají „dobré rady“. V jejich podání je ten či onen slavný chrámeček zrovna zavřený pro rekonstrukci, ale – jaké štěstí – oni vás můžou vzít na nějaký jiný minimálně stejně fešácký, ne-li lepší. Bude vás to stát jen jednu pořádně předraženou jízdu tuktukem. V lepším případě…

Když vám v okolí takových míst bude kdokoliv z místních tvrdit cokoliv, raději si to ověřujte u nezainteresovaných osob. Nejlépe jiných turistů, internetu, pokud jej máte v mobilu, nebo několika dalších zdrojů.

Voda

Voda z vodovodu není v Thajsku většinou pitná. Filtr nemusí pomoci, protože problémem zde nejsou bakterie, ale toxické látky uvolněné z prehistorické vodovodní sítě.

Ekologickým a ekonomickým řešením jsou automaty na vodu (ve větších městech). V nich se dá pořídit dobrá voda do vlastní lahve za cenu okolo 1 THB za litr a půl. Ani ony však nejsou bez kazu. Mnohé jsou neudržované a kvalita načepované vody je diskutabilní. Je vhodné se proto ptát třeba domácího, kde bere vodu. Případně mi bylo doporučeno koukat po čistotě automatu. Když vypadá v pohodě, bývá udržovaný včetně vnitřního filtru. Když je viditelně zanesený zeleným hnusem, je na místě popojít o kus dále.

jeskyne v severnim thajsku bile krapniky

Severní Thajsko skrývá super jeskyně

Jídlo

Není třeba chodit kolem horkého kari. Thajská kuchyně je fantastická a nabízí jedny z nejlepších chuťových zážitků světa za diskontní ceny.

Překvapivě však platí v jihovýchodní Asii jeden podstatný paradox. Přesto, že je jídlo všude tak levné, utratil jsem za něj překvapivě víc peněz, než v jiných dražších zemích. Nevyplatí se tu totiž skoro vůbec nakupovat v obchodě a sám si vařit. Většina nájemních bytů dokonce ani nemá kuchyni. Veškeré kulinářské umění se odehrává na ulici.

Pár věcí v obchodech samozřejmě seženete, ale ve většině případů nevyjdou levněji než v podobě streetfoodu. Spíše mohou být příjemnou civilní alternativou.

Příklad za všechny. Chleba a párek, který byste si ohřáli doma, je v oblíbené síti 7/11 (seven eleven) dražší, než když si dáte uzeninu perfektně ugrilovanou na špejli s klasickou sticky rice (balíček lepivé rýže).

Uspokojit svůj hlad je až děsivě jednoduché. Většinou stačí ujít pár metrů libovolným směrem a vybrat si, co vám zrovna voní nejlépe. Na některých místech se kuchaři koncentrují a zejména v době největšího přívalu hladových krků (ráno a v podvečer) se především chronicky nerozhodní jedinci dost zapotí.

Thajsko jídlo polévka rybi koule jidelni hulky

Mňam…

Kvalita jídla je fantastická, chutě zajímavé a hygienická bezpečnost překvapivě obstojná. Paranoidním evropským standardům by asi Thajci nevyhověli, ale v porovnání s okolními zeměmi se aspoň dost snaží.

Chvíli mi trvalo, než jsem přišel na to, co vlastně snídat, abych trochu šetřil. Kromě výborných sendvičů, které jsou trochu dražší, se dají levně nakoupit vajíčka (hotová samozřejmě), různé „pudinky“ zabalené v listech, banánová sticky rice, pečené banány nebo jakési přerostlé křupky (nebanánové). Postupem času jsem objevil, že banán se dá upravit na přibližně 97 různých podob dezertu.

Kdo považuje ovoce za hlavní chod a ne jen dezert, má samozřejmě vyhráno. Exotických fruktariánských radostí si v Thajsku lze dopřávat, co hrdlo ráčí.

Na ulici lze často zakoupit už naporcované kousky ananasu a dalšího ovoce. Jako dochucovadlo se k nim podává cukr smíchaný s chilli.

Z mých oblíbených pokrmů bych vypíchl třeba:

 • Jakékoliv kari. Červené, zelené… s nudlemi připomínající naše špecle.
 • Somtam – salát z nezralé papáji. S množstvím tajemných omáček a jednou až dvěma chilli papričkami (osobní doporučení – bez nich je to o ničem, více vám upálí obličej)
 • Pad Thai – zmiňují jej všichni a všude, ale u thajských národních smažených nudlí nelze jinak. S kuřecím, vepřovým, krevetkami, tofu… jak vám vaše chutě velí. V Bangkoku patří k nejlepším to z Clandestino Fun Food Bar.
 • Smažené kuře nebo libovolné maso na špejli, sticky rice, sladká chilli omáčka. Kombinace, na které jsem si vypracoval obstojnou závislost.
 • Roti – alternativní palačinka s banánem, kondenzovaným mlékem nebo čokoládou (nebo vším).
 • Cosi nazývaného chinese soup. Tedy čínská polévka. Tmavá polévka s masem, vajíčkem, širokými nudlemi.
 • Krabí kari. Neskutečná věc, která se změní v drastický zážitek, pokud jako jediným vhodným nástrojem na louskání kraba disponujete otvírákem na vašem švýcaráku.
 • Vaječné placky v chilli omáčce. Opět samozřejmě s rýží.

Na stole v jakékoliv jídelně většinou najdete běžný set k dochucení vašeho pokrmu. Chilli, sójovou omáčku, cukr a buráky.

Pro další inspiraci k produkci slin doporučuji stáhnout některou z aplikací se slušnou databází ukázek pouličních dobrot nebo pátrat na internetu.

poulicni thajske jidlo v plastovych saccich

Jenom ten plast trochu hořkne na patře…

Nakupování, trhy

7/11 – Seven Eleven

Síť prodejen otevřená často nonstop. Takové smíšené zboží, kde podle velikosti konkrétního obchůdku seženete všechny věci denní potřeby nebo skoro všechny věci denní potřeby. Součástí jsou i potraviny. Vhodné zejména pro shánění menších svačinek, hygienických potřeb a když se potřebujete zchladit, protože klimatizace zde vždy jede naplno. V 7/11 najdete i základní léky – zejména aktivní/živočišné uhlí pod názven Carbon (nebo podobně) pomáhající při zažívacích problémech.

Tržiště

Obecně se vyplatí na tržiště pro cokoliv zavítat ráno. To totiž nakupují místní a ceny jsou za celý den daleko nejnižší. Okolo poledne už je to slabší a s večerem většina tržnic v přibližném dosahu turistického ruchu napálí cenovky dost vysoko.

Ráno si lze také nakoupit jídlo na celý den dopředu. Pokud nemáte nic proti naprosto enormní a nelogické spotřebě plastu, do kterého tu všechno balí. Spoustu čerstvě připravených dobrot ale seženete v průběhu celého dne.

Předpokládám, že připomínat, že mimo hlavní turistické tahy se vše pořídí daleko levněji, je nošení dříví do lesa vašich znalostí.

Thajsko tržiště prodej exotickeho ovoce lide nakupuji

Paní si přeje?

Peníze, smlouvání a ceny

V případě Thajska si sám nejsem úplně jisty, kdy a kde je vhodné smlouvat. Za mě osobně ne u jídla, kde bývá pevná cena. Nevím, ale jak to je na jihu v silně turistických oblastech. Určitě ano na tržnici všude, kde není jasně uvedená cena. U dopravy dopručuji si hlídat, aby byla podle oficiálních standardů. Tzn. taxík podle taxametru a jízda náklaďáčkem za běžnou cenu.

Krom výše popsané časové proměnlivosti cen platí samozřejmě i geografická. Cena všeho výrazně klesá ve směru z jihu na sever. Bangkok je tak uprostřed, ostrovy jsou nejdražší (tedy předražené jako kráva) sever úplně na pohodu.

Vstupy na turistické atrakce

Kromě chrámu je bohužel zpoplatněno i mnoho přírodních atrakcí. Často se na ně ale dá vykašlat a najít v okolí jinou grátis  – to platí třeba pro jeskyně v severním Thajsku. Bohužel takové horké prameny zas tak běžným jevem nejsou a pokud jsme se chtěli v chladném deštivém dni vyhřát, nezbývalo než cálovat.

Příklady cen

 • Smoothie, ledové čaje a další nealko drinky: 25-40 THB.
 • (Alkoholický) drink v Bangkoku: 100 THB.
 • Obědová porce jídla (Pad Thai, Kari, rýže s masem atp.): 40-60 THB v Bangkoku, na severu vše cca o třetinu levnější. Některé speciality bývají dražší. Třeba polévka Tom Yam je okolo 100 bahtů.
 • Věci na špejli: 10 THB za kus.
 • Sticky rice: 5-10 THB za porci.
 • Malé sladkosti: 5-10 THB.
 • Snídaně z 6 „křupek“ a kokosového pudinku v banánovém listu: 10 THB.

 

 • Půjčení kola: 30 THB na den.
 • Půjčení skútru: od 120 THB za den – podle kubatury.
 • Hodinová masáž: 300 THB v turistických čtvrtích v Bangkoku, 100-120 na okraji nebo v jiných městech.

 

 • Vstup do Lod Cave (jeskyně): 200 – 400 THB. Podle toho, jestli si připlatíte za „rafting v jeskyni“, který spočívá v asi 50 metrové projížďce na bambusovém voru.
 • Vstup do historického parku Sukhotai: 100 THB za oblast (je jich více).
chramy a sochy buddhy v Sukhotai po ranu

Historický park Sukhotai po ránu

Ubytování

Bydlení v Bangkoku je samozřejmě o něco dražší než jinde v Thajsku. Na severu se dá parádní flek ve sdílené ložnici (dormitory) sehnat za 100 bahtů. V hlavním městě najdete top hodnocené hostely okolo 250 THB na osobu, v kategorii „je mi všechno jedno“ pak od 120 THB.

Dvoulůžák se dá splašit v relaci okolo 400 – 500 THB.

Když přijdete bez rezervace předem přes booking.com, dá se cena (pokud už není naprosto minimální) mírně ukecat. Hlavně při více nocích. A to i u zařízení vedených někým jiným než místními. Tak totiž ušetří na rezervačním poplatku. Ale zase riskujete, že bude plno….

Obecně hostely v Thajsku často vedou cizinci. Týpci, co původně přijeli na tři týdny a nějak nedokázali odjet. Taková místa jsou super. Pro majitele se nejedná o byznys, ale životní styl. Proto vysloveně vyhledávají kontakt s cestovateli, pořádají pro své hosty grilovačky a rádi poradí nejrůznější finty.

Výborné je bydlení v různých bambusových chajdách neboli „huts“.

Z osobní zkušenosti mohu doporučit následující podniky:

 • Champion Hostel v Chiang Mai – pan domácí Danny je skvělý týpek
 • Twin Hut v Pai – luxusní chajdy na okraji této horské „dědiny”
 • TongPun Escape Hostel v Mae Chan – tohle vede Thajka. Hrozně milá mladá dáma, která se živí i jako filmová produkční. Dá spoustu tipů, má na půjčení relativně dobrá kola a nabízí lekci vaření se svou mámou. To chcete.Booking.com

Thajsko ubytování hostel na zahrade

Těžká pohoda…

Kempování v jihovýchodní Asii

Co se týče volného kempování v přírodě, teoreticky v něm nic nebrání. Prakticky je nutné vzít v potaz fakt, že se nacházíte v jihovýchodní Asii. Což značí zejména dvě věci:

 • Hadi a další havěť. I když jsem naživo nezahlédl ani jednoho, bez stanu nebo bez hamaky bych volně na zemi raději nespal.
 • Podnebí. Je tu vlhko a horko. Ve stanu jsem při svém jediném pokusu o tábornickou noc měl solidní saunu. Venku zase čekali nadržení komáři, takže Sofiina volba je oproti večernímu pobytu v papiňáku a nebo pod nálety hmyzu nevýznamný pubertální problémeček.

Podle mě je tu ubytování zejména ve vnitrozemí tak levné, že se šetření na něm s ohledem na výše zmíněné podmínky prakticky nevyplatí.

Něco jiného může být přespávání na odlehlých plážích a malých ostrůvcích. Tam se dá asi stanovat docela v pohodě.

Thajsko stanování v dzungli

Tohle už znova ne…

Mapy

V Thajsku jsem se spoléhal zejména na Open Street Map. Když si stáhnete Maps.meMapy.cz, ukáží vám prakticky vše, co potřebujete. Více o mapových aplikacích a jejich použití najdete v mém specializovaném článku.

Psi

Zjednodušeně jsou „Soi Digawz“ – thajští pouliční čokli – řádně zákeřné svině. Přišlo mi, že na rozdíl od pasteveckých psů Balkánu nebo Kavkazu jim nejde ani tak o obranu teritoria jako o můj skalp. Když už ne rafnout, aspoň vyděsit.

Jednou mě zachránil borec s prakem, jednou akční babičky na motorce a jednou jsem si musel pomoci sám. Naučil jsem se, že nestačí divoce mávat s klackem v ruce. Nebojí se. Pomohlo až začít divoce řvát. Dali jsme si s raťafákem takový pouliční battle ve štěkání.

Doporučuji velkou obezřetnost a zbytečně neriskovat, pokud se podobný huňáč zjeví na obzoru. Viz můj článek jak se chovat při setkání se psy.

smecka poulicnich thajskych psu

Vrrrr

Počasí, podnebí a kdy jet

Zevrubný popis sezón najdete na mahalo.cz.

Co se týče období dešťů, tak minimálně na severu Thajska se nejedná o nic drastického. Ve vzduchu je sice extrémní vlhkost, ale neprší pořád a jako odškodné dostane cestovatel prázdné a levné hostely a nádherně rozkvetlou přírodu. Výlet mimo sezónu se v tomto případě vyplatí.

rozkvetly strom v obdobi destu thajsko

V deštivém období Thajsko krásně rozkvete

Vybavení, co sbalit a hlavně co nechat doma

Do Thajska se bez větší nadsázky dá vypravit s náhradním tričkem a peněženkou. Já si tahal velký batoh s vybavením do hor, protože jsem později pokračoval do Čínystřední Asie, a byl jsem za hrozného exota.

Bydlet se dá levněji než u nás, jídlo je všude a nemá smysl si jej vařit, teploty  málokdy padají pod 20. stupňů (v turistických sezónách pod 30 °C ). Díky tomu všemu není nutné tahat cokoliv navíc.

Společnost dalších cestovatelů

Díky levným letům do okolních zemí a pohodlnému zázemí je Thajsko obrovskou mezinárodní křižovatkou.

Celý región díky snadné a bezpečné turistice láká enormní množství osamocený cestovatelů. Zejména Bangkok nebo Chiang Mai bývají první zastávkou v oblasti či průběžným rozcestníkem do okolních zemí.

Jen minimální množství těchto individuí nevyhledává společnost dalších příslušníků sólocestovatelské rasy. Na hostelech či rovnou v ulicích to díky tomu bzučí bleskovým networkingem, jak si každý hledá dočasné kamarády podobné krevní skupiny. Najít správně střelené kumpánky, s kterými jsem strávil dalších deset dní, pro mě byla otázka jedné společné večeře nebo nabídnutého banánu.

Kromě dočasných turistů zde míří také pestrá směska lidí hledajících práci s benefitem levného a pohodlného života. Od digitálních nomádů až po ty relativně užitečné, jako jsou učitelé.

Lidé, kteří zde žijí (tzv. expats), také vytvářejí množství příjemných mezinárodních komunit věnujících se zajímavým sportům od ultimate frisbee po acro yogu. Není problém se k čemukoliv přidat a mít instantně 30 nových kámošů.

dve divky s thajskym napisem stopuji ve meste

Parťačky

Alkohol, párty, drogy, rock n’ roll

Začneme zlehka. Pokud zatoužíte po pivku nebo něčem ostřejším alkoholickém, pořídíte je pouze mezi 11:00 a 14:00 a mezi 17:00 a 24:00. Kdykoliv jindy je prodej alkoholu oficiálně zakázaný. Časy jsou to podivné s ohledem na fakt, že hlavním cílem zákazu prodeje je omezení alkoholismu domácích.

Normálně takové věci považuji za samozřejmě a do článku je nepíši, ale s ohledem na Thajsko je fajn zařadit varování: Nebuďte pitomí a nekupujte od nikoho ŽÁDNÝ typ drogy. Ani trávu. Tresty jsou drakonické a v lepším případě vás to bude stát mnoho (desítek) tisíc.

Thajsko je oblíbená párty destinace a jednou ze světově nejproslulejších pařeb je pravidelná Full Moon Party. Místo a čas, kterému jsem se vyhýbal tisícikilometrovým obloukem. Pokud však toužíte po tomto typu kratochvíle, rozumného průvodce zběsilou ostrovní nocí sepsal Nomadic Matt.

Thajci a Thajky

Prvně pozitivní dojmy. Když se nebudeme bavit o parazitujících scammerech/odrbávačích, Thajci jsou vesměs zlatí lidi. Až profesionální zdvořilost je mimo turismem nejprolezlejší oblasti cítit na každém kroku. Když mě někdo nabíral na stopu, často se ptal, jestli nemám žízeň či hlad. Prodejci byli milí, náhodní kolemjdoucí pomohli, když mohli.

V některých ohledech je jinak dost zkostnatělá thajská kultura překvapivě otevřená. Řeč je o proslulých mužoženách / shemales / ladyboys / transvestitech. Říkejte jim jak chcete. V Bangkokou a letoviscích je jich neskutečné množství. Důvody, proč jich zrovna v Thajsku najdete tolik bez bázně a hany kráčet ulicemi jsou prý částečně náboženské a dost určitě převážně ekonomické. V prostituci se zkrátka točí lepší peníze, než v manuální práci (tohle si nevykládejte, jako nepovedený vtípek…).

Opilých turistů, kteří od určité promile přestávají být vybíraví (nebo schopní výběru), se v této zemi najde stále dost. Pozorovat scény dost přímočarého nabalování ráno překvapených chudáků je k nezaplacení. Sám jsem i za střízliva měl v Bangkokských ulicích problém, na dálku samozřejmě, vyhodnocovat, kdo je kdo. Tak po týdnu jsem si ale zvykl na jisté specifické rysy a začal jsem být schopný rozeznat s větší jistotou, co se skrývá pod šaty.

Co se týče skutečných thajských dívek, tam je také slušná míra nebezpečí, že vaše případná láska nebude čistá, jako okvětní plátek bíle lilie. Pro místní holky je většina strejdů ze západu jízdenkou za lepším životem. Když se zrovna netouží ženit, tak zlatokopek, které mají na každém prstu jednoho bohatého Evropana, jenž jednou za rok přijede na návštěvu a po zbytek měsíců posílá drobné výživné, je taky dost.

Mimo sexuální nebezpečí a rizika spojená s přebujelým turistickým ruchem v určitých oblastech je podle mě Thajsko velmi bezpečná a příjemná země. Chce to jen vědět jak na to.

Další zajímavosti a doporučená četba

Pro tipy, co vidět a navštívit si projděte mé cestopisy. Určitě využijete i mapové aplikace a rady, jak se vyhnout nebo zvládnout setkání se psy. Určitě oceníte i článek, co si tak do jihovýchodní Asie asi sbalit.

oranzove stupy a chramy v sukhotai

Líbilo?

Pokud ti článek pomohl nebo tě pobavil, nebylo jeho psaní marná práce.
A jestli jsi se dočetl(a) až sem, možná dumáš, jak pro změnu pomoci mně v další tvorbě. Je to jednoduché jak facka:

Koukni, zda v e-shopu nemám něco, co tě nadchne

Přijď mě pozdravit na přednášku

Související články

Upozornění na nové komentáře
Nekomentuji, ale
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Copy link