Sawyer Squeeze: Recenze a zkušenosti s tímto lehkým a praktickým outdoorovým vodním filtrem

Dostupnost pitné vody je jedním z nejčastějších dotazů na mých přednáškách. V mnoha horských oblastech je čistých pramenů více než dost a smrt žízní rozhodně nehrozí. Pak samozřejmě existují kraje, kde by neupravenou vodu ať už rovnou z potoka nebo klidně z kohoutku pil jen masochista. Pro takové případy existuje nespočet vodních filtrů a desinfekcí, které likvidují nežádoucí breberky a z více či méně projímavého koktejlu pro vás vyrobí nezávadné pití. Jako jeden z nejlepších systému na trhu se uvádí filtr Sawyer Squeeze, který jsem pár měsíců testoval na cestě po Asii. 

Mnoho let jsem jezdil po horách východní EvropyKavkazu zcela bez starostí s vědomím, že pitnou vodu vždycky někde objevím. Poprvé jsem si přál mít po ruce libovolný prostředek k jejímu vyčištění v Ázerbájdžánu, kde velká kalná řeka sice disponovala i menšími přítoky, ty však už na dálku byly cítit po ovcích.

Velká cesta po Asii, kde v mnoha zemích není pitná ani voda z vodovodního kohoutku udělala z pořízení filtru nutnost. Po zhodnocení výhod a nevýhod několika různých systémů (chemická desinfekce, UV záření, mechanická filtrace) jsem se rozhodl pro malý, ale vysoce praktický cestovní filtr Sawyer Squeeze.

Ten je založen na husté síti mikrovláken, které mezi sebou nepropustí nic většího než 0.1 mikronů, což v praxi znamená odfiltrování 99,99999% všech bakteriálních potvor. Jaké jsou mé dojmy z dlouhodobého používání?

filtrovani pomoci Sawyer Squeeze detail hrdlo lahve

Rychlost a snadnost použití jsou hlavními plusy systému od Sawyeru

Kdy a kde se hodí možnost vyčistit vodu

Místa a situace, kdy využívám vodní filtr se dají shrnout do tří kategorií.

Všude, kde z kohoutku neteče pitná voda a nechci kupovat balenou

Kupříkladu země jihovýchodní Asie, Čína, Indie a další nemají podobné štěstí jako Česko, že u nich ve vodovodní síti proudí voda, která je lepší než většina levných „minerálek“.

Jenže kupovat neustále balenou je nepříliš pěkné k planetě a při delším pobytu to neocení ani peněženka. Kvůli čtrnáctidennímu výletu není potřeba se do nákupu filtru nějak hrnout, nicméně pro dlouhodobou cestu se jedná o investici, která se vrátí.

Pochybná voda z přírodních zdrojů

Když si člověk zrovna nemůže vybírat, z kterého pramene se napojí, je fajn mít prostředky, jak jediný a bohužel podezřelý vodní zdroj široko daleko konvertovat pro své nedokonalé trávicí ústrojí.

Není nutné si rovnou představovat vyprahlou pláň. Nejčastěji jsem se s tímto problémem setkal v blízkosti velkých řek, jež po průtoku přes tři vesnice a obšťastnění nedalekého stáda jaků neposlouží jako křišťálová studánka.

Rovněž příjemně klokotající potůček, který však opláchl dvě velké pastviny, není nejšťastnější volbou. Většinou stačí vylézt blíže k prameni, ale ne vždy je to možné a nebo se prostě nechce, že ano …

Voda, která je sice teoreticky pitná, ale plná mechanických nečistot

Například z kalné ledovcové řeky nic bezprostředního nehrozí, ale pít dlouhodobě něco mezi vietnamským džusem a blátem není nic moc. Filtr se sice při tomhle použití zanáší několikanásobně rychleji, ale zrovna Sawyer je díky inteligentní konstrukci velmi snadné propláchnout a obnovit původní průtok.

soutok dvou rek ve vysokych horach tyrkysovy a kalny proud

Říčka vpravo nebude ideální …

Co je Sawyer Squeeze zač, rozdíly proti jiným metodám filtrace

Základní princip jsem zmínil už v úvodu. Malá, 85 gramů vážící trubička o délce necelých 15 cm, je napěchovaná sítí vláken, které zachytí prakticky všechny bakterie, které by vás ve vodě mohly ohrozit.

Tímto se principiálně liší od jiných desinfekčních outdoorových systémů. Pokud vás straší ta 0.00000 … cosik šance, že nějaká ta potvora přece jen projde, pak vězte, že svou efektivitou bohatě splňuje třeba normu NSF (Organizace, která provádí nezávislé testy zdravotní nezávadnosti a bezpečnosti).

Oproti jinak užitečné chemické desinfekci (např. známým českým Sanosilem), je voda pitná téměř okamžitě. Při použití sterilizačních kapek je nutné i několik hodin čekat. Flašku vody Sawyerem přefiltrujete za minutu.

Hodně lidí si pochvaluje UV filtry. Nad nimi má systém Sawyeru podle mě výhodu v tom, že nepotřebuje žádnou speciální nádobu, ve které je nutné vodu míchat. A především se dokáže poprat i s kalným zdrojem, kde UV sterilizace založená na záření z podstaty věci selhává (byť je možné vodu předfiltrovat třeba přes kapesník)

Od jiných mechanických filtrů se liší snadnosti použití a váhou. Zkrátka není potřeba nic speciálně pumpovat a zátěž lehce přes sto gramů (počítáno včetně dodávané rolovací láhve) uspokojí i nejnáročnější trekaře na lehko.

filtr Sawyer Squeeze detail

Sawyer Squeeze

Příslušenství a použití vodního filtru v praxi

V praxi jsem si zatím vystačil pouze s částí dodávaného příslušenství. Tedy samotným filtrem, nástavcem na pití/lepší umístění do flašky, dvěma litrovými rolovacími láhvemi na filtrovanou vodu a čistící stříkačkou.

Pro opravdu bleskové použití k filtru balí i hadičku a nástavec, jenž z něj udělají dlouhé brčko, kterým se dá pít rovnou z čehokoliv, co po cestě potkáte.

Systém je postaven na průtoku znečistěné vody skrze filtrační trubici do požadované nádoby. Filtr je vyroben tak, aby jeho závit na straně, kde se připojuje zdroj špinavé vody, pasoval na jakoukoliv běžnou PET lahev. Nicméně nejsnadnější je použít dodávané rolovací vaky.

Filtrace vypadá tak, že si vak naplníme pochybnou vodou, na něj přišroubujeme Sawyer, otočíme druhý konec do požadované láhve a vak stiskneme. Nejlepší je pomalu ho rolovat. Pro lepší názornost se podívejte na video.

K nabírání vody doporučuji vak stiskem po stranách „nafouknout“ do kulatější podoby. Pokud je sploštělý, vodě se zejména u stojatých zdrojů dovnitř moc nechce.

nabirani vody pomoci lahve Na Vodu Sawyer Squeeze

Ideální technika

Průtok nezaneseným filtrem je více než slušný a pokud nechystáte vodu pro školní zájezd, není třeba se bát frustrace.

Jednou za dva nebo tři dny (záleží na množství přefiltrované vody a mechanickém znečistění zdroje) je potřeba filtr propláchnout dodávanou stříkačkou. Jednoduše se do ní nabere již čistá voda a ta se pístem několikrát protlačí skrze filtrovací trubici v opačném směru.

Je vidět, že nad celým systémem opravdu někdo přemýšlel. V balení najdeme vše potřebná a ještě k tomu pár vychytávek navíc. Použití je snadné jak facka, rychlost velmi solidní a při ztrátě nebo poškození dodávaného vaku jej můžeme nouzově nahradit vlastní lahví.

filtrovani pomoci systemu Sawyer Squeeze

Nic těžkého …

Výhody

Váha a velikost

Samotný filtr váží 85 gramů a vejde se do ruky.

Rychlost filtrace

1,5 litrová flaška cca za minutu je slušný výkon.

Jednoduchost použití a promyšlený systém

Naplnit vak, našroubovat filtr a pomalu rolovat zvládne i cvičená opička.

Snadná údržba

Nemusí se nic rozebírat, nic řešit. Stačí vzít přibalenou stříkačku a zanesený filtr „prošťouchnout“.

Prakticky doživotní trvanlivost

Uváděná životnost Sawyeru Squeeze je 378 000 litrů. To je mnohem více, než kdy budu potřebovat.

Odolnost

Díky absenci pohyblivých součástek a vlastně čehokoliv, co by se mohlo při běžném používání opotřebovat, je filtr dost blbuvzdorný. Dokud jej nevezmete pilou, nemá se na něm co rozbít.

Kompatibilita

Když se vám ztratí cokoliv s výjimkou samotné filtrovací trubice, dá se to nouzově nahradit nebo ignorovat.

Náhradní díly

Vaky na vodu mají s ohledem na časté rolování samozřejmě slabší životnost než samotný Squeeze, ale naštěstí se dají poměrně levně dokoupit.

Tip z mého krámku
Mista Reklama 23

Dej na odiv, že se ti nejlépe spí pod oblohou posetou tisícem hvězd.

Kvalitní a pohodlné bavlněné tričko s motivem hor a hvězdné oblohy. Verze s mottem jak v pánském tak dámském provedení.

Prohlédnout na eshopu

Nevýhody

Pořizovací cena

Investice téměř dva tisíce korun je už na zvážení. Nicméně při delší cestě do zemí, kde není pitná voda z vodovodu se z velké části vrátí.

Pro použití v oblastech, kde s vodou může být reálný problém, pak kalkulace leží i jinde než v peněžence. Pokud opravdu šetříte, jděte do Sanosilových kapek, které stojí pár korun. U nich se ale musí čekat, a nezbaví vás mechanického bordelu.

Nesmí zmrznout

Všechny filtry založené na síti mikrovláken mají jedno zásadní riziko. Za žádnou cenu nesmí zmrznout. V teplotách pod nulou je potřeba nosit jej u těla a na noc schovat k sobě do spacáku.

U hodně kalných zdrojů se rychle zanáší

Při nabírání např. z ledovcového potoku plného bahna a písku se filtr pochopitelně zanese velmi rychle. Nicméně jeho použitelnost je stále vynikající a řešením je průplach po každém použití.

Není všemocný

Tento filtr garantuje ochranu před mechanickými nečistotami a bakteriemi. Na mnoha místech však může hrozit i nebezpečí virů nebo chemikálií a s těmi si poradit neumí.

filtrovani z obycejne lahve nebo s dodavanou lahvi na vodu k filtru Sawyer Squeeze

S dodaným vakem je filtrace rychlejší, ale PETka taky poslouží …

Co mikrovlákenný filtr neumí

Ačkoliv garantuje bezpečnou účinnost proti bakteriálním hrozbám, tak Sawyer Squeeze ani jiný srovnatelný filtr neumí odchytit viry, chemikálie, těžké kovy a nebo třeba jen pachuť.

Zdroj vody je proto potřeba volit s ohledem na jiná než bakteriální rizika. Nabírat si přímo pod podezřelou fabrikou a nebo z indického rybníčku na návsi bez očkování proti žloutence (je to vir) není nejrozumnější volba.

Pro většinu cestovatelského použití v terénu nebo u kohoutkové vody v méně rozvinutých zemích je však bakteriální infekce stejně nejpravděpodobnější.

Menší alternativa

Pokud vám Sawyer Squeeze i přes svůj minimalismus přijde příliš velký nebo chcete ušetřit nějakou tu korunu, za zvážení stojí pořízení jeho menšího brášky MINI.

Ten je ještě lehčí, o pár stovek levnější, ale bohužel nabízí jen zhruba třetinový průtok. Jako nouzovka se to dá skousnout, ale pro pravidelné použití bych raději volil zde představenou větší variantu.

Skladování a čištění

Výrobce bohužel trochu schovává před uživateli jednu podstatnou (byť ve výsledku logickou) informaci. Filtr je vhodné skladovat vyčištěný a vydesinfikovaný.

Jinak by se vám mohlo stát to co mne. Před psaním tohoto článku jsem se rozhodl vytvořit ještě pár fotek, ale ať jsem mačkal, jak jsem chtěl, skrz filtr neteklo vůbec nic.

Přímo na svém webu uvádí firma Sawyer postup vyčištění velmi slabým roztokem sava. To mi i přes garanci od výrobce přišlo poněkud drsné, proto jsem raději zapojil 1:10 roztok betadyne (používá se v lékařské desinfekci) a po několikerém propláchnutí přiloženou stříkačkou bylo všechno hezky při starém.

Kromě mechanických nečistot, na které stačí propláchnutí, a organického bordelu, který můžete vydesinfikovat, je dalším rizikem tvrdá voda. V Brně nám teče něco, co umí vyrobit krápníkovou jeskyni za pár dní, takže po propláchnutí mi filtr za půl roku stejně znovu „zatuhnul“.

Prý by se hodilo jej proplachovat destilovanou vodou, ale tu aspoň já doma běžně nemám. Mým řešením se ukázal ocet. Sawyer doporučuje do něj filtr na chvíli „naložit“, já zvolil tradiční proplachování a po pár průtazích byl filtr zase jako nový. Pochopitelně jsem mezi nimi chvíli vyčkával, aby měla kyselina octová čas zapůsobit.

Důležité je při průplachu mačkat píst stříkačky opravdu razantně, abyste vytvořili co největší proud, který prošťouchne zanesené mikrocestičky.

Na závěr filtr projedu čistou vodou a nechávám důkladně vyschnout.

Dlouhodobé zkušenosti, zhodnocení

Filtr jsem měl možnost testovat nejprve měsíc v Indii, kde jsme jím ošetřovali nepitnou vodu z kohoutku. Pro podobné každodenní použití si například nedokážu představit cokoliv s menším průtokem.

Filtrace byla vždy rychlá a bezproblémová. Sice se jedná o repetitivní úkon, který časem začne lézt na nervy tak či tak, ale s méně vymakaným filtrem bych asi nevydržel.

Sawyer Squeeze mě nakonec oslovil tak, že pro středoasijskou část mé půlroční expedice jsem si pořídil svůj vlastní, protože jsem tušil, že v Tádžikistánu to ne vždy bude s pitnou vodou růžové. S obsahem velkých řek po průtoku vesnicemi i zakalenými ledovcovými potůčky si poradil na výbornou a žádné problémy se nedostavily.

Do budoucna mám v plánu i při menších výletech po ČR netahat žádné obří zásoby vody, ale jen jednu flašku a vodu si téměř odkudkoliv přefiltrovat. Ačkoliv zde v civilizované krajině je ještě o chlup praktičtější ji prostě vyžebrat v první hospůdce.

Pokud se bojíte vzpomínaného zmrznutí … Jestli jsem i já jakožto beznadějný sklerotik dokázal myslet na to, že si mám filtr v chladném počasí dát do vnitřní kapsy bundy a nebo na večer schovat místo plyšového medvídka do spacáku, tak to zvládnete taky :)

Abych to shrnul: Na filtru Sawyer Squeeze nejvíce oceňuji rychlost, nenáročnost a bezpečnost použití (byť má své logické limity).

Pokud o tomto filtru také uvažujete, prosím zvažte jeho nákup na Hanibal.cz nebo pod7kilo.cz. Tímto činem mě podpoříte v psaní nejen dalších recenzí, ale také cestopisůpraktických článků.

 

Komentáře

Napadá tě, co můžu v článku vylepšit? Máš aktuálnější informaci? Chceš se podělit o další užitečný tip? Rád by ses na něco zeptal(a)?
Směle piš do komentářů – pomůžeš mně i budoucím čtenářům. Vlákna komentářů lze také sledovat.
Upozornění na nové komentáře
Nekomentuji, ale
7 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře