Kam až člověka může dovést touha bloudit a objevovat? Jak se nenechat zaskočit průšvihy a vypořádat se s kulturním šokem? Jaké to je doopravdy cestovat sám? Takové myšlenky mi obvykle táhnou hlavou, když strávím delší dobu na dostatečně zvláštních stezkách. Na hodně otázek nemám odpovědi, ale vyplatí se o nich přemýšlet.

Kromě mých úvah však v knížce najdete především spoustu zábavných příběhů z odlehlých horských údolí či zapadlých uliček – zkrátka z míst, kam se povětšinou moc nechodí, ale kde čekají ty nejznamenitější krásy i podivnosti našeho světa. A samozřejmě vyprávím také o lidech, na které lze cestou natrefit, neboť bez nich by to celé nemělo duši.

Jakub Venglar Mista Kam Se Nechodi

Místa, kam se nechodí jsou i díky lidem z Albatrosmedia opravdu krásnou knihou.

Knihu si můžete objednat nejlépe u mě na eshopu. Buď vám ji někam vezmu osobně nebo pošlu Zásilkovnou. Na přání připojím i podpis a věnování ;)

Pořiď si Místa, kam se nechodí na eshopu Za horami.cz
Jakub Venglar Autor Mista Kam Se Nechodi

Hrdý táta – autor knihy :)

Ukázka

Těch pár kilometrů od křižovatky s hlavní silnicí k jezeru Neor mi připadalo nekonečných. Silou vůle jsem se snažil své ušní bubínky přesvědčit, aby nepraskaly a zachovaly aspoň část své schopnosti přenášet zvuk i pro období života, až vystoupím z auta. Pokud mě dříve nezabije hudební vkus těch dvou chlápků, co mě vzali na stopa.

Íránci v posledních letech prý objevili kouzlo horské turistiky. Kromě čistého vzduchu a přírodních krás je do kopců žene především touha po svobodě. Mezi horami, mimo dosah náboženské policie, shazují ženy šátky, milenci se vodí za ruku a z autorádií duní západní popové hity nebo cokoliv, k čemu se dostali při poslední šifrované seanci s youtubem. Ve městech je podobné chování pochopitelně nelegální. V nečekaně otevřených rozhovorech s místními mi často přišlo na mysl Československo před rokem 1989. U nás trampové také utíkali do přírody, kde mohli aspoň na chvíli zapomenout na spoutaný a smutný svět komunistického režimu.

Hory i pro mě vždy znamenaly svobodu. Volnost pohybu, prázdnou hlavu a absenci tlaku běžných povinností. Pro obyvatelé zemí, jako je Írán, jsou mnohem víc. Jsou místem, kde aspoň chvíli můžou žít normálně. A třeba si i zatančit, kdyby chtěli…

Nebo prověřit svou prďáckou reprosoustavu neidentifikovatelnou produkcí na pomezí hudby a stonásobně zesíleného záznamu dvanáctiválcového závodního motoru. Snažím se být slušný stopař a vydržet prakticky jakoukoliv libůstku řidičů, co byli té lásky a nabrali mě. Tentokrát jsem se ocitl na hraně, ale než došlo k nevratnému poškození sluchu, vysvobodila mě modrá hladina jezera zvěstující víkendový cíl rekreantů a startovní bod mého přechodu pohoří Talesh. Pár úsměvů, přání hodně štěstí a dál už mě doprovázely jen vlastní neuspořádané myšlenky.

Pořiď si Místa, kam se nechodí na eshopu Za horami.cz
Mista Kam Se Nechodi Cpress albatrosmedia Ukazka

Ukázka z kapitoly O odvaze a strachu s ilustrací Luďi Vojtovičové

Autorská čtení

V době covidové celostátní karantény jsem uspořádal dvě živá autorská čtení online. Zde se můžete nechat na chvíli virtuálně přenést do dalekých krajů a poslechnout si pár vybraných ukázek.

Další autorská čtení se dozajista uskuteční. Až to půjde…

57 Krest Knihy Mista Kam Se Nechodi Venglar

A takhle jsme knihu pokřtili čajem…

Další odkazy, recenze, názory

Až si knihu přečtete budu moc rád za hodnocení, doporučení atp… Obzvláště pokud jste uživatelé některého z následujících knižních serverů:

Kniha Mista Kam Se Nechodi V Krabici

To není jediná krabice, kterou mám teď doma :)

Pořiď si Místa, kam se nechodí na eshopu Za horami.cz