Recenze Osprey Kestrel 38: Výborný univerzální batoh

Po náramné zkušenosti s velkou krosnou Osprey Aether AG jsem tušil, že menší a univerzálnější batůžek vyberu u téže značky. Ač jsem chvíli váhal, který konkrétní typ mě bude doprovázet od cest za přednáškami po kratší výšlapy do hor, volby Kestrelu 38 v ničem nelituji. Snad jen, že nový model 2019 je ještě o kousíček pohodlnější. Jeho vylepšení najdete na konci článku hned za souhrnem mých dosavadních zkušeností, kladů a záporů.

Popis

Ve zkratce je Osprey Kestrel 38 středně velký všestranný batoh, který se svou konstrukcí a logikou hodí k dennímu „městskému“ využití, pokud s sebou potřebujete tahat více věcí, nebo na jedno i vícedenní výšlapy do hor, kde si naopak vystačíte se skromnějším vybavením a zásobami.

Bágl je vybaven dostatkem kapsiček pro rozumnou organizaci včetně předělu spodní komory a přiměřeně komfortním zádovým systémem. Nečeká se, že v něm budete tahat dvacetikilové náklady (ačkoliv udávaná nosnost je 18 kg), ale při běžném použití (do 10 kilo) se nosí více než dobře.

38 litrů jsem shledal jako ideální velikost pro mé potřeby, které lépe rozeberu níže. Přesto, že existují objemnější verze toho samého batohu, pro větší náklady už bych sáhl po něčem s vymakanějším AntiGravity (AG) zádovým systémem téže značky, jako má dříve recenzovaný Aether.

Chceš si přečíst víc?

Napsal jsem knížku plnou těch nejlepších cestopisů za sedm let toulání po světě. Bláznivé historky z netradičních destinací doplňují úvahy a tipy na nejrůznější cestovatelská témata od plánování přes průšvihy na cestách po masový turismus.

Věřím, že tě “Místa, kam se nechodí” pobaví, nadchnou a především inspirují k vlastním nečekaným objevům.

Kniha Místa, kam se nechodí

Typické použití

Kestrel se rychle nominoval na můj každodenní batoh. Pracuji z domu a když už vyrážím do města, většinou kromě čtení do trolejbusu potřebuji zabalit věci na trénink ultimate frisbee nebo na lezení, vím, že si skočím na nákup, občas přiberu slack line a navíc se hodí mít bundu, až s večerem padne kosa.

Pokud vyrážím za přednáškami, potřebuji mít sbaleno třeba na tři dny civilizovaného fungování napříč ČR a příležitostný sport. K tomu spacák, trochu jídla do vlaku a notebook.

V případě výletu do lůna přírody si samozřejmě tahám pár drobností, které zaručí, že nebudu mít hlad, nezmoknu a nezmrznu. Nedávno jsme šli přechod Lúčanské Malé Fatry, kde byl potřeba i stan, který se dá na batoh pohodlně připnout. Takže jedno i několikadenní výlety, kde není nutné mít s sebou vysloveně expediční vybavení a železné zásoby na týden, batoh též zvládá.

batoh OSPREY KESTREL 38 cerny na vyhlidce

Ta strečová přední kapsa je skvělá záležitost

Výhody a silné stránky

Přizpůsobitelný objem a velikost

Osobně vnímám jako největší plus Kestrelu 38 brutální univerzálnost. Na jednu stranu je podobně jako jiné batohy od Osprey snad nafukovací a narvete do něj mnohem víc věcí, než byste na první pohled čekali. Naopak, pokud zrovna nestěhujete divadelní rekvizitář, dá se batoh velmi dobře stáhnout kompresními popruhy tak, že se dobře nese, i když je obsahem jen šunka a tři rohlíky.

Obecně bych jeho velikost popsal jako decentní. Malý běžecký speciál to rozhodně není, ale když ho zrovna nenaláduju k prasknutí, vejdu se s ním všude a nemám pocti, že tahám almaru.

Poutka, popruhy a připínátka

Když se cokoliv nevejde nebo nemůže dovnitř, není problém to připnout zvenku. Kromě čtyř postranních popruhů, které složí také ke kompresi báglu, najdete navíc jeden příčný vepředu v horní části a dva dolní typicky využitelné k připevnění stanu nebo karimatky. Krom toho můžete využít další úchyty na víku, ramenních popruzích (používám k pověšení brašny s foťákem) nebo si jako páni připínat trekové hole za chůze ke speciálně designovanému držáku.

Strečové kapsy

Další silná stránka Osprey obecně je vybavení strečovými kapsami, kam se dá nacpat milion a jedna pitomost. Minimálně jedna ze dvou bočních poslouží spolehlivě na láhev s vodou, druhá třeba na špinavé fusekle. Přední pak k čemukoliv chcete a v zásadě mi slouží jako druhý menší batůžek, z kterého obvykle lovím opalovák, ministativ, tatranku, sandále…

Kapsy a kapsičky

Krom velkých strečových využijete také dvě kapsy na bederáku a stejný počet schovek ve víku. Obě bederákové kapsičky jsou dost velké i na mobil či bohatší peněženku. Do horní kapsy se po troše tréninku dostanu za pochodu, aniž bych musel dávat batoh ze zad.

Spodní a hlavně boční vstup

Čím víc možností, jak do báglu vlézt, tím víc adidas, že… Spodní plnění u jakéhokoliv většího zavazadla beru už jako samozřejmost. Boční zip po celé délce horní části je pak obrovským komfortem navíc. Jelikož běžně nosím dost různorodý náklad, je možnost sáhnout si v batohu prakticky kamkoliv, aniž bych jej musel drtíce kletby v zubech celý vyskládat, velká paráda. Notebook, svačina, bunda… všechno je venku i zpět pěkně fofrem.

Manipulace

Opět samozřejmým orlím vylepšovákem jsou příjemná poutka na všech zipech, za která se jednoduše dobře tahá. Vůbec se s Kestrelem zachází dobře, rychle a snadno. Na systém vstupu do hlavní kapsy je potřeba si trochu zvyknout, ale po zácviku nepůsobí problémy.

Pláštěnka

Dává se k batohu automaticky, je dost velká a sedí.

Dobře se nosí

Sebevychytanější batoh, který by se špatně nosil, by byl k ničemu. Naštěstí Osprey Kestrel 38 není z těchto případů a pro téměř jakýkoliv náklad v mezích jeho nosnosti a selského rozumu nabízí svému šerpovi solidní komfort. Samozřejmě, že s narůstající zátěží v kombinaci s délkou výletu a příkrostí kopce nějaká ta krůpěj potu skane po zádech, ale to asi není nic nového.

Osobně bych se už trochu kroutil při dlouhodobém zatížení 15 kg a více, ale pro kratší dobu myslím bude i takováhle nálož v pohodě. Jak píšu výše, při běžném použití se na takovou váhu ani nedostávám. Na třídenní trek „na lehko” jsem včetně vody a jídla mohl mít na zádech kolem 12 kilo a nepociťoval jsem problém.

Odolnost a celoživotní záruka

Batoh nemám dlouho, ale už si se mnou stihl užít dost srandy. Zatím vše zvládá bez ztráty květinky a materiály se povšechně tváří příjemně sveřepě. Přední strečová kapsa se trošičku roztáhla, ale nic hrozného.

Osprey je navíc jedním z výrobců, kteří svým produktům věří natolik, že dává doživotní záruku na výrobní vady. Podobnou politiku má třeba irský Therm-A-Rest.

Hydrovak zvenku

Popravdě řečeno, camelbag zatím nepoužívám, takže jsem dlouho dumal, k čemu je poutko a značka H2O za zádovým systémem. Díky radě moudřejších už vím, že slouží k připnutí hydrovaku, který tím pádem není nutné skládat do útrob batohu. Což urychluje doplnění vody a opět o něco zvyšuje index komfortu žití s Kestrelem.

Teoreticky jako příručák (s rizikem)

Toto doporučení je poněkud problematické. Faktem je, že Kestrel 38 je svými rozměry, pokud jej nenabalíte naplno a nenacpete víko, těsně za rozměrovým limitem spousty nízkonákladových aerolinek. Nová verze 2019 je navíc o trošičku vyšší, což je právě ona problematická dimenze. Na různých fórech existují reporty cestovatelů, kteří s ním letěli a nenarazili na problém, jelikož opticky není poloplný bágl zas tak velký. Nicméně v případě vyhmátnutí a kontroly rozměrů, které bývají poměrně nekompromisní, byste si připlatili nemalý bakšiš za odbavení.

Osobně zatím nemám vyzkoušeno, takže nemohu dát s klidným srdcem jakékoliv doporučení krom výše zmíněných.

Nevýhody

Jediným kiksem, který se výrobci podle mého hrubě nepovedl je víko, které nelze výškově nastavit. Zadní úchyty jsou napevno a nikoliv na posuvném řemínku, jak bývá zvykem u větších batohů. S ohledem na určení a konstrukci Kestrelu je to celkem neočekávané mínus.

Dokud batoh opravdu nenacpete, tak vám tato drobnost nijak překážet nebude. Ovšem když jedu s obsahem na hraně maxima, tak musím při zavírání trochu kouzlit, abych vše pořádně přetáhl přes vršek. To se naštěstí nestává tak často a pořád se jedná o únosnou improvizaci, takže nad touto chybkou přivírám oko.

muz s batohem osprey KESTREL 38 na zadech kouka do krajiny

Ideální na střední výlety, kde nepotřebujete nosit těžkotonážní náklad

Spokojený čtenář?

Ať už patříš k náhodným návštěvníkům nebo věrným ctitelům, pokud mě toužíš podpořit v další tvorbě, existuje pár možností jak si oboustranně udělat radost.

Slušivé funkční triko

Změny u modelu 2019

Protože vlastním starší model, podle kterého je psána tato recenze, hodí se uvést změny ve verzi 2019, abyste tušili, co čekat, jestli se rozhodnete pro nákup. Z těch zásadnějších mohu vypíchnout:

  • Boční strečové kapsy získaly „díry“ pro možnost umístit a vytáhnout flašku  s vodou i za chůze bez sundávání batohu ze zad.
  • Polstrování podstatných částí (ramena, bederák) se dočkalo zbytelnění a vylepšení.
  • Lepší odvětrání zad
  • Větší kapsičky na bederáku
  • A pár dalších drobností

Zhodnocení a srovnání

Nemá smysl chodit kolem horké kaše. Už při výběru jsem tušil, že se ke mně nastěhuje další Osprey. Jenže který model konkrétně? Velkou konkurencí je o trochu menší Stratos, který je však bez bočního vstupu, s mírně odlišnou logikou konstrukce – mně více sedí podoba Kestrelu. Naopak má Stratos o něco propracovanější zádový systémem.

Kestrel (nebo jeho dámská verze Kyte uzpůsobená ženské anatomii) je také co se týče různých vnějších vylepšení a úchytů vybavenější než jinak velmi podobný Talon.

Nu a jak jsem spokojen s odstupem času? Své volby rozhodně nelituji. Po roce zkušeností si batoh nemohu vynachválit i přes drobný nedostatek v podobně neposunovatelného víka.

Samozřejmě volba batohu je individuální záležitost a tenhle model, ba dokonce ani značka, vám nemusí dokonale sedět. Více o tom, jak najít ideální kousek právě pro vás, si můžete přečíst v mém článku jak na výběr a zkoušení batohu na hory.

Jestli uvažujete o pořízení recenzovaného vybavení, prosím zvažte jeho nákup na Hanibal.cz. Tímto činem mě podpoříte v psaní nejen dalších recenzí, ale také cestopisů a praktických článků.

05 Nizke Tatry Zena

Kamarádka, které jsme batoh půjčil využila jeho kapsy na maximum :)

Líbilo?

Pokud ti článek pomohl nebo tě pobavil, nebylo jeho psaní marná práce.
A jestli jsi se dočetl(a) až sem, možná dumáš, jak pro změnu pomoci mně v další tvorbě. Je to jednoduché jak facka:

Koukni, zda v e-shopu nemám něco, co tě nadchne

Přijď mě pozdravit na přednášku

Související články

Upozornění na nové komentáře
Nekomentuji, ale
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Copy link