Recenze samonafukovací karimatky Therm-A-Rest Trail Lite: Kamarád na spoustu let

Výhody i nevýhody samonafukovacích karimatek jsou z velké části určeny jejich obecnou povahou. Druhým podstatným faktorem je výrobce. Trail Lite ze světoznámé dílny Thermarest se mnou na cestách zakusil víc než dost, proto se cítím kompetentní podělit se o svou dosavadní zkušenost.

Aktualizace 2019

Článek je dva roky starý. Od té doby se dost vyladily a rozšířily nafukovací karimatky. Samonafukovačka má stále své místo díky výrazně lepšímu tepelnému odporu za nižší cenu (ale vyšší váhu). Takže pokud hodně chodíte v chladnějších a drsnějších podmínkách a nemáte na účtu zbytečné tisíce navíc, má smysl o ní uvažovat. Pokud je vaše hlavní použití v létě nebo teplejším prostředí, šel bych už spíše do některé nafukovací karimatky. Více se můžete dočíst v článku o výběru té prvé karimatky pro vás.

Recenze

Povím to hned ze začátku a narovinu. Jestli přemýšlíte o samonafukovačce je ThermARest stále těžko překonatelným standardem kvality. Kamarádům říkám, že cokoliv jiného nemá smysl kupovat (edit 2020: Jako velmi slušná alternativa se dnes jeví také česká firma Yate). Může to znít poměrně demagogicky, ale zatímco lidé v mém okolí plní zklamání protočili několik karimatek jiných značek, mně tahle holka zůstává stále věrná.

Model Trail Lite mi dělá společnost na cestách dlouhých sedm let a zatím jsem neměl zapotřebí testovat nabízenou doživotní záruku. Přes všechna příkoří, jež jsem jí napáchal, stále drží… A pokud mohu soudit podle spokojených ranních výrazů trekových kumpánů, kteří nakonec dali na mou radu, nejsem s tímto názorem osamocen.

Pokud už mají jejich karimatky nějaké mouchy, jsou dány faktem, že ideální univerzální řešení snad ani neexistuje.

rozlozena karimatka Thermarest Trail Lite zelena

Fajnové poležení kdekoliv

Chceš si přečíst víc?

Napsal jsem knížku plnou těch nejlepších cestopisů za sedm let toulání po světě. Bláznivé historky z netradičních destinací doplňují úvahy a tipy na nejrůznější cestovatelská témata od plánování přes průšvihy na cestách po masový turismus.

Věřím, že tě “Místa, kam se nechodí” pobaví, nadchnou a především inspirují k vlastním nečekaným objevům.

Kniha Místa, kam se nechodí

Výhody a nevýhody samonafukovacích karimatek

Na začátek je vhodné poctivě přiznat všechna pro i proti, které vyplývají z obecné povahy všech samonafukovaček.

Výhody

Mezi plusy patří obrovská míra pohodlí, kterou přinášejí. Se správnou samonafukovací karimatkou vás už nikdy nebude trápit členitější terén při nouzovém kempování na hřebeni nebo kamenité podloží. Podložka je zkrátka tak tlustá a pohodlná, že dokud se s ní nepokouším spát rovnou na schodech, je mi nějaká ta terénní vlnka upřímně šumafuk.

Pro všechny zimomřivější existence je podstatným argumentem k pořízení tepelný komfort, jenž je nesrovnatelný s karimatkami z obyčejné pěny.

Můžete mít spacák testovaný na Antarktidě, ale pokud pod sebe nedáte dostatečnou izolaci, bude vám k ničemu.

Nevýhody

Naopak jednoznačnou praktickou nevýhodou jakékoliv podobné karimatky je háklivost na poškození ohněm. K táboráku si ji prostě a jednoduše vzít nemůžu a jsem odkázán na milost hůře lépe vybavených kamarádů.

Druhým podstatným mínusem je váha – Trail Lite má poctivých 740 g. Jakákoliv běžná samonafukovačka se ve srovnání s o polovinu lehčí pěnovou kolegyní drobet pronese.

Ke zvážení…

Diskutabilním protiargumentem je vyšší pořizovací cena. Nejen ve srovnání s jinými typy karimatek, ale v případě Therm-A-Rest také oproti konkurenčním značkám. Tahle konkrétní firma podle všeobecně rozšířeného názoru i mé vlastní zkušenosti dělá svou práci zatraceně dobře. Tím nechci hanit její tržní soupeře, ale zkrátka míra investice je výjimečně skutečně přímo úměrná míře kvality.

Velkého majzla si raději dávám, na čem zrovna spím. Obyčejné kamení nebo lesní terén jsou v cajku, ale ve vlastním zájmu vždycky svůj plac důkladně prohledám, abych se vyhnul jakýmkoliv ostrým překvapením a následnému lepení. Na druhou stranu přesto, že doporučuji v tomto směru nepokoušet štěstí, je Trail Lite až překvapivě odolná a není nutné podléhat propichovací paranoie. Obyčejný selský rozum postačí k pochopení, že čerstvé strniště není ideálním místem ke šlofíku. Ostré větvičky a jiný podezřelý materiál zpravidla poctivě odklízím a nebo zakrývám celtou.

Pokud jsou pro vás výše jmenované nevýhody (oheň, váha, cena…) opravdu podstatné, zkuste se poohlídnout po karimatkách z EVA pěny nebo třeba téhle skládací. Když skousnete slabší komfort a o chlup horší izolaci, dostanete za míň peněz také lehčí a méně háklivé závaží na batoh.

Thermarest Trail Lite karimatka na kamenech v taboristi v horach

Tábořiště v Pamíru

Proč si pořídit „thermarestku”

Řečí reklamních tvůrců: kvalita, odolnost, spolehlivost. I když pro můj kousek platí všechna výše popsaná omezení, nejedná se o žádnou princezničku, co by se trhala při pohledu na první kamínek. Sadu na lepení s sebou nosím, ale zatím jsem ji nemusel použít. Což je ovšem dáno rozumnou péčí a možná i trochu štěstím.

Ventilek ani po delším užívání neuchází a jak jsem si karimatku večer nafouknul, tak se na ní ráno probouzím. Tohle jinak bývá klasická slabina levnějších alternativ.

Trail Lite je model oblíbený pro dobrý poměr váhy, ceny a výkonu. Existují odlehčené verze, ale ty buď sahají k určitým kompromisům v užitné ploše a/nebo stojí o pár stovek až tisíc více.

Thermarest garantuje doživotní záruku. Prakticky to znamená, že v mezích životnosti karimatky kryje výrobní vady a vady materiálu, nikoliv poškození způsobené uživatelem. V praxi prý stejně dochází k velmi malému počtu reklamací. Pokud už někdo problém má (např. se mu po pěti letech někde rozlepí šev), téměř vždy končí jeho požadavek výměnou za nový kus. Výrobci se při ceně produktu zkrátka vyplatí nedělat fóry a reklamaci mimo zcela zjevné případy, kdy ani náhodou nemůže jít o výrobní vadu (prodřená díra atp.), uznat. Ruku na srdce. Takový přístup mě osobně motivuje k obdobně férovému jednání.

Pokud se mi s karimatkou po deseti a více letech spokojeného spánku něco stane, nejspíše uznám, že náš společný čas vypršel a firmě rád vysolím zasloužený bakšiš znovu.

Abyste plně docenili mou zkušenost, musím zmínit jak dlouho a hlavně jak často a kde svou karimatku používám. Sedm let se mnou jezdí všude po světě, kde není jistota postele. V praxi každoročně absolvovala jeden dlouhý letní a několik kratších špacírů po horách. Mimo ně je v pohotovosti v průměru každý druhý víkend díky turnajům a jiným akcím. Z různých druhů terénu pamatuje asi vše. Kamení na sto způsobů, lesy, pastviny, pláže, betonové panely, střechy opuštěných budov… Nešetřil jsem ji. Mnohokrát namokla, používal jsem ji v prostředí extrémně vlhkém, studeném i horkém. Když se nad tím zamyslím, je to spolu s krosnou a pár kousky hodně jetého oblečení jediná část vybavení, která se mnou byla od roku 2011 opravdu všude.

rozlozena karimatka Thermarest Trail Lite na kratke trave

Věrná dlouholetá kámoška …

Spokojený čtenář?

Ať už patříš k náhodným návštěvníkům nebo věrným ctitelům, pokud mě toužíš podpořit v další tvorbě, existuje pár možností jak si oboustranně udělat radost.

Stylová placatka

Negativa?

Kromě obecně zmiňovaných nevýhod tohoto typu karimatek jsem vypozoroval pouze jednu zásadnější mouchu. Právě titulní schopnost „nafouknout se sama“ po čase slábne. Naštěstí se nevytrácí docela, ale karimatka po cca roce až dvou potřebuje výrazně více času k nasátí rozumného množství vzduchu a časem je nutné ji manuálně dofukovat víc a víc. Jenom pro upřesnění. Tohle dofukování bude potřeba vždycky, i když si ji právě přinesete z obchodu. Jen později budete muset pár fouknutí přidat.

Ve výsledku, když nemám čas čekat, musím holt procvičit plíce a nafouknout jí celou. Na její obranu je nutné říct, že zkušenost s jinými značkami je výrazně tristnější (karimatka přestála nasávat vzduch mnohem dříve a téměř úplně) a tuto degradaci schopností lze výrazně zpomalit správným skladováním. Ideálně se má tento typ přechovávat rozbalený a s povoleným ventilem, což jsem kdysi tak nějak netušil…

Čas se také negativně podepsal na funkčnosti ventilu při nafukování. Původně stačilo ventil povytáhnout, když člověk chtěl fouknout, a zase zacvaknout dolů, když se zrovna nadechoval. Dnes musím nejdříve najít ideální stav pootevření a poté při každém nádechu s uzávěrem přiměřeně zakroutit, aby mi mezitím těžce nafoukaný vzduch neutekl. Po malém zácviku se však nejedná o kritickou a vadu a opět je to něco, co po určité době a stylu zacházení očekávám. Navíc je sranda pozorovat někoho, kdo ještě nemá ten správný grif, jak se snaží karimatku nafouknout :)

Thermarest Trail Lite Ventil detail

Ventil je i po letech víceméně funkční

Celkové zhodnocení

Pokud jste se dočetli až sem, asi chápete, že z téhle dávné koupě jsem dosud nadšen. Každý večer, když začne být zřejmé, že dneska nás žádná mechová postel nečeká, se potutelně šklebím na spolunocležníky, kteří si pod sebou musí přerovnat každý kamínek, aby je náhodou netlačil. Sice má ta moje holka krapet nadváhu, ale poskytnuté pohodlí a izolace za pár spálených kalorií navíc rozhodně stojí.

Drobné potíže spojené s nafukováním, které se po čase objeví jsou vzhledem ke konkurenci zanedbatelné.

Pokud váháte při pohledu na vyšší pořizovací cenu, mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že při odolnosti a dlouholetosti téhle karimatky se počáteční náklady určitě vyplatí.

Kde se dá koupit

Jestli zvažujete nákup recenzované Therm-A-Rest Trail Lite, zvažte prosím také její pořízení z Hanibal.cz. Kromě „regular“ verze nabízejí i odlehčenou variantu pro dámy nebo „large“ edici pro dlouhány. Není to tupé affiliate promo. Sám u nich rád nakupuji, protože své práci rozumí. A především mě tak podpoříte v další tvorbě webu a sdílení mých zkušeností.

–> Pokud vám hlavou vrtá, co dalšího se šikne mít v krosně na vaší příští výpravě do hor a hlavně jak do ní vše pro krista nacpat, mrkněte na článek o balení ;)

karimatka Thermarest Trail Lite v horach

Leháro ve Fanských horách

Líbilo?

Pokud ti článek pomohl nebo tě pobavil, nebylo jeho psaní marná práce.
A jestli jsi se dočetl(a) až sem, možná dumáš, jak pro změnu pomoci mně v další tvorbě. Je to jednoduché jak facka:

Koukni, zda v e-shopu nemám něco, co tě nadchne

Přijď mě pozdravit na přednášku

Související články

Upozornění na nové komentáře
Nekomentuji, ale
1 Komentář
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Mam TaR W Proite taky od 2011 a ventil stale drzi. Ze je potreba vic prifukovat je mozne, ale nijak zasadne. Damska verze je o neco lehci, tam uz srovnani s EVAzotkou je velmi male, ovsem pri zachovani komfortu spani. Jo, a pro me naprosto zasadni vec – po vzfouknuti a sbaleni je malinka. Tudiz ji muzu nosit stejne dobre uvnitr batohu (preferuji, nemam rada oveseny batoh), jako zvenku (kdyz uz se do baglu proste nevejde…hm…tusim, ze se mi to stalo jednou). Diky za pekny clanek, hezky sesumiroval, co obvykle kamaradum rikam. Stejne u TaR jednou skoncite, akorat vas to prijde draz…

Copy link