Recenze stanu Jurek ALP 2.5 Lite: Více místa v lehčím provedení


Tento článek pochází z webu Za horami.cz, kde najdeš jeho online verzi včetně případné fotogalerie. Až budeš opět ve spojení se světem, můžeš se také podívat na Facebook @zahoramicz, co je nového.

Jurek stany umí. To vám řekne kdokoliv, kdo měl tu čest si s jeho výrobky potykat osobně. Výborná odolnost proti řádění živlů, dlouhá životnost a inteligentní systém stavění dělají z těchto stanů málem kultovní záležitost. Jak si však stojí vylehčená verze ALP 2.5 Lite? Zvládne to, co od těchto stanů očekáváme, a vyplatí se za ní vysolit skoro o tisícovku navíc oproti těžšímu originálu.

Dřívější zkušenosti se značkou Jurek

Asi osm let jsem vozil po světě Jurka MIDI 4 – macka málem pro celou výpravu (3-4 osoby). Přestál gruzínské bouře, poskytl útočiště v srbské divočině a nenechal nás zhynout ani v kyrgyzských velehorách. Jen pro cestování ve dvou nebo o samotě je to těžká zrůdička, kterou jsem kvůli plánovanému dlouhodobému výletu do Asie potřeboval nahradit něčím výrazně skladnějším a lehčím.

Po vysoce pozitivních zkušenostech s odolností i poskytnutým komfortem jsem nad jiným výrobcem prakticky ani neuvažoval. Samozřejmě, že pro kluka z pod Beskyd, kde tato firma sídlí, hraje svou roli i jistá vlastenecká pýcha. Ale naštěstí se v tomto potkává s velmi výrazným renomé, které si u cestovatelské komunity Jurek vybudoval nezávisle na rodném kraji dotyčné osoby.

Zbývalo pouze vybrat model, který bude odpovídat mým představám na váhu, prostor a funkčnost. Rozšířená verze ALP 2.5 Lite nabízí pohodlný prostor pro dvě osoby a jejich bagáž nebo zoufalého kamaráda, odlehčené materiály a jurkovsky vychytanou konstrukci.

Jestli vás zajímá, jestli stála za ten mírně hříšný peníz (lehce přes šest tisíc) a jaké jsou případné nevýhody nebo co naopak na tomto stanu oceňuji, čtěte dále.

zeleny stan Jurek Alp 2.5 lite v horach s temnym mrakem v pozadi
 • Save

JUREK ALP 2.5. LITE – Stan do nepohody

Parametry v kostce, srovnání

Není hanba si přiznat, že váha se pro mě s přibývajícími léty, delšími cestami a náročnějšími treky stává stále klíčovější veličinou. Při výběru nového stanu jsem proto šel po co nejlehčí variantě, která zároveň splní má kvalitativní očekávání a nezruinuje konto v bance. ALP 2.5 Lite váží přibližně dvě a půl kila – dokonce o pár deka méně, než neodlehčená ale menší verze Alp 2.0.

Protože dobře vím, jaké je peklo mačkat se s obrovskými batohy a další osobou (osobami) v malém stanu, šel jsem do verze s půlčlověkem navíc. Pro delší treky s velkou krosnou je tento odkládací prostor k nezaplacení. Při srovnatelné váze těchto variant je přibližně tisíc korun, o které je Lite dražší, také celkem jasná volba. Otázkou pouze zůstává, jestli lehčí materiály vydrží to samé, co bytelnější varianta.

Papírově má tento stan stejné parametry. Vodní sloupce podlahy i tropika jsou zcela dostatečné pro jakékoliv náročnější použití a při renomé výrobce není důvod pochybovat o uváděných hodnotách. Jurek pouze přiznává zkrácenou životnost tropika na cca 2/3 doby, oproti původní variantě. S ohledem na to, že výše zmiňovaný MIDI 4 mám asi osm let a jediné, co potřebuje akutní servis, jsou zipy, nemám obavu, že by nový Alp musel do horalského důchodu výrazně dříve než já.

Ano, jsou levnější, ale také výrazně dražší stany. Na jednu stranu záleží, co nerozbrečí vaší peněženku, a na druhou jestli si s ohledem na plánovaný charakter cesty můžete dovolit šetřit. Do jakýchkoliv vyšších hor bych se se stanem z tesca raději nepouštěl. V případě recenzovaného kousku si však už připlácíte za komfort v podobě prostoru navíc a menší váhy. A jestli chcete super speciál pro dobývání severního pólu, pak si připravte několikanásobně vyšší bakšiš.

Ve výsledku je pro mě poměr cena/váha/prostor/výkon v případě Alp 2.5 Lite výborný. Spousta podobných stanů je zkrátka těžších a zároveň za srovnatelnou cenu nenabízí takové pohodlí a kvalitu.

zluty vnitrek stanu Jurek Alp 2.5 lite na horske louce
 • Save

Jako sušák taky poslouží … Sestup z Fanských hor, Tádžikistán

Využití, osobní zkušenost

Tento stan se už řadí do kategorie expedičních. To znamená bezproblémový celoroční provoz a jistotu při výletu do drsnějších podmínek. S takovýmto typem stanu se nemusíte bát větru (mrkněte na video), deště ani sněhu. Naopak na festival ho je zkrátka škoda :D

Alp mi v terénu opravdu nepřipravil žádné zásadní zklamání a při trekování v Číně i Střední Asii se prokázal jako spolehlivý přístřešek.

Ze začátku mi sice trvalo zvyknout si na specifika výrazně menšího a úspornějšího stanu (vizte níže), ale poté, co jsem se jej naučil důkladně vypnout, jsem se zevnitř mohl nepřízni počasí jen vysmívat (dokud jsem z jakéhokoliv důvodu nemusel ven … ). Bohužel i přes několik deštivých nocí jsem neměl příležitost vyzkoušet stan v opravdu brutálním lijáku, ale zkušenosti dalších uživatelů nedávají důvod pochybovat o odolnosti tropika.

stan Jurek Alp 2.5 lite na taboristi mezi kameny
 • Save

V Jurkovi vám nebe na hlavu nespadne

Stavění stanu

Při jeho lehké váze se Alp 2.5 Lite dobře nese i v jednom člověku a stejně tak se dá také velmi rychle postavit. Jurek má už léty prověřený systém konstrukce, kdy se vnitřní část velmi jednoduše napíná pomocí šňůrek a háčků na nosné pruty, které jen ukotvíte v rozích a na špici. Není potřeba nikam nic soukat ani mít inženýra ze stavárny. Spousta lidí, která nikdy tento systém neviděla, byla při prvním budování našeho přístřeší docela paf z jeho funkčnosti. Tropiko se pak už jen přehodí přes pruty k nimž se připíná suchým zipem a v rozích dole napnutými poutky. Celé to drží více než dobře.

Jurek detail uchycení stanu na nosnych tycich
 • Save

Patent …

Zábavnější je stavění v dešti. Při troše asistence od kamarádů je možné stan postavit pod přidržovaným tropikem, ale ve dvou lidech to je už menší rébus. Zde si však troufám tvrdit, že se nejedná o velkou výjimku při dvouplášťové konstrukci stanu.

Dosah tropika je až k zemi, takže vykryje i déšť za velmi silného větru.

Ze své zkušenosti dodávám, že je potřeba si dát majzla a vše opravdu pořádně vypnout. Lenost se v tomto případě nevyplácí a trestem jsou stěny tropika nalepené na vnitřek a tím pádem prosakující voda (tropiko se za deště silně orosí i zevnitř). Díky úsporné konstrukci je vypínání výzvou zejména v nerovném terénu, ale při troše snahy se dá dosáhnout rozumných výsledků. Důkladnost při stavbě oceníte také v silnějším větru.

zeleny stan Jurek Alp 2.5 lite na horske strani
 • Save

V terénu …

Jak vypadá zevnitř, pobyt

Zevnitř je stan krásně prostorný a dvě osoby se do něj vejdou se slušným komfortem. Díky “půlce” člověka navíc nabízí místo pro odložení velkých batohů a jeho obyvatelé nemusejí být milenci tři týdny po seznámení, aby si připadali pohodlně.

Oproti mému dřívějšímu stanu MIDI 4 mě zklamala opravdu prťavá předsíňka. Boty a pár menších krámu se do ní vejde, ale už nic víc. Naštěstí se batohy vejdou dovnitř, že … Z jiných článků jsem pochopil, že spousta lidí je zvyklá v předsíňce za špatného počasí také vařit. Zde na tuto variantu zapomeňte. Když už to bylo nutné, vždycky jsem s nejvyšší mírou opatrnosti vařil přímo ve stanu – dokud jsem používal plynový vařič. S liháčem už to asi riskovat nebudu.

pohled dovnitr stanu jurek alp 2.5. lite
 • Save

Místa habaděj

Konstrukce stanu má jednu nešťastnou vlastnost, kvůli které budete muset být za deště značně opatrní. Při úplném otevření vchodu je část vnitřku nekrytá a může do ní napršet nebo si napršíte sami otřepáním tropika. Není to nic hrozného, ale chce to cvik a rychlost při venčení.

Musím ocenit tradiční barevnou paletu, kterou stan používá. Tropiko je tmavě zelené díky čemuž vás není vidět na hony daleko a vnitřek naopak jasně žlutý, což přispívá “jasnějšímu” dojmu a psychickému komfortu uvnitř.

Doporučuji nezakrývat dolní větrací otvory a otevírat ty horní v tropiku. Menší stan s dobrou nepromokavostí je náchylnější na kondenzaci vzdušné vlhkosti, které z fyzikálního hlediska nelze nijak zabránit. Dá se s ní jen bojovat kvalitní cirkulací vzduchu, kterou podpoříte také mezerou mezi tropikem a zemí či mírným pootevřením horního zipu ve vchodové části.

jurek stany typicke větrání
 • Save

Ventilace je důležitá

Výhody

 • Prostor (pro “půl” člověka navíc aka krosny)
 • Jurek má vychytaný systém stavění. Dá se velmi dobře zvládnout i v jednom.
 • Prověřený český výrobce, kvalita
 • Nízká váha
 • Záruka tři roky

Nevýhody

 • Malá předsíňka. Naštěstí verze 2.5 ubytuje batohy vevnitř.
 • Vršek vchodu až nad vnitřní část stanu – při otevření může napršet dovnitř.
 • Nižší uváděná životnost (cca 2/3 kvůli lehčímu materiálu). Ale s ohledem na běžnou kvalitu Jurkových stanů se nebojím.
stan Jurek Alp 2.5 lite ve vysokych kamennych horach
 • Save

Ve výšce 3 430 m. n .m. u jezera Mutnoe v Tádžikistánu

Alternativa

Tento konkrétní stan má pouze jeden vchod. Nějak mi nepřišlo nutné mít jej průchozí, ale pokud je to pro vás prvořadá nutnost, tak za další tisícovku a 150 gramů navíc můžete mít i dvouvlezovou verzi, kterou uživatelé oceňují pro lepší možnost větrání.

sbaleny stan Jurek Alp 2.5 lite pripnuty na batoh
 • Save

Sbalený je ALP 2.5 celkem skladný balíček.

Závěrečné zhodnocení

Začíná to už u ceny a papírových parametrů – za tak málo peněz málokdy můžeme nazvat stan expedičním a očekávat to nejlepší v těch nejhorších podmínkách. I když Jurek nabízí levnější (ale těžší) alternativu tak pro mě osobně tisícovka není u kvalitního stanu zas takový rozdíl. Také když srovnám váhu menší verze Alp 2.0 a mého prostornějšího Alp 2.5 lite tak mám jasno. Lepší poměr cena/váha/prostor/kvalita jen tak nenajdete.

S koupí stanu jsem více než spokojen. Netrhal mi záda, když jsem putoval sám, a poskytl pohodlné a spolehlivé přístřeší i ve dvou lidech. Přesto, že jsem v něm nezažil nějakou opravdu katastrofickou bouřku, dosavadní deště zvládl dobře a při důkladné stavbě vám ani v silném větru nepřistane strop na nose.

Kdo jste zatím nikdy žádného Jurka neměli, tak oceníte jednoduchý a funkční systém stavění. Méně už drobný nedostatek v možnosti nechat si napršet pár kapek vchodem, který je pro tento menší stan typický.

Suma sumárum se hodně těším, co vše ještě s tímto stanem zažiju a kam se spolu podíváme. Myslím, že to bude krásných mnoho let.

Pokud o tomto stanu uvažujete, prosím zvažte jeho nákup na Hanibal.cz. Tímto činem mě podpoříte v psaní nejen dalších recenzí, ale také cestopisůpraktických článků.

zeleny stan Jurek Alp 2.5 lite postaveny v horach u potoka
 • Save

Na vyhlídce …


Tento článek pochází z webu Za horami.cz, kde najdeš jeho online verzi včetně případné fotogalerie. Až budeš opět ve spojení se světem, můžeš se také podívat na Facebook @zahoramicz, co je nového.

Spokojený čtenář?

Ať už patříš k náhodným návštěvníkům nebo věrným ctitelům, pokud mě toužíš podpořit v další tvorbě, existuje pár možností jak si oboustranně udělat radost. Také můžeš přijít na některou z mých přednášek.

Související články

4
Komentáře

  Upozornění na nové komentáře  
Nekomentuji, ale
Kuba

Zdravím, chtěl bych se zeptat, zda barva stanu, který je na fotkách je olivově nebo petrolejově zelená ?

Lucie

Díky za recenzi. Tenhle stan jsem si napřed vybrala podle parametrů a recenze mi pak potvrdila, že přesně tohle chci. A jdu jej koupit do Hanibala :-)

Copy link