Co by měla obsahovat lékárnička do hor a na cesty a jak jí používat

Doufat, že vás cestou nepotká nic horšího než komáří štípnutí, je bláhová představa. Zvrtnutý kotník, alergická reakce na podivnou rostlinu, střevní potíže, horečka nebo puchýře – všechny tyto kratochvíle jen čekají, aby prověřily vybavení vaší cestovní lékárničky. Nenechte se zaskočit a ujistěte se, že máte s sebou vše potřebné pro polní (pardon horskou) medicínu v praxi.

Ke všemu s rozumem a kurzem první pomoci

Je jasné, že spousta symptomů (horečka, průjem, bolest…) múže být projevem nějakého závažného onemocnění. Obecně platí používat zdravý rozum, nepanikařit a zároveň nezlehčovat rizika a v případě déle trvajících potíží, se kterými nejsme schopni vlastními silami pohnout, vyhledat místního doktora. Zde se budeme bavit o základním vybavení lékárničky a jejím použití tam, kde jiná pomoc není dostupná nebo nutná.

Základem každé lékárničky není její obsah, ale člověk, který jej umí použít. Veškeré masti a obvazy jsou vám k ničemu, pokud v kritické chvíli zpanikaříte nebo když vůbec netušíte, co s nimi. Silně doporučuji absolvovat kurz první pomoci. Nejlépe pak takový, který vás na krizové situace připraví zážitkovou formou, jako to dělají lektoři ZDrSEMu. Výborným zdrojem dalších znalostí je i seriál Mýty o první pomoci.

Do zahraničí navíc nikdy neodjíždějte nepojištěni. V případě, že byste byli nuceni svěřit se do odborné péče, mohlo by vás pár ušetřených korun pekelně zabolet.

Pokud vás zajímá, jak je to s očkováním, můžete si základní přehled mých zkušeností a cen přečíst v tomto článku o vakcinaci.

Na následujícím textu se podíleli odborníci z lékařské i cestovatelské praxe. Nejedná se tedy o nic, co bych si vycucal z krvácejícího prstu.

Na druhou stranu odpovědnost za své zdraví a zdraví vašich spolucestovatelů nesete výhradně vy a ne my. Tento článek není žádným ultimátním návodem k první pomoci. Na to je dobré absolvovat vhodný kurz. Zde uvádím pouze přehledný seznam doporučeného vybavení v lékárničce na cesty a zároveň tipy, jak jednotlivé věci používat a jak se poprat s nejčastějšími problémy.

Chceš si přečíst víc?

Napsal jsem knížku plnou těch nejlepších cestopisů za sedm let toulání po světě. Bláznivé historky z netradičních destinací doplňují úvahy a tipy na nejrůznější cestovatelská témata od plánování přes průšvihy na cestách po masový turismus.

Věřím, že tě “Místa, kam se nechodí” pobaví, nadchnou a především inspirují k vlastním nečekaným objevům.

Kniha Místa, kam se nechodí

Co vás může potkat

Níže najdete několik typických problémů, které vás (nejen) na cestách mohou přepadnout a prostředky, jež vám pomohou se s nimi vypořádat. Jedná se o obecný přehled a při cestách do specifických oblastí (např. s výskytem malárie) je nutné doplňkovou výbavu a opatření konzultovat s odborníky.

Ukázkový seznam obsahu mé cestovní lékárničky uvádím dole. Nejsem v holdu žádné farmaceutické společnosti. Většinou popisuji různé alternativy léků nebo takové, které mám odzkoušené či doporučené odborníky. Na vše se můžete vyptat v lékárně, kde už vám řeknou, co se hodí zrovna pro vás.

Průjem

V případě cestovatelského průjmu není otázka, jestli vás potká, ale kdy. Samozřejmě může být součástí nějakého závažnějšího onemocnění, ale to v terénu stejně nepořešíte. Pokud potíže po třech  dnech za pomocí léků neodezní nebo se vyskytnou jiné komplikace (krev ve stolici), je radno urychleně vyhledat lékařskou pomoc. Více se dočtete na Hedvábné stezce.

Mimo civilizaci nejprve zkuste aktivní (živočišné) uhlí. Pokud nezabere cca do druhého dne, je na čase nasadit silnější lék. Endiaron je vhodnější pro evropské destinace, zatímco v mnoha jiných oblastech zabírá účinněji Ercefuryl (Afrika, Asie). Co se týče mechanismu účinku, tak Endiaron nebo Ercefuryl střeva desinfikuji, aktivní uhlí čistí organismus. Uhlí je potřeba dávat s odstupem 2-3h od jiných léků, protože na sebe váže vše, co do těla nepatří, včetně medikamentů.

Průjem tělo silně dehydruje, proto je nutné doplňovat vodu a minerály. Alternativou za uhlí je Smecta.

V případech nouze nejvyšší pomůže Imodium. Zastavuje pohyb střev, takže vám umožní např. dostat se důstojně domů, kde můžete později problém řešit s větší důkladností. Na druhou stranu může celý průběh nemoci prodloužit, protože nedochází k vylučování nežádoucích bakterií.

Horečka

Tělesnou teplotu do 38 ºC není potřeba snižovat. Teplota je projevem těla, že „má problém“ a pomáhá mu v boji s infekcí. Nad 38 stupňů již začínáme problém řešit buď přímo ochlazováním těla (vlažné zábaly, sprcha) nebo léky. Více se dočtete zde nebo zde.

Nejvhodnějším lékem na horečku je čistý Paralen 500 obsahující paracetamol. Tlumí bolest a snižuje teplotu. Je ho však potřeba správná dávka. Většina dospělých by si měla vzít dvě tablety jednou za šest hodin. Pokud byste si vzali méně, dojde k tzv. poddávkování, kdy má člověk tendence brát si další prášek příliš brzo (původní se jeví neúčinný). Samozřejmě je nutné vyhnout se předávkování.

Teplotu snižují i léky obsahující ibuprofen (Ibalgin, Ibuprofen, Brufen…). Kombinace těchto léků s paracetamolem se mimo krajní případy nouze (vizte níže u bolesti) nedoporučují! Obecně jakékoliv neuvážené míchání těchto typů léků (na bolest, na horečku…) může spíše uškodit než pomoci.

Na předpis se prodává třeba Novalgin, který vás může dostat z nejhoršího při kombinaci 1 tableta Novalginu, čtyři hodiny odstup a dvou Paralenů. Opět platí jen pro nouzi nejvyšší.

Bolest

Ať už je její příčina jakákoliv, pamatujte, že bolest je také signálem nějaké poruchy. Nadopovat se léky a vyrazit do kopců není ideální řešení. V případě nutnosti nám opět pomůže správně dávkovaný paracetamol (např. u Paralenu bereme při tělesné hmotnosti nad 65 kg rovnou dvě tablety a nad 50 kg jednu a půl) nebo léky s ibuprofenem, který navíc působí protizánětlivě. Léky jako Nalgesin S, Valetol či Ataralgin obsahují kombinaci různých látek a účinkují na silnější bolesti, ale nejsou nic hezkého pro tělo. Navíc protože nosit tohle všechno v lékárničce nikdo netouží, v extrémních případech si můžeme pomoci kombinací např. Paralenu 500 a Ibalginu 200 (po jedné tabletě), která je o něco humánnější. I tak pozor. Dokud to jde, myslete na svá játra a žaludek a nemíchejte léky.

Dobrým tipem je mít s sebou prostě prášek, který nám již někdy dobře zabral a máme s ním pozitivní zkušenost. Placebo efekt sám na sobě dokáže divy.

Bolest ucha lze řešit léky na bolest a teplými obklady. Při rýmě může v uších zalehnout, pak se vyplatí podat léky na alergii (oplaskne sliznice).

Dráždivý suchý kašel bez hlenů (spíše počáteční fáze onemocnění)

Jeho největším rizikem je vysilování nemocného a fakt, že nikdo v okolí se pořádně nevyspí. Proto se tlumí např. Sinécodem (tento jediný je v tabletách), Stoptussinem, Ditustatem nebo Tussinem. Vše je podobné. Nutný je i dostatek tekutin, abychom neměli sucho v ústech a zbytečně nás to ke kašli nedráždilo ještě více. Přes den není tlumení kašle vysloveně nutné, stačí na noc.

Vlhký kašel

V zásadě není tak problematický jako suchý kašel. Stačí mít s sebou nějaké bonbóny na cucání, které budou zvlhčovat (Vincentka, islandský lišejník). Jinak pomůže dostatek tekutin, bylinkový čaj a horský vzduch. V případě dostupnosti lze hleny uvolnit Mucosolvanem (v tabletách), Bromhexinem, ACC atp.

Bolest v krku

Při bolesti v krku obvyklé bonbony jako Tantum Verde či Strepsils ve skutečnosti příliš nepomohou.  V polních podmínkách je lepší použít roztok desinfekce Betadine  (10 kapek do 1 dcl vody)  a vykloktat. Postižený však nesmí trpět alergií na jód ani onemocněním štítné žlázy.

Při doznívání bolesti a pocitu suchosti v krku stačí opět „obyčejné“ bonbóny jako islandský lišejník, vincentka nebo šalvěj.

Hnisající rány (povrchové i uzavřené)

Důležité je důkladné vyčištění rány. U povrchového zranění je nutné odstranit všechno, co je hnisající, a ostříhat mrtvou kůži. Následně vypláchnout betadinovým roztokem (převařená voda + betadine) a zakrýt betadine. Pokud máte stříkačku bez jehly, použijte ji k výplachu, abyste vytvořili tlak tekutiny.

Betadine částečně funguje i u uzavřených ran – jód proniká kůží. Alternativní pomocí je Pythiol (černá mast), který vytahuje zánět. Pokud je ale uzavřená rána špinavá, ani betadina to nezachrání. Špína musí ven za jakoukoli cenu, jinak se rána prostě hojit nebude.

Více o správném ošetření ran na Svět outdooru.cz.

Spálení od slunce a problémy z horka

Hasit popálení kůže sluncem silně doporučuji prevencí, prevencí a ještě jednou prevencí. Opalovací krém s ochranným faktorem minimálně 30 ale ideálně 50 by měl být jednou z prvních věcí, které ráno použijete. Nezapomínejte na uši a nos. Ve vyšších nadmořských výškách vás slunce snadno připeče i v zimě. V případě, že škoda již nastala, vaše utrpení zmírní Panthenol, ale snažte se, abyste jej nemuseli shánět. Úlevu přinese i obyčejný jogurt nebo tvaroh.

Úpal a úžeh souvisí s přehřátím organizmu. Úžehu se bráníme pokrývkou hlavy, obojímu pak rozumem a pitným režimem. Většina přehřátí je způsobená dehydratací. Naše tělo má velkou schopnost chlazení, dokud má dost provozní kapaliny. V případě, že jsme tělo stejně přehřáli a je nám blbě, je nutné se uklidit do stínu a chladu a začít s přiměřeným ochlazováním organismu a doplňováním tekutin. Více tady.

Specifická je situace v tropech, kde automatické chlazení těla není tak účinné, protože kvůli větší vlhkosti se pot odpařuje výrazně hůře. Je potřeba počítat s tím, že pouhé pití nemusí být dost, a tělu ulehčit stínem, průvanem atp… To samé mimochodem platí třeba v neoprénu.

Alergická reakce a s ní související vyrážky a otoky

Může se jednat o žahnutí rostlinou, hmyzí bodnutí nebo alergickou reakci na nějakou látku (potravinu). Na kůži dobře působí Fenistil nebo Psilo-balsam. V případě nenamazatelného nebo rozsáhlejšího problému (mast nepomáhá, opravdu velký otok, svědění nelze utišit atp.) existuje velká řada antihistaminik. Účinek je srovnatelný, ale u různých lidí vyvolají různou míru ospalosti. Patří mezi ně Xyzal, Zodac, Zyrtec, Analergin atp.

Trpíte-li celkovou alergickou reakcí, jste velmi pravděpodobně poučeni od lékaře a máte s sebou kortikoidy v tabletách, čípky, případně adrenalinové pero. Bez konzultace se záchrankou jej nepůjčujte kamarádovi, ani kdybyste měli pocit, že mu jde o život a vám v tuto chvíli ne. Mohlo by se se stát, že alergická reakce by ho nezabila, ale adrenalin ano. Krom toho byste přišli o možnost později zachránit sami sebe.

Léky na alergii lze podat i při neutišitelném kašli, otoku sliznic od rýmy, pomohou oplasknutí sliznic v horních cestách dýchacích.

Puchýře

Zde je opět nejúčinnější zbraní prevence. Jakýkoliv problém je potřeba řešit hned a ne za pár kilometrů. Ve chvíli, kdy si všechny oděrky včas přelepíte, aby se dále nezhoršovaly, neměl by nastat žádný neřešitelný problém. Někdy stačí místo včas zatejpovat náplastí bez polštářku. V případě, že se jedná o exponovanější a odíranější pozici, tak použít i polštářkovou a pak zafixovat bezpolštářkovou – jinak málokterý kus bude po chvíli tam, kde jste ho nalepili. Obírat pak zbytky náplasti z ponožky není nic moc.

Dobrou prevencí puchýřů je také promazání nohou vazelínou nebo eventuálně Dermazulenem – vazelínovou mastí s výtažkem z heřmánku.

V případě, že se puchýř skutečně vytvoří, jsou naprosto neocenitelné moderní gelové náplasti (ideálně Compeed). Zmírní tlak na místo a puchýř se pod náplastí rychleji hojí. Působí opravdu skoro zázračně. I když tento typ náplastí drží velmi dobře, opět doporučuji pomoci si tejpou.

rozbite oblepene nohy po vyletu

Pár dní v dešti a pár set kilometrů s nohama udělá své

Mechanický úraz

Mluvím zejména o různých podvrtnutích, natažených svalech a podobně. V případě podobného problému se místo fixuje obinadlem (zabraňujeme zvětšení otoku a dalšímu namáhání), chladí a maže Aulinem, Voltarenem, Liotonem, Kostivalem, koňskou mastí – zkrátka co je po ruce.

Obinadlo také slouží jako preventivní podpora, která napomáhá menšímu namáhání poškozeného svalu či vazů. V případě preventivního užití je potřeba jej nestahovat přespříliš. Obecně je nejlepší prevencí při dlouhodobých problémech nebo po úraze soustředění na opětovné posílení a flexibilitu problematické části těla.

Opruzeniny, odřená stehna

V případě delších pochodů nebo pokud prostě máte smůlu a trpíte na tenhle typ potíží, je vhodná prevence za pomocí zásypu (opruzeniny) nebo vazelíny (stehna i opruzeniny). Ačkoliv na odřeniny někomu ani vazelína nepomůže. Já třeba při svém pochodu po republice skončil tak, že jsem si jedno stehno prostě přelepil tejpou.

Pokud vás opruzeniny stejně dostihnou, skvěle pomáhá mast Pythiol nebo Calcium pantothenicum.

Křeče

Abychom předcházeli křečím je vhodné se i v horách snažit o pestrou stravu, která dodává potřebné minerály (vápník, hořčík, draslík…), pitný režim a také dostatek soli, kterou při výkonech nadměrně vypotíme. Sůl většinou načerpáte v rámci jídla, ale v extrémních případech neuškodí mírně dosolit čaj. Oblíbené hořčíkové šumáky se bohužel hodí spíše jako dochucení vody neboť jejich vstřebatelnost je minimální. Kdo na křeče opravdu trpí, tomu dobře poslouží dražší hořčík ve formě laktátu nebo citrátu (např. Magne B6 a Magne B6 forte).

Za normálních okolností je ideální prevencí dobrá kondice a strečing. Není vůbec na škodu se večer na treku pořádně protáhnout jako po jakémkoliv jiném sportovním výkonu.

V případě, že křeč stejně chytnete, měla by odeznít sama, ale jako úleva a pomoc funguje sval (jemně) natáhnout. Určitě jste to někdy viděli u sportovců na hřišti, jak jim spoluhráč protahuje lýtko.

Nekvalitní voda

Pokud se chcete vyhnout některým z výše popsaných obtíží (zejména průjmu), je ideální přemýšlet nad kvalitou vody, kterou pijete. Když ji berete od pramene, nebo z čistého horského potůčku, měla by být v pořádku (i když vám nikdo nezaručí, že 200 metrů výše proti proudu neleží mrtvá srnka).

Někdy ale není zbytí a musíte nabrat vodu z pofiderního zdroje (široká řeka v údolí plném krav) nebo negarantovaného vodovodu – v mnoha zemích Asie totiž neteče z kohoutku pitná voda (Indie, jihovýchodní Asie, Čína…). Pokud jedete na kratší dobu, postačí mít chemickou desinfekci jako je třeba Sanosil (levnější – vyčistí 80 litrů za cca 89 korun) nebo Aqua steril (430 kč ale je na 300 litrů). Nutno podotknout, že za měsíční pobyt v Kyrgyzstánu jsme nevypotřebovali ani jedno celé balení Sanosilu.

Jestli se chystáte na delší cestu nebo někam, kde budete muset vodu čistit opravdu pravidelně a intenzivně, pak zvažte pořízení vhodného filtračního nebo sterilizačního systému. Výborný poměr cena/váha/výkon nabízí filtr Sawyer Squeeze, na který jsem také sepsal recenzi.

Otevřená rána, krvácení

V případě většího krvácení je nutné mít možnost vyrobit tlakový obvaz. Předvyrobené jsou většinou na nic, proto je lepší jej operativně vyrobit ze dvou kusů klasického obvazu. Jak zastavit krvácení je jedna z nejdůležitějších dovedností, nastudujte si ji.

Až se vám krvácení podaří zastavit nebo pokud potřebujete zakrýt jinou ránu (kde už nehrozí krvácení), potřebujete si vyrobit mastný tyl – nepřilnavou vrstvu obvazu díky které se nebude lepit ke kůži. Na ten dobře poslouží betadine mast. V nouzi můžete zkusit i kombinaci betadine a lékařské vazeliny, ale ta nebude tak dobrá.

Popáleniny

První pomoc na méně závažné popáleniny je dostatečně dlouhé chlazení nejlépe tekoucí vodou. Později, v případě potřeby místo sterilně zakrýt, se opět hodí mastný tyl.

Podchlazení

Zima je jedním z největších nepřátel nejen zraněného člověka. Na zemi, pokud se nemůžete hýbat, prochladnete neuvěřitelně rychle. Je proto nutné raněnému zajistit tepelný komfort. K tomu se mimo jiné hodí tzv. izofólie (správě „izotermická fólie“). Nestačí s ní však dotyčného pouze přikrýt – musíte jej do ní opravdu zabalit.

Není na škodu si o první pomoci při podchlazení nastudovat něco více.

Podráždění očí

Kvalitní sluneční brýle jsou základ. V případě, že plánujete pohyb po ledovci, je dobré mít s sebou na skupinu jedny náhradní. Dojde-li k podráždění očí nebo pokud vám do nich něco spadne a potřebují vypláchnout, mějte kapky do očí. Jako nouzovka se dá použít i roztok na čočky.

Bakteriální onemocnění s nutností brát antibiotika

Antibiotika jsou pouze na předpis a je to tak velmi dobře. Jejich nadužívání totiž vede ke zvyšování rezistencí bakterií a tím pádem k menší až nulové účinnosti léčiv. Antibiotika proto předepisuje lékař až ve chvíli, kdy má jistotu, že váš problém je bakteriálního původu a kdy tuší, který ze široké škály léků by na ty vaše potvory mohl zabrat. Na virové nemoci vám antibiotika likvidující bakterie nijak nepomohou.

Přesto, pokud jedete na delší dobu mimo civilizaci do míst, kde může být lékařská pomoc nedostupná, je vhodné po konzultaci s osobním lékařem jedny širokospektrální antibiotika mít a v případě nouze nejvyšší je začít brát (a také celé dobrat, jinak jste se léčili zbytečně).

Podle čeho se rozhodovat, zda začít užívat antibiotika? Bolest v krku a zarudnutí ATB nevyžadují. Pokud se však podíváte do krku a najdete tam bíle povlaky a fleky, které nemizí, může se s velkou pravděpodobností jednat o angínu, na kterou jsou ATB jediné řešení. Smrkání nebo vykašlávání zeleného a žlutého hlenu taky naznačují, že antibiotika nebudou na škodu. Rychle rozjetá horečka, únava, bolesti a silný kašel budou asi viróza, takže nám antibiotika nejspíše nijak nepomohou. Naopak plíživě začínající nemoci, které se moc nelepší, mají na svědomí pravděpodobněji bakterie. Na průjem žádná běžná ATB nezaberou.

Speciálním případem je kombinace otevřeného zranění, jež se začíná zaněcovat, a nedostupnosti lékařské péče. Pokud rána otéká, rudne do okolí a zapáchá nebo je povleklá, antibiotika jsou jistota.

dobra lekarnicka rozbalena v lese

Lékárnička na cesty, připravena k použití

Co by v dobře vybavené lékárničce na cesty nemělo chybět

 • Hroznový cukr (beru jako součást jídelní výbavy)
 • Živočišné uhlí (na člověka)
 • Ercefuryl (na dva lidi)
 • Paralen, ibalgin atp. (platíčko na člověka)
 • Sinecod
 • Antihistaminika
 • Antibiotika (v případě delší cesty a předpokládané nedostupnosti lékaře)
 • Strepsils (či něco podobného)
 • Betadine nebo jiná desinfekce – Pozor! V případě alergie na jód nesmíte betadine použít.
 • Sanosil nebo jiná desinfekce/filtrace vody
 • Nůžky
 • Injekční jehla (myslete na to, že sterilní je jen jednou)
 • Pinzeta
 • Izotermická fólie
 • Lékařské rukavice (aspoň dva páry pro případ roztržení, stačí nesterilní)
 • Pythiol
 • Aulin gel nebo jiná podobná mast
 • Fenistil
 • Betadine mast  (Teoreticky v polních podmínkách nahraditelná kombinací desinfekce a vazelíny, která ale nebude tak dobrá)
 • Opalovák OF 30-50 (pozor ať ho máte dost)
 • Jelení lůj
 • Kapky do očí, umělé slzy nebo roztok na čočky
 • Obinadlo (na člověka – dlouhotažné je mírně univerzálnější)
 • Obvaz (Minimálně 2x na člověka – ať můžu v případě nouze vyrobit tlakový obvaz. Ideálně mít k dispozici i pět kusů.)
 • Gumové škrtidlo
 • Náplast s polštářkem
 • Náplast bez polštářku
 • Gelové náplasti na puchýře – Compeed (na člověka)
 • Pár gázových čtverců (použijete při desinfikování či překrytí rány, krvácení z nosu atp.)
 • Osobní léky dle individuální potřeby (např. Kinedril, léky na astma atp.)

Další tipy

Co se může hodit, ale není to stoprocentně nutné.

 • Hemagel – Výborná věc na řezné rány a popáleniny. Český patent. Vytvoří vrstvu, pod kterou se kůže rychleji hojí a tvoří nová. Aby správně fungoval, je potřeba zajistit, aby vrstva, kterou naneseme na ránu, zůstala. To znamená neotírat, popřípadě zakrýt mastným tylem (hemagel se nevsákne) a teprve zalepit, zafačovat…
 • Hořčík (běžný šumák se hodí spíše k dochucení vody, ale ve vhodné formě si jej mohou přibrat ti, kdo ví, že na křeče trpí)
 • Zásyp – obecně se dá nahradit vazelínou, ale záleží na zvyku. Někomu se víc potí nohy a přezouvá si ponožky, zásyp hezky nohy vysuší.
 • Bonbony Vincentka nebo podobné – pomáhají na vlhký kašel.
 • Vazelína – prevence odřenin
 • Imodium – může být dobré jedno na skupinu mít.
 • Mast na plísně – Canesten, Clotrimazol…
 • Jiný odzkoušený lék na bolest
 • Pro ženy vaginální tablety nebo mast
 • Stříkačka bez jehly

Spokojený čtenář?

Ať už patříš k náhodným návštěvníkům nebo věrným ctitelům, pokud mě toužíš podpořit v další tvorbě, existuje pár možností jak si oboustranně udělat radost.

Pohlednice z neznáma

Kde vzít samotnou lékárničku

Důležitý je také praktický a dobře organizovaný obal na samotný materiál. Praktické lékárničky většinou seženete přímo v outdoor shopech. Inspiraci najdete třeba na Hanibal.cz ;)

Můžete také jako základ vzít některou z předvybavených. Koukněte na nejlepší lékárničky nejen na tůry.

Poděkování

Na článku se obrovskou měrou podíleli následující lidé:

Romana Šutová – lékárnice
Radka Blu Zounková – lektorka zážitkových kurzů první pomoci ZDrSEM
Vojtěch Novák – zcestovalý lékař

Zejména první dvě dámy mají lví podíl na výsledném obsahu, za což jím patří ještě větší než lví díky.

Líbilo?

Pokud ti článek pomohl nebo tě pobavil, nebylo jeho psaní marná práce.
A jestli jsi se dočetl(a) až sem, možná dumáš, jak pro změnu pomoci mně v další tvorbě. Je to jednoduché jak facka:

Koukni, zda v e-shopu nemám něco, co tě nadchne

Přijď mě pozdravit na přednášku

Související články

Upozornění na nové komentáře
Nekomentuji, ale
12 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Super je ještě tea tree olejíček (extrakt z čajovníku) – přírodní antibiotikum a antivirotikum. Mě teda vždy po jednom vykloktání spolehlivě zastaví bolest v krku. A tipuju, že použití se meze nekladou (dezinfekce, plísně, opary, ekzémy, inhalace při kašli apod.). Jen myslím požívat se nesmí, ale když se stane v malém množství nic se neděje.

Za sebe ještě doporučuji Phytoxan, “přírodní antibiotikum”, který pomůže při prvních příznacích nachlazení/angíny/chřipky. Hlavně na delší tůry mimo civilizaci je to fakt k nezaplacení.

Díky moc za super článek. Je to moc hezky vysvětlené. Tady abstrakt http://outdoorova.cz/hory/lekarnicka-do-hor-nejen/, co vozíme my. I do vysokých hor. A pár tríčků k organizaci lékárničky. Bez podlepení platíčka izolepou ani ránu:-)

Muzu se zeptat kde ste zakoupil samotnou lekarnicku. Takovy obal bych si taky predstavoval.

Vsechny Hudy a Rockpoint atp je maji, asi i Decathlon.

A co na vysokohorskou nemoc, když se neda slezt?

Mně v tomhle výčtu všech možných přípravků chybí ten základní – valašský penicilin neboli placatice s dobře vypálenou slivovicí. Kdo opravdu cestuje tak ví, že použití je všestranné, malý panák na noc působí preventivně, dají se tím čistit rány nebo utišit třeba bolest zubu. Navíc zahání trudnomyslnost a navazuje přátelské vztahy :)

Vyborny souhrn. Diky moc za uzitecne rady.

Copy link