Recenze samonafukovací karimatky Therm-a-Rest Trail Lite Women’s: Skvělá volba pro pohodlné a zimomřivé slečny
Kuba je zkušený horal, což se zákonitě promítá do výběru jeho vybavení a názoru na ně. Já bych se chtěla podělit o své zkušenosti se samonafukovací karimatkou Therm-a-Rest Trail Lite Women’s Regular pohledem městské holky, která nečekaně vyrazila do divočiny a chce tam zažívat co nejméně nepohodlí.
[mwm-aal-display]
Mé požadavky na karimatku
Předně se musím přiznat, že nejsem žádný karimatkový odborník. Kvůli nedostatku znalostí a peněz a s cílem ušetřit místo v batohu jsem si před lety brávala do rumunských a gruzínských hor jen alumatku. Nutno přiznat, že jsem se příliš dobře nevyspala. Čím jsem starší, tím jsem pohodlnější, ale až na loňské výpravě na Sibiř jsem objevila kouzlo kvalitních pohodlných karimatek.
Abyste nedopadli jako já, začněte článkem Jak vybrat karimatku, ať se zorientujete v jednotlivých typech, jejich výhodách a nevýhodách. Mým hlavním požadavkem bylo pohodlí, tepelná izolace a nízký objem za rozumnou cenu.
Změny nového modelu 2020 oproti starší verzi 2017
Po konzultaci s prodavačkou v prodejně Hanibal jsem nakonec zvolila Therm-a-Rest Trail Lite Women’s Regular, tedy starší dámskou verzi populárního modelu Trail Lite. Momentálně je na trhu novější letošní model (2020), ale já zůstala u staršího, který má prakticky stejné parametry, jen byl levnější a má o chlup vyšší tepelný odpor (jehož snížení u nového modelu nechápu).
Nicméně i novější model má dostatečně komfortní izolační vlastnosti a jeho výhodou je modernizovaný ventil, který umožňuje jednodušší dofukování.
Základní parametry a použití v praxi
Karimatka váží 710 gramů a po sbalení má rozměry 28×15 cm. S menším spacákem se mi vejde do batohu o objemu 30 l, pokud beru větší spacák, připevňuji ji na batoh zvenku.
Po rozbalení se sama rychle nafoukne, stačí párkrát lehce dofouknout. A nafouknutá opravdu drží, takže ji při vyfukování doporučuji nejdřív srolovat po celé šířce, aby se z ní vymáčklo co nejvíc vzduchu, zavřít ventil a pak teprve přehnout napůl a sbalit důkladně, aby se vešla do obalu.
Aby karimatka neztratila samonafukovací schopnost, je třeba ji skladovat rozbalenou a s otevřeným ventilem. Otevřený ventil je důležitý i pro to, aby v karimatce nekondenzovala případná vlhkost, která se tam dostane vaším teplým dechem.
Jedním z důvodů, proč jsem si vybrala konkrétně tento model karimatky, je, že je určený pro zimomřivé ženy. Pro vaši představu: Například u spacáků je pro mě komfortní teplota tak o pět stupňů výše, než uvádí výrobce, jinak mrznu.
Izolační vlastnosti karimatky jsou vyjádřeny veličinou tepelný odpor (koeficient R). Běžně se pohybuje od 1 do 7, přičemž už zhruba od 4 se jedná o karimatku i do zimního počasí. Moje karimatka má tepelný odpor 4,9 a spala jsem na ní pod širákem v lehkém mrazu, aniž by mi byla zima.
Výhody
Další důležitou subjektivní vlastností je pohodlí. Karimatka má tloušťku 3,8 cm, je přiměřeně měkká a když ležím na zádech, připadám si jako na matraci. Ležení na boku přímo na kyčelní kosti už je horší, to mám tendenci se po pár hodinách samovolně budit s nutností přetočení na druhý bok, ale to se děje asi u všech karimatek. Naproti tomu se mi na ní celkem pohodlně spí i na břiše. Navíc krásně vyrovnává všechny terénní nerovnosti.
Délka karimatky je 168 cm, já měřím 169 a bez problémů se na ni vejdu, aniž by mi přečnívaly nohy. Zároveň je i dost široká (51 cm) a nestalo se mi, že bych z ní třeba při přetáčení sklouzla. Její povrch je příjemný na omak a jakoby látkový.
Ve srovnání s “gumovými” nafukovačkami mi po ní spacák prakticky neklouže. Tedy pokud ležíte na rovině. V případě nakloněného povrchu doporučuji karimatku něčím vypodložit jako na následující fotce. Vypodložení necítíte, karimatka ho vyrovná.
Ani v případě spaní pod celtou za deště nebo pod širákem karimatka nechytá vzdušnou vlhkost a můžete ji ráno rovnou sbalit. Ale hned po návratu domů ji zase určitě rozbalte pořádně vysušte.
V případě horšího terénu ji doporučuji nedávat přímo na zem, ale podložit celtou nebo tyvekem. Jednak aby nebyla mokrá nebo špinavá odspodu, jednak abyste snížili riziko propíchnutí nebo prodření od větvičky nebo kamínku.
Karimatka má, jak už je u značky Therm-a-Rest zvykem, doživotní záruku a v Kubově recenzi staršího modelu klasické (nedámské) verze se dočtete, že mu dobře slouží i po osmi letech a na rozdíl od mnoha levnějších konkurenčních modelů neřešil rozlepené švy ani ucházející ventil.
Nevýhody
Jedinou nevýhodou karimatky je za mě vyšší hmotnost, která je ale vlastní všem samonafukovačkám. Naopak ve srovnání s konkurencí v poměru tepelný odpor / váha vychází Therm-a-Rest ve své cenové kategorii asi nejlépe.
Pro někoho by mohla být nevýhodou i vyšší pořizovací cena kolem dvou tisíc korun. Ta však odpovídá všem výhodám popsaným výše.
Rozdíl oproti „pánské“ verzi
Rozdíl mezi klasickou (regular) karimatkou standardních rozměrů a dámskou verzí je v tom, že klasická je delší (183 cm), váží o chlup víc a především má nižší tepelný odpor R 3,2. V případě women’s varianty jde tedy o balanc rozměru a izolace (při zachování váhy), který je určený na míru zimomřivějším a drobnějším jedincům, nejen ženám.
Závěrečné shrnutí
Kdybych měla shrnout přednosti a zápory své karimatky, tak hlavní výhodou je jednoznačně pohodlí a teplo, následované za mě výborným poměrem cena / výkon. Nevýhodou je vyšší váha.
Pokud hledáte pohodlnou a kvalitní karimatku na spoustu let na krátké i dlouhé treky, je za mě řada Trail Lite od Therm-a-Rest výbornou volbou.
Jestli uvažujete o pořízení této karimatky, prosím zvažte její nákup na Hanibal.cz. Tímto činem nás podpoříte v psaní nejen dalších recenzí, ale také cestopisů a praktických článků.
Směle piš do komentářů – pomůžeš mně i budoucím čtenářům. Vlákna komentářů lze také sledovat.