Recenze batůžku Lowe Alpine Stuff It 22: Malý pomocník na velkých cestách
Několikaměsíční cesta přede mě stran potřebného vybavení postavila několik nových výzev. Jednou z nich byl výběr lehkého sekundárního batohu pro jednodenní výstupy, toulky po městech a také jako příručního zavazadla do letadla. Volba nakonec padla na Lowe Alpine Stuff It 22 a svého nákupu rozhodně nelituji. Mé půlroční zkušenosti s jeho pravidelným využitím si můžete přečíst v následující recenzi.
Pašák tak akorát
Jak už název napovídá, provozní objem batohu je 22 litrů. Záměrně jsem vybíral mezi spíše většími velikostmi z důvodu širší praktické použitelnosti, což se ukázalo jako ideální volba. Batoh je tak akorát veliký, abych do něj pohodlně uložil vše potřebné k jednodennímu odloučení od hlavního zavazadla (jídlo, voda, mikina, další drobnosti).
Přestože v drtivé většině případů nevyužívám jeho prostor naplno, mám jistotu rezervy. V případě nutnosti by se do něj bez problémů sbalili dva lidi. I když zde už záleží na podmínkách a množství potřebného vybavení i zásob. Do města strach nemám, pro útočný pokus ve velehorách bych sáhl jinam.
V letadle snadno pojme můj 12,5“ notebook a vše, co si běžně do kabiny chci nebo musím vzít s sebou. Kdyby kdokoliv prudil, nacpal bych tam i relativně objemnou brašnu s foťákem. Samozřejmě vycházím z předpokladu, že vše ostatní je odbavené v nákladovém prostoru v krosně. Pro efektivní létání s nízkonákladovkami jen s příručákem se batoh určitě nehodí.
Praktická použitelnost v terénu
Batůžek se i přes absenci zádového systému nosí relativně dobře. Vzhledem k běžnému užití nebývá přetížený a nastavitelné popruhy i přes svou jednoduchost odvádějí stran vašeho pohodlí výbornou práci. Jen je potřeba si pohlídat rozložení věcí, aby vás třeba netlačila špatně položená láhev. V případě, že na zádech nesu notebook, je problém sám vyřešen.
Boční strečová kapsa je příjemně hluboká a i když je zamýšlená především na láhev, já ji většinou využíval k ukrytí kapesníku nebo jako dočasný odpadkový koš. Flaška se přece jen pohodlněji a jistěji nese uvnitř, i když pro láhve o objemu do jednoho litru je kapsa víc než plně funkční. Občasné využití na mobil nemohu s klidným srdcem doporučit (ačkoliv jsem to sám několikrát provedl), protože i když by se člověk musel hodně snažit, aby mu telefon vypadnul, přece jen jistota zipu zde není.
Lehký a tenoučký materiál batohu může budit pochybnosti o jeho odolnosti. Žádné obavy však nejsou na místě. Po půlročním téměř každodenním používání, kdy jsem se Stuffem rozhodně nezacházel v rukavičkách a protáhl jej vším od špíny indického velkoměsta, přes svahy velehor po pohazování v thajské jeskyni, nejeví výraznější než zcela zasloužené známky opotřebení. To znamená zašpinění (dokud jsem jej nevypral) a jednu mikrotrhlinku. Opět – na speleovak bych jej rozhodně nepřekřtíval, ale vydrží mnohem víc než na co ten superlehký matroš vypadá.
Jeden z detailů, který bych nerad opomenul, a kvůli kterému jsem jej mimo jiné upřednostnil před konkurencí, jsou zipy na hlavní kapse. Do báglu se zkrátka dobře leze a není potřeba nic rolovat ani šněrovat.
Rozměry a váha, které v krosně nic nestojí
Pravé kouzlo a zbraň Stuff It 22 spočívá v jeho fyzikálních parametrech. 180 gramů a možnost sbalit jej do malého obdélníku určují jeho použití. To jest trpělivě čekat v krosně, dokud s ní nepraštíte do kouta hostelu nebo na podlážku stanu a nevyrazíte na průzkum okolí.
V transportním módu jej nacpete kamkoliv a díky minimální váze nepatří po prvním treku mezi kandidáty zuřivé defenestrace z tradičně o něco těžší krosny, než jste si představovali. V případě, že se pro něj uvnitř hlavního batohu už opravdu ale vůbec nenajde místečko, můžete jej pomocí integrované plastové karabinky připnout, kam uznáte za vhodné.
Má to nějaké mouchy?
Buďme upřímní, cena na první pohled není zrovna lidová. Osm stovek za extrémně lehký pytlík je stěží obnos, který vysypete z rukávu bez důkladného rozmyšlení. I já to notnou chvíli zvažoval, ale při ohlédnutí zpět nelituji ani korunu. Tenhle kousek vybavení se mi stal opravdu pravidelným a věrným kamarádem na mé pouti skrz Asii a stále prokazuje své kvality. Krom toho srovnatelné produkty stojí také srovnatelné peníze.
Pro delší nebo těžší výlety může pochybět zádový systém, který by batoh ustálil v nejpohodlnější poloze nebo dokonce dokázal odvětrával pot. To je bohužel daň za maximální sbalitelnost a minimální váhu. Z mé zkušenosti se pro běžné využití nejedná o větší překážku. Popruhy jsou řešeny inteligentně a více či méně plný batůžek se nosí v rámci možností dobře.
Jedinou zásadní výtkou, kterou bych autorům z Lowe Alpin chtěl adresovat, je absence malé uzavíratelné kapsičky. Klíče, peněženka nebo mobil se rozhodně mají lépe odděleně od zbytku obsahu. Batoh sice disponuje k tomuto účelu zamýšlenou dovnitř převrácenou kapsičkou, z které jste jej původně vybalili, ale tu z technických důvodů nejde zavřít. Možná přídavek alespoň suchého zipu by napomohl?
Celkové hodnocení
Jelikož jsem si Lowe Alpine Stuff It 22 během svého vandrování opravdu zamiloval, hodnotím jej veskrze kladně. Jediným mínusem je pro mě nemožnost uzavřít malou vnitřní kapsičku. Veškeré ostatní mouchy vychází z designu podřízenému lehkosti a jednoduchosti, ježto hrají u tohoto batohu prim.
Za mě se jedná o koupi ve skvělém poměru cena/váha/funkčnost, což jsem ověřil dlouhodobým použitím v praxi.
Tipy
Jestli zvažujete nákup recenzovaného kousku, zvažte prosím také jeho pořízení z Hanibal.cz. Podpoříte mě tak v další tvorbě webu a sdílení mých zkušeností.
Pokud vám hlavou vrtá, co dalšího se šikne mít v krosně na vaší příští výpravě do hor a hlavně jak do ní vše pro krista nacpat, mrkněte na můj článek o balení ;)
Směle piš do komentářů – pomůžeš mně i budoucím čtenářům. Vlákna komentářů lze také sledovat.