Jak si vybrat boty na hory: Kotníkové pohorky, nízké trekovky nebo běžecké speciály?

Vzhledem k tomu, že při jakékoliv turistice strávíme na nohou enormní množství času, jsou boty logickým kandidátem na mršitele zážitků č.1. Špatné nebo nepadnoucí botky jsou zárukou kvalitního utrpení stupňující se intenzity po mnoho a mnoho dní, než dojdete do cíle nebo je v zoufalství zahodíte do rokle. Proto se pojďme podívat, jak si vybrat ideální obuv na kratší výšlapy i náročnější mnohadenní treky a co si ohlídat jak při nákupu tak v průběhu jejich použití.

Boty Prechod Hor Kameni

Bez obstojných bot se sebelepší výlet může rychle změnit v boj… Lúčanská Malá Fatra, Slovensko.

Jaké boty zvolit

Co se týče typu bot, tak – ostatně jako u mnoha dalších věcízáleží, kam, kdy a s jakou zátěží se vypravíte. Co se finanční náročnosti týče, chápu, že pokud ještě nevíte, jak moc a v jaké podobě se horským túrám chcete věnovat, pravděpodobně se vám nebude chtít utrácet těžké tisíce za obutí. V zásadě můžete na první výlety vyrazit skoro v čemkoliv, co plus minus odpovídá níže uvedeným specifikacím. Chce to ale zapojit trochu soudnosti.

Na východě jsem i v docela vysokých horách u místních poutníků viděl nejrůznější low-cost varianty od holínek po kopačky. Ideální obutí to není ani zdaleka, ale když váš měsíční plat sotva stačí na to, aby vaše rodina neměla moc často hlad, fancy pohorky si koupíte jen stěží. I tak bych na jejich místě asi sáhl po jiných modelech, ale nemohu soudit…

Slováci (zejména horská služba) pak vysloveně milují, když se někdo do Tater vypraví v žabkách. S ohledem na celkový outfit dotyčných turistů se to obvykle nutným šetřením omluvit nedá.

Abyste nebyli za exoty bez úcty k vlastnímu bytí, důležitý je především kvalitní vzorek na podrážce, protože v converskách se nejen na kluzkém kamení (při)zabijete. Nesete-li větší zátěž, pak je vhodné uvažovat i o stabilitě nohy.

Trailove Boty Vzorek Turistika

Kvalitní vzorek vás podrží nejen ve vysokohorském terénu, ale i při blbnutí v nížině :)

V případě delších výletů hraje roli i odolnost a životnost boty, protože rozpadlá obuv uprostřed hor bez možnosti náhrady je čistokrevný prů*er. Stříbrnou páskou, tejpou nebo kusem špagátu se sice dočasně dá vyspravit ledasco, ale pohodlné to nebude.

Dále se budu věnovat několika typům obuvi vhodným na turistiku různorodého ražení.

Vystup Hory Tura Boty

Jak vám boty sedí a slouží se nejvíce projeví v náročných stoupacích, klesání nebo terénu. Všeho bývá v horách dostatek…

Nízké a lehké sportovní boty

Nízké trekovky nebo běžecké trailovky (vhodné mimo cesty) se dle mé zkušenosti hodí prakticky všude, kde vás nečeká extrémní terén a velká zátěž na hřbetě, která by ohrožovala vaše kotníky.

V poslední době chodím v lehčích botách čím dál víc i výšlapy, na které bych si dříve vzal vysoké pohory. Ty jsou totiž znatelně těžší, nohu více unaví a pro typy přechodů, kdy denně urazím dvacet pět a více kilometrů, nejsou moc příjemné. Jako výhoda lehčích bot – minimálně u těch lepších – se uvádí také dobrá prodyšnost, kterou ocení zejména ti, kdo ujdou opravdu hodně kilometrů denně a trpí na puchýře způsobené zapařením nohou a vlhkem.

Trekovky se běžně dělají ve voděodolné verzi, u běžeckých bot je to častěji „co nateče, to vyteče“. Ve srovnání s celokoženou vysokou botou i goretexové nízké boty snadněji promoknou, ale také je snadněji usušíte.

Počítejte s tím, že výkon a odolnost obvykle odpovídá ceně. Levné boty za pár stovek (nebo drahé, ale šmejdské) se tak velmi pravděpodobně při náročném použití hodně rychle rozpadnou. Ale lze narazit na dobré kousky s rozumnou cenovkou a příjemným poměrem cena/výkon.

Třeba pohodlné nízké trekovky se dají sehnat v ceně od patnácti stovek a vydrží i dva roky každodenního nošení střídaného výlety do terénu, což je prima univerzální investice.

Trailové běžecké boty už jsou na tom s cenou hůř – pod dva tisíce se u lepších kusů nedostanete. Navíc v nich nechcete chodit denně úplně všude, protože mají celkově nižší životnost. Ty už si kupují lidi za konkrétním účelem a platí především za hi-tech materiály a funkce, jako je dokonalé odvětrávání a super pohodlí.

Nejspíše to nebude váš první nákup, pokud nejste zároveň vášniví terénní běžci. Pokud zjistíte, že běžecké boty chcete, ohlídejte si především, aby neměly nesmyslně vysoký drop – tlumení pod patou, které je spíše ke škodě něž k užitku.

Příliš tlumený došlap dle názoru mnoha expertních běžců i chodičů degraduje naši schopnost přirozeně správně došlapovat, čímž si ničíme všechno od kolen po záda.

Sám dávám přednost nízkým lehkým trekovkám pro jejich univerzálnost, vyšší životnost a nižší cenu. Nicméně lidé, kteří chodí ultradlouhé treky nebo nejrůznější extrémní závody typu Beskydská sedmička, si nemohou vynachválit trailovou běžeckou obuv. Pokud to váš rozpočet unese, a chcete maximální komfort nebo se chystáte na něco šíleného, může to být dobrá volba.

Pro nízké boty osobně doporučuji spíše měkčí podrážku. Tzv. nástupové nebo ferratové boty, které jsou oblíbenou variantou „bot na všechno“ mívají tvrdší a bytelnější došlap a na delší pochody se podle mě nemusí tolik hodit.

Bezecke Boty Na Turistiku

Běžecké botky, ve kterých Markét přešla už téměř bezbolestně několik set kilometrů napříč naší republikou.

Kotníkové pohorky

Své nezastupitelné místo mají klasické pohory stále všude, kde vím, že mě čeká těžký průchod náročným (nejen) vysokohorským terénem a cestu mi zpestří kameny, sníh, suťoviska atp. Nebo kdy se nevyhnu plně naloženému velkému batohu. V takových případech i s ohledem na pravděpodobné převýšení neočekávám denní nálož enormních vzdáleností.

Odolnost, sucho a jistota v kotnících je to, co po svých botkách v případě expedic do neznáma chci. Případné propocení noh se dá korigovat dobrými ponožkami a jejich občasnou výměnou. V případě, že si nejsem jistý, zda jít v pohorkách nebo nízkých botách, jdu raději v pohorkách kvůli bezpečnosti a jistotě, že mi nebude zima a mokro.

U kotníkových pohorek počítejte s tím, že kvalitní kusy bývají drahé. Slušné seženete v ceně od 3500 Kč a výš. Pokud už se rozhodnete do své obuvi zainvestovat v tomto směru, z vlastní zkušenosti doporučuji opravdu zbytečně nešetřit a nezůstat na půl cesty.

Osobně si vybírám celokožené boty spolehlivé značky v kategorii B nebo B/C, což znamená tužší botu vhodnou na náročný trekking, která obstojí i v zimě nebo příležitostně na ledovci. Ale ještě to není betonová příšera jak z dob španělské inkvizice.

U kožených bot je ideální, když mají co nejméně švů – snižuje se tak riziko, že protečou. Zásadní je pro mě gumová obsázka kolem dokola nebo aspoň zepředu, která botu chrání před okopáním.

Pokud se o takové pohorky naučíte dobře pečovat a budete je pravidelně promazávat, odvděčí se vám výbornou nepromokavostí a dlouhou službou. Moje Salticy se mnou vydržely 7 let a nejspíše by ještě pár čundrů zvládly, ale nechci jít na krev. Předchozí velmi podobné boty se tak požehnaného větu nedožily čistě kvůli mému šlendriánství. Poučil jsem se.

Levnější vysoké pohory z různých kombinovaných materiálů (převážně textil a semišová kůže) podle mě jen spojují nevýhody obou typů bot. Jsou pořád větší i těžší než nízké boty a přitom snadněji promoknou a jsou mnohem méně odolné než celokožené – roztrhal jsem je klidně za dvě sezóny.

Jak Vybrat Pohorky Vysokohorska Turistika§

Moje milované Salticy v srdci Pamíru, Tádžikistán. Na vysokohorskou turistiku už to chce poctivou a odolnou pohorku.

Chceš si přečíst víc?

Napsal jsem knížku plnou těch nejlepších cestopisů za sedm let toulání po světě. Bláznivé historky z netradičních destinací doplňují úvahy a tipy na nejrůznější cestovatelská témata od plánování přes průšvihy na cestách po masový turismus.

Věřím, že tě “Místa, kam se nechodí” pobaví, nadchnou a především inspirují k vlastním nečekaným objevům.

Kniha Místa, kam se nechodí

Sandále na přezutí

Pokud vyrážím kamkoliv na více dní v pohorách, vždycky si balím sandále na večerní přezutí. Pro nohy je to neskutečná úleva. Lehká alternativní obuv se hodí i pro potůlky po městech a další chození, kde by se noha v uzavřené botě uvařila ve vlastní šťávě.

Opakovaně si kupuju prakticky ten stejný nejprimitivnější model páskových sandálů, který snese vodu, dobře drží na noze a slouží mi vždycky hezkých pár let. Přijdou mi praktičtější než žabky nebo kroksy, ale proti gustu…

Sandale Turistika

Bez sandálů ani ránu. V hicu, jaký panoval v Íránu bych se v pohorkách usmažil. Ty posloužily až při několika krásných horských přechodech.

Zkoušení a výběr velikosti

Ať už vybíráte jakýkoliv typ, důležité je, aby vám boty skvěle padly. Zkoušejte je spolu s hrubší trekovou ponožkou, resp. typem ponožky, který použijete i na výletě. V případě kotníkových pohorek počítejte i s možností teplé zimní fusekle, protože co jiného do zasněžených kopců a plání, že?

Boty musí odpovídat tvaru vaší nohy (sám mám širší, ale krátkou tlapku, takže žádný špás). Každý model je trochu jinak tvarovaný, takže se snadno stane, že konkrétní doporučovaná či oblíbená značka vám nesedne a budete muset vybrat jinou. Nestyďte se vyzkoušet několikery boty i více velikostí a klidně ťapejte po prodejně dvacet minut tam a zpět. Výběr obuvi je alchymie a dobří prodavači to chápou.

Bota by vám i po důkladném zašněrování měla připadat vysloveně pohodlná a měli byste v ní mít dostatek místa pro prsty – tak aby se při došlapu mohly pohodlně roztáhnout do stran. Nic vás nesmí nikde tlačit, svírat či dřít a při chůzi z kopce vám nesmí prsty narážet do špičky (prodejny pro tento případ mají testovací minihoru).

Noha vám určitě nesmí volně jezdit a pata by měla držet v botě. Ale zároveň pokud si vybíráte mezi volnější a těsnější velikostí, berte určitě volnější. Noha se vám totiž při dlouhých pochodech může trošku roztáhnout. Kromě toho packa pravidelně „otéká“ i v průběhu dne – tomu se můžete přizpůsobit nákupem v odpoledních hodinách.

Boty Turisticky Rozcestnik

Abyste po pár dnech neměli sto chutí pověsit své škrpály na nejbližší rozcestník…

Na co si dát pozor, než vyrazíte

Jakékoliv boty, s nimiž se chystáte na delší výpravu je nutné:

 • Důkladně vyzkoušet už v obchodě, pokud kupujete nové.
 • Opakovaně otestovat na celodenní pochod se zátěží, v různém terénu a s převýšením.
 • Rozchodit v případě tvrdších pohorek, což snadno splníte, pokud budete věnovat pozornost bodu dva.
 • Prověřit, jestli nejsou těsně před rozpadnutím. Což se bohužel někdy špatně odhaduje.
 • Opečovávat a dobře promazávat/impregnovat.

Vesměs se většina problémů s botami točí kolem ignorování některého z uvedených doporučení. Sám jsem za standardních podmínek naštěstí na puchýře nikdy moc netrpěl, ale byl jsem svědkem nejednoho zuboženého chodidla.

Naposledy při přechodu Česka, kdy se ukázalo, že jinak solidně vypadající střevíčky mé milé jí dokázaly během úvodních 50 kilometrů zrasit nohy tak, že levá pravou nepoznala. Dotyčná slečna mi na dotaz, zda si boty předem vyzkoušela, odvětila, že je vlastní už několik let a když pravidelně měla po víkendovém čundru pár puchýřků, mávla nad nimi rukou, že je to normální. Nu, není…

Osobní nehezkou zkušenost mám s nedodržením předposlední zásady. Poté, co mi na low-cost pohorkách prakticky upadly podrážky, mi nezbývalo, než množství lesů a roklí na Zakarpatí zdolat pěkně v hrubých fuseklích a sandálech. Zvládnul jsem to, ale kamarádi se mi za to módní peklo nejspíše smějí ještě po letech.

Ukrajina Hory Rozbite Boty Filip

Všimněte si zoufalé snahy udržet rozpadající se pohorky v celku. Foceno před mnoha a mnoha lety (proto to háro) kdesi na Zakarpatské Ukrajině. Autor: Filip Ščotka

Spokojený čtenář?

Ať už patříš k náhodným návštěvníkům nebo věrným ctitelům, pokud mě toužíš podpořit v další tvorbě, existuje pár možností jak si oboustranně udělat radost.

Horalský plecháček

Ponožky aneb nezůstaňte na půli cesty

Mít dobré boty je základ, ale bez slušných ponožek bychom ušli jen poloviční cestu ke spokojenějším nohám i jejich majiteli. Kvalitní trekové ponožky, ať už s příměsí merina (doporučuji) nebo bez, bývají hrubší než běžné fusekle a jsou vysoké nad kotník. Běžně jsou navíc zesílené v místech, kde se dá čekat největší nápor. Dobré fusky, které něco vydrží seženete běžně za nízké stokoruny, takže není důvod tuhle část výbavy podcenit.

Jejich účelem je jednak odvádět pot, protože vlhko nahrává tvorbě puchýřů lépe než krajní záložník fotbalové star před sebou, a jednak dopřát pacince co největší pohodlí. Ceněnou vlastností právě ponožek s merinem nebo různými antibakteriálními úpravami je také skutečnost, že se dají nosit klidně několik dní, aniž by vháněly slzy do očí všem v okruhu dvou set metrů.

V případě, že se vám stejně dělají puchýře, můžete vyzkoušet fintu se dvěma ponožkami. Jednou tenčí přímo na noze a druhou (klidně stejnou nebo hrubší) přes ní. Tak se do velké míry eliminuje tření třeba na achilovce, kde rádo vzniká spousta roztomilých puchýřů.

Takhle jsem si pomohl při stokilometrovém pochodu kolem Brna. První ponožky po něm sice byly na odpis, ale noha to přežila relativně ve zdraví.

Pokud máte dojem, že se vám fakt dramaticky potí nohy a v botách kvůli tomu máte permanentně vlhko, pomůže fusekle klidně i relativně často měnit a průběžně vysoušet.

Na delší treky většinou nosím dvoje až troje pochodové ponožky (a jedny teplé noční). V případě, že mi boty promoknou a chci je rychleji usušit, neváhám k tomu zneužít čerstvější ponožky. Mám tak nohu aspoň chvíli více v suchu a jakmile ponožka do sebe stáhne i vlhkost z bot, vyměním ji za novou a pověsím ji vysušit na batoh. To má smysl pochopitelně především, pokud panují podmínky vhodné k sušení čehokoliv z venku na batohu.

Shrnutí: Výhody a nevýhody jednotlivých typů

Na závěr si můžeme hezky stručně shrnout, v čem a jak se nejen na horách šlape.

Nízké trekovky

+ Výhody +

 • lehké, neunavují tolik nohu
 • prodyšnější než celokožené pohorky
 • odolnější a trvanlivější než běžecké boty

– Nevýhody –

 • nezpevní tolik kotník – nevhodné pro dlouhodobý pochod s větší zátěží nebo náročným terénem
 • méně odolné než kvalitní vysoké pohorky (ale ty lepší pořád vydrží docela hodně)

Jsou ideální pro:

 • kratší i delší výlety na lehko nebo relativně na lehko
 • každodenní nošení
 • dlouhé pochody, pokud vám tento typ obuvi vyhovuje
33 Npzc3

Trekovky v kterých jsem přešel chybějící 2/3 republiky. První část jsem šel o pár let dříve ve velmi podobných.

Trailové běžecké boty

+ Výhody +

 • nejlehčí obuv
 • maximální pohodlí a odvětrávání

– Nevýhody –

 • nižší odolnost a životnost
 • z podstaty věci se kvůli prodyšnosti moc nedělají v nepromokavé verzi (ale zato rychle uschnou)

Jsou ideální pro:

 • dálkové treky (stovky až tisíce kilometrů)
 • extrémní závody a pochody
 • výlety na lehko nebo relativně na lehko
 • lidi, kteří trpí na pocení nohou a puchýře
18 Npzc3

Občas mě překvapuje, co všechno se skrývá pod pojmem „cesta”…

Kotníkové pohorky

+ Výhody +

 • odolnost
 • zpevnění kotníku
 • dlouhá životnost (při dobré péči a impregnaci) – klidně 5-7 let
 • výborná nepromokavost a schopnost udržet nohu v pohodě (při dobré péči a impregnaci)

– Nevýhody –

 • těžké – noha se rychleji unaví
 • nevhodné pro pravidelné dlouhé pochody (30 a více km denně)
 • na zpevněném povrchu á la asfaltová cesta dávají při delší chůzi nohám fakt zabrat (ale na asfaltu v dlouhodobém horizontu trpí noha v jakékoliv botě)

Jsou ideální pro:

 • vícedenní treky s naloženějším batohem
 • náročnou vysokohorskou turistiku
 • jakoukoliv túru kde lze očekávat brutálnější terén od sibiřských mokřadů po horská suťoviska
 • turistiku v opravdu špatném počasí a podmínkách
 • zimní výlety

Pohodové cesty přeji ;)

Boty Na Hory

Přijde vám ta skalka povědomá? Stejná vyhlídka je vyfocená i na začátku článku, jen o pár let později a ve výrazně lepším počasí…. Lúčanská Malá Fatra, Slovensko.

Líbilo?

Pokud ti článek pomohl nebo tě pobavil, nebylo jeho psaní marná práce.
A jestli jsi se dočetl(a) až sem, možná dumáš, jak pro změnu pomoci mně v další tvorbě. Je to jednoduché jak facka:

Koukni, zda v e-shopu nemám něco, co tě nadchne

Přijď mě pozdravit na přednášku

Související články

Upozornění na nové komentáře
Nekomentuji, ale
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Copy link