8 tipů na zajímavé cestopisy a knihy o cestování

Jestli bojujete s nudou a svrbí vás chodidla z toho, jak je teď potřeba kolektivně sedět na zadku, máme pro vás pár tipů na zajímavé knihy, které vás chytlavou formou přenesou na nejrůznější místa světa. Jde o pestrou sbírku cestopisů, humoru, inspirace a také zamyšlení nad současným turistickým světem. Ať už jsou jejich autoři znamenití fotografové, šílenci bez pudu sebezáchovy nebo humoristé každým coulem, všichni  disponují nebývalou zručností s kterou tesají do naší fantazie. Pojďme se společně zasnít, když činy teď musíme na chvíli odložit.

Cestopisy hanzelka a zikmund v knihovně

Slušná sbírka u kamaráda

Dotknout se nebe (Marek Holeček)

Mára Holeček je blázen, který si s oblibou vybírá dost šílené kopce a leze na ně cestami, které před ním ještě nikdy nikdo nezdolal. Jeho kniha pojednává o jednom roce jeho života a čtyřech expedicích od Himálaje po Antarktidu.

Mára dokáže s nadhledem vypíchnout motivaci ke svým podivným podnikům, krásu horolezectví i nebezpečí, které v ledových skalních stěnách číhá na všechny nezvané návštěvníky. Četl jsem jedním dechem a uvědomil si, že moje výpravy jsou proti tomuhle úplné nic…

Podcast Banner

Ze života fotografa (Petr Jan Juračka)

Juračka je mým vzorem a polobohem, co se týče fotografie i stylu, s jakým své eskapády podává. Tenhle pán je skromný, trhlý a neskutečně schopný zároveň. A především pekelně zábavný. Ve své knize vypráví o svých fotografických začátcích i kam jej vše okolo jeho vášně nakonec dovedlo.

V posledních letech se svými neustále cvakajícími přístroji a drony projel kde co od ekvádorské džungle po výšiny na úpatí K2.

Tomík na cestách (Tomáš Vejmola)

Kluk, co si usmyslel, že dojede z Thajska až domů na Moravu. V obyčejném tuktuku – neboli typickém tříkolovém vozítku o výkonu motorové myši. Když jsem na jeho zápisky natrefil poprvé, podvědomě jsem si ho zařadil jako dalšího tuctového šílence.

Ale jak se ke mně dostávaly další a další texty, v duchu jsem se mu omluvil a musím říct, že Tom je zábavný a zajímavý patron, kterého stojí za to sledovat a jehož knihu mohu vřele doporučit. Kvůli sympatickému stylu a zábavným příhodám, protože s takovouhle károu se nelze nudit (teda jako čtenář :) ).

Legenda H + Z: První cesta (Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund) – nebo jakákoliv jiná jejich kniha

Dva nejznámější české cestovatele netřeba obšírněji představovat. Přesto mám dojem, že jen málokdo ve skutečnosti četl některou z jejich knih. Já se popasovávám s Afrikou snů a skutečností, ale jelikož se dneska jedná už o prakticky archivní kus, dobrým a dostupným vstupem do světa jejich tvorby je třeba tato kniha. (Jiné se dají sehnat v antikvariátech.)

H + Z píšou docela obšírně, ale s takovou obrazností, že fotky skoro nepotřebujete. Rozhodně jsou jejich knihy osvěžující změna oproti egoismu, který opanoval cestovatelskou tvorbu v posledních letech.

Další důvod, proč se vyplatí otevřít některé z jejich děl, je historické zachycení světa, který už dnes neexistuje. Taková kombinace cestopisu a historické knihy. Vše propleteno s velkou literární zručností, která vykresluje popisované scény jako živé.

Spokojený čtenář?

Ať už patříš k náhodným návštěvníkům nebo věrným ctitelům, pokud mě toužíš podpořit v další tvorbě, existuje pár možností jak si oboustranně udělat radost.

Pohlednice z neznáma

Saudade – Na kole a v kajaku kolem světa (Matěj Balga)

Osobitý příběh mladého českého kluka, který se rozhodl léčit své zlomené srdce tím, že vyrazil na cestu kolem světa na kole. A pak se ještě plavil po Mexickém zálivu a Amazonce na kajaku.

Při čtení se u vás budou v pravidelných intervalech střídat pocity „bože, ten kluk je blázen“ a „páni, tam chci jet taky“. Nečekejte žádný cestopis, ale poetické, místy trochu filosofické vyprávění, něco mezi Kerouacovým Na cestě a Hemingwayovým Pohyblivým svátkem.

Vitajte v raji (Jennie Dielemans)

Švédská autorka sepsala tuto útlou knihu, která však vydá za několik bichlí. Bichlí, kterými bych nejraději tloukl všechny, kdo přispěli k podobě světa rdoušenému turistickým ruchem ve své likvidační podobě. Na základě vlastní zkušenosti, rozhovorů a akademických pramenů rozebírá, co se děje s mnoha lokalitami a jejich obyvateli, kam dorazily zájmy masového turismu.

Na příkladech z celého světa se můžete dozvědět, jaké stinné stránky s sebou cestování přináší, a následně se zamyslet, co se dá dělat pro jejich minimalizaci.

Poslední stop: Afrika (Tomáš Poláček)

Zpátky do vod humoru (i když někdy dost šibeničního). Můj oblíbený žurnalista si kdysi dávno předsevzal, že do čtyřicítky prostopuje všechny kontinenty (s výjimkou Antarktidy). Afrika byla poslední štací, která mu chyběla do sbírky.

Tenhle cestopis naprosto bez obalu popisuje jeho cestu po hodně komplikovaném kontinentu. Sympatické země střídají oblasti připomínající peklo. Kromě dramatického útěku z Konga potkala Poláčka i malárie a svých čtyřicátin se tak málem nedožil.

Zapomeňte na sluníčkové motivační žvásty. Takovéhle knihy mě baví číst, protože nabízejí dostatek nadhledu i zcela surového popisu reality. Snad nemusím dodávat, že autorův styl je mi blízký i svou vytříbenou slovní zásobou.

Kniha se bohužel už nedá nikde rozumně pořídit, takže doporučuji poptat se šťastnějších kamarádů, jestli si ji stejně jako já nestihli pořídit včas a nepůjčí vám ji (samozřejmě po vydezinfikování :D ).

Na cestě (Jack Kerouac)

Legendární kniha, o které jsme se učili už v hodinách literatury. Já jsem ji rozečetl kdesi při přejezdu čínské pouště. Brzy jsem ke svému překvapení zjistil, že pocity autora, jenž na svou výpravu napříč Amerikou vyrazil někdy před sedmdesáti lety, a pocity mé při dlouhatánské pouti po Asii se v mnoha ohledech shodují.

Dojem nového dobrodružství, nejistota, kouzlo setkávání s náhodnými podivíny, vyrovnávání s neznámem okolo i uvnitř nás samotných… to jsou věci, které jsou zjevně nadčasové. Schválně, najdete se v ní taky?

E-knihy, audioknihy…

Nutno dodat, že spoustu z odkazovaných knih si můžete objednat i jako ebook nebo dokonce audioknihu. Pokud náhodou plánujete pořizovat i čtečku elektronických knih, osobně doporučuji nějakou bez podsvícení. Mně se na ní čte příjemněji.

Vaše tipy?

Máte nějaký svůj oblíbený cestopis nebo podobnou knihu? Budu rád, když se podělíte v komentářích. Protože dobré inspirace není nikdy dost ;)

Autoři: Kuba VenglářMarkéta Bartoníčková

Spokojený čtenář?

Ať už patříš k náhodným návštěvníkům nebo věrným ctitelům, pokud mě toužíš podpořit v další tvorbě, existuje pár možností jak si oboustranně udělat radost.

Související články

1
Komentáře

  Upozornění na nové komentáře  
Nekomentuji, ale
Kristýna

Jedna z knih, co mě před nějakou dobou zlákala je “Pod Anapurnou svítá modře”. Rozhodně stojí za přečtení. Nevím čím mě tak uchvátila, možná tím, že mým snem je vydat se do Nepálu a nebo možná tím, že jsem snílek. Kdo ví. :)

Copy link