Ztracené nebo zpožděné zavazadlo při letu: Na co mám nárok?

Letadlo přistává do cílové destinace a vy už se vidíte v moři, v restauraci, doma nebo na túře? Bezpečně stojíte na pevné zemi a pomalu se přesouváte do haly, kde vyzvednete kufry. Asi si říkáte, že teď už se nic nemůže stát. Jenže? 5 minut, 10 minut, 15 minut pryč a váš kufr stále nikde…

Teď už se vám v hlavě asi objevila myšlenka, že vaše zavazadlo prostě nedorazilo s vámi. I tohle se může stát. Je proto dobré vědět, co dělat v případě, že zatoulané zavazadlo padne zrovna na vás.

Kufry Kompenzace

Zpožděné zavazadlo

Jestliže jste na letišti zjistili, že vaše zavazadlo nedorazilo, nezoufejte. Ještě to nemusí znamenat, že je nutně ztracené. Zavazadla se občas umí prostě jen zpozdit. I v takovém případě však máte nárok na určitou kompenzaci.

Přesněji, máte nárok na proplacení nezbytných nákladů, jako jsou: hygienické potřeby či oblečení. Nezapomeňte si tedy ponechat účtenky od nově nakoupeného zboží!

Co je však potřeba udělat neprodleně po zjištění, že vaše zavazadlo opravdu nedorazilo?

  • Hned na letišti vyplňte protokol o nepravidelnosti při přepravě zavazadel. Po jeho vyplnění vám už nezbývá nic jiného než čekat.
  • Jestliže se zavazadlo najde, můžete ho očekávat na adrese pobytu – dopravu hradí letecká společnost.
  • Nárok na kompenzaci nově zakoupených věcí vám vznikne pouze v případě, že do 7 dní u dopravce písemně zpožděné zavazadlo reklamujete a do 21 dní předložíte účtenky za zakoupené věci.
  • Tento nárok je nutné podat písemnou formou i s přiloženými účtenkami.
  • Letecká společnost proplatí pouze skutečně potřebné věci, jako zubní kartáček či základní ošacení. Nákup značkové kabelky budete k proplacení obhajovat jen velmi těžko.

Letiste Kompenzace

Chceš si přečíst víc?

Napsal jsem knížku plnou těch nejlepších cestopisů za sedm let toulání po světě. Bláznivé historky z netradičních destinací doplňují úvahy a tipy na nejrůznější cestovatelská témata od plánování přes průšvihy na cestách po masový turismus.

Věřím, že tě “Místa, kam se nechodí” pobaví, nadchnou a především inspirují k vlastním nečekaným objevům.

Kniha Místa, kam se nechodí

Ztracené zavazadlo

Když se ani po 21 dnech vaše zavazadlo neobjeví, je oficiálně považováno za ztracené. V takovém případě máte nárok nejen na proplacení nezbytných nákladů, ale také na celý obsah ztraceného kufru. Velmi obtížné však bývá prokazování, co všechno uvnitř zavazadla opravu bylo.

  • Na finanční kompenzaci za ztracené zavazadlo máte nárok od 21. dne až do dvou let od ztráty.
  • K reklamaci přiložte v ideálním případě také fotografie sbaleného kufru.
  • Maximální částka, kterou můžete získat je však pouze 38 000 Kč. Jestliže tedy víte, že váš kufr má vyšší hodnotu, je lepší si zavazadlo před odletem pojistit.

Letadlo Kompenzace

Máte osobní zkušenost se zpožděným nebo ztraceným zavazadlem? A chcete získat finanční odškodnění, na které máte nárok? Jednou ze společností, která vám se získáním peněz od aerolinky může pomoci je firma Vaše nároky.cz.  Ta si za pomoc v dohadování s aerolinkami žádá provizi ze získaného odškodnění, která jim náleží jen v případě vyhraného sporu.

Jednoduše si zadáte případ na webových stránkách a pak už jen čekáte na vaše peníze. Celou komunikaci a papírování za vás udělají jiní. Dejte si však pozor, aby jste z vaší strany splnili lhůty popsané výše.

Autorem tohoto sponzorovaného článku je společnost Vaše nároky.cz

Letiste Kompenzace02

Líbilo?

Pokud ti článek pomohl nebo tě pobavil, nebylo jeho psaní marná práce.
A jestli jsi se dočetl(a) až sem, možná dumáš, jak pro změnu pomoci mně v další tvorbě. Je to jednoduché jak facka:

Koukni, zda v e-shopu nemám něco, co tě nadchne

Přijď mě pozdravit na přednášku

Související články

Upozornění na nové komentáře
Nekomentuji, ale
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Copy link