Barmský Thingyan: Oslavy buddhistického nového roku jsou pořádná pařba s hektolitry vody a hudebním peklem

Buddhistický nový rok představuje v celé jihovýchodní Asii příležitost k neskutečné pětidenní párty. Začíná se velmi duchovně omýváním všudypřítomných sošek Buddhy, ale od dalšího dne už vzdálené modlitby přehluší naplno vyhulené repropedny a ulice se mění v nemilosrdnou vodní přestřelku, kde se omluvenky neuznávají.

O Water Festivalu (oficiálně Thingyan, Songkran atp.) jsem poslouchal bajky od chvíle, kdy jsem se tři týdny před jeho začátkem ocitl v jihovýchodní Asii. Tento svátek začíná zhruba v půlce dubna a jedná se o nejmasovější plýtvání vodou na světě. Velká města se na pár dní promění v obrovské koupaliště, zatímco na vesnici můžete postřehnout i náboženský rozměr nového roku. Pokud vás cestou k chrámu neutopí. Mrauk U je slavné, leč zapadlé, městečko na západním pobřeží Barmy a já byl dost zvědavý, kolik z podivuhodných zvěstí, jež jsem slýchal, se tady naplní.

reprobedna na nakladaku pripravena na oslavu thingyanu

Repráky here

Pomalý rozjezd Thingyanu

Thingyan se slaví čtyři až pět dní. První den by měl být zasvěcen duchovní přípravě a omývaní Buddhů. Těch je v Barmě poměrově zhruba 4:1 vůči počtu obyvatel, takže na každého nějaký vybyde. Avšak v zatáčkách už mohou číhat nejnažhavenější děti, které vám dopřejí první decentní spršku, a také nedočkaví hudební nadšenci ladí výkony hlasitých aparatur od brzkého rána.

muzi s velkou reprobednou na voziku slavici songkran

Ať to pěkně zní

Druhý den teprve začíná ta pravá zábava. Vyjít ven a zůstat suchý je nemožné, pokud s sebou nemáte skafandr. O vodní čočce, kterou dostanete, si u nás může nechat jen zdát i nejoblíbenější děvče na vsi o velikonočním pondělí. Je-li vám vaše elektronika milá, zabalte ji do něčeho nepromokavého nebo ještě lépe rovnou nechte doma. Tady se nikdo neptá, jestli chceš ošplíchnout nebo ne.

deti polevaji vodou lidi na motorce pri oslave buddhistickeho noveho roku thingyan

Dobrá trefa, Thingyan je dost mokrá záležitost

Malí ale výkonní buddhisté

Zejména dětské gangy obsazují strategická místa kolem cest a vyzbrojeny vodními pistolemi, pumpami, kbelíky a miskami promáčejí vše, co jim přijde do rajónu. Jejich přesnost ve vrhu tekutiny z misky je obdivuhodná. Jestli místní armáda nepočítá s touto silou v nějakém tajném plánu, něco jim uchází.

Když mě vzalo do kleští asi 20 členné komando, v duchu jsem se rozloučil s foťákem pečlivě zabaleným do pláštěnky. Dětská radost z možnosti vykoupat turistu byla k nezaplacení. Obzvláště ceněné jsou zásahy do obličeje, které pachatelé kvitují ještě nadšenějším křikem.

deti s vodou slavici Songkran Vodni Festival v myanmaru

Čirá radost

Volume doprava, nový rok začíná

Neznámo odkud se po celém městě zjeví reprobedny, za které by se nemusel stydět výprodej CzechTeku. Auta obtěžkána výkonnými aparaturami a hromadou tančících lidí křižují ulicemi, aby živými rytmy oblažila i nemnohá místa, kde zatím žádnou produkci nemají. Když se potkají dvě nebo tři pojízdné diskotéky, klidně na chvíli zastaví proti sobě a zkouší se navzájem přehlušit. Nutno podotknout, že jejich veselí je dost nakažlivé.

S přicházejícím večerem a přibývajícím množstvím zkonzumovaného alkoholu se zábava stává nevázanější a místo domů uklízených dítek začnete potkávat roztroušené skupinky slavících obyvatel. Tuhle si s vámi zatančí a támhle vám nabídnou pivo. Doplněné o kýbl vody za krkem, přičemž pohostinný mladý Barmánec nadšeně křičí „Water means happy!“

hromada barmancu slavici buddhisticky novy rok na nakladaku s hudbou

Když párty, tak pořádná

Radost pohledět

Jednu z pohyblivých složek vodního nebezpečí tvoří děvčata, která se procházejí po skupinkách oděných ve slušivých stejnokrojích. Samozřejmě, že si s sebou nesou tradiční stříbrné misky, aby všem útočníkům mohly laskavě oplatit stejně vlhkou mincí.

Na promáčené Barmánky je radost pohledět, ale není dobré se kochat moc dlouho, protože ztráta pozornosti se v tyto dny nevyplácí.

zmacene barmske divky slavici Songkran Vodni Festival v myanmaru

Tahle děvčata vám zaručí vlhké sny

Trocha klidu v chrámech

Jedinou klidnou oázu v období Thingyanu představují buddhistické svatyně, kam by se každý dobrý následovník tohoto učení měl zajít pomodlit, omýt sošku Buddhy a porozjímat. Také jediný možný způsob, jak se vyhnout zlití od hlavy k patě, pokud nejste očividně těhotná žena nebo mnich, je obléci si tradiční oblečení obsahující bílou košili a v případě dam i šerpu, jež všem okolo jasně říká „jdu na modtlitbu“.

starsi barmske damy v tradicnim odevu pro oslavu buddhistickeho noveho roku jdouci na modlitbu

A jde se do chrámu

Ono i všudypřítomné bezhlavé plýtvaní vodou má původně svůj duchovní rozměr. Důkladné polití znamená očistu od hříchů spáchaných v předchozím roce. Když se koukám, jak se tato tradice zvrhla, říkám si, kam se hrabe starý dobrý křesťanský obchod s odpustky.

pagody v mrauk-u myanmar

Jedno z mnoha historických míst okolo Mrauk U

Teprve ladíme formu, oslavy sotva začaly

Na konci druhého dne festivalu jsem se bavil s majitelem hotelu, kde bydlím. Jestli mě prý nikdo neinzultoval přes čáru. S úsměvem jsem odvětil, že jsem si celodenní sprchu náramně užil. Akorát mám trochu strach o brašnu s technikou, která po stranách provlhla.

barmsky muz omyvajici zlateho buddhu v chramu

Vydrbat hezky za ušima

Dotázal jsem se na pokračování oslav. Očekávání, že po propařeném dni nastane pozvolný úpadek, se ukázalo liché.
„Blázníš?“ zasmál se chlápek. „Zítra to teprve začne!“
Vzpomněl jsem si na okolo projíždějící hasičská auta. Jeli pro munici.

spousta barmancu okolo zabahnene areny pri oslave thingyanu

Podivná vodní aréna

 

Fotogalerie

 

Praktické info

Pokud se chystáte do jihovýchodní Asie v období buddhistického nového roku známého všeobecně jako water festival, Songkran (Thajsko), Thingian (Barma) či jinak v dalších zemích okolo, dobře si rozmyslete, kde a jak jej chcete strávit. Minimálně v Barmě po dobu pěti dní skoro nic veřejného nefunguje (je státní svátek), nejezdí autobusy a z odlehlejších oblastí se nikam nepohnete. Autobusy na dny hned po festivalu mohou být vybookované dlouho předem. Já tak skončil uvězněn v Mrauk U, což je sice krásné místo, ale nebýt festivalové pasti, tři dny by mi stačily. Víza, náklady na ubytování a další proměnné mohou hrát proti vám.

Obchůdky, tržiště a streetfoody byly v provozu.

Pokud vyjdete ven, v podstatě není šance se vodě vyhnout. Počítejte s tím, že i v malých městech a vesnicích budete kompletně promočení a dětské bandy s kbelíky se zásadně neptají. Některým mladým slečnám s obzvláště velkým vědrem jsem stihl odpantomimovat, že by mi nemusely polívat brašnu se zrcadlovkou, ale většinou vám k podobným kouskům nedají dost času. Veškerou elektroniku a cokoliv, co nemá rádo vodu, proto důkladně zabalte do nepromokavého nebo ještě lépe nechte doma. Po celých pět dní riziko nepomíjí ;)

Ve velkých městech je tento svátek opravdu šíleností. Bangkok nebo Yangoon se mění v obří bazény a bitvu všech proti všem. Ještě víc zde platí výše uvedené doporučení.

Obzvláště oblíbená místa mohou mít zejména nejlevnější ubytování vyprodané dlouho dopředu. Vzpomenout si na booking zavčasu vám nejspíše ušetří dost peněz. Více praktických tipů k cestování do Myanmaru najdete ve speciálním článku.

Spokojený čtenář?

Ať už patříš k náhodným návštěvníkům nebo věrným ctitelům, pokud mě toužíš podpořit v další tvorbě, existuje pár možností jak si oboustranně udělat radost. Také můžeš přijít na některou z mých přednášek.

Související články

Komentáře

  Upozornění na nové komentáře  
Nekomentuji, ale
Copy link