Microadventures: Dobrodružství v běžném životě


Tento článek pochází z webu Za horami.cz, kde najdeš jeho online verzi včetně případné fotogalerie. Až budeš opět ve spojení se světem, můžeš se také podívat na Facebook @zahoramicz, co je nového.

Zážitky a dobrodružství nemusíme automaticky hledat na druhém konci světa. Některé nás mohou překvapit hned za humny nebo rovnou za nejbližším rohem. Britský dobrodruh Alastair Humphreys proto přišel s konceptem tzv. microadventures, díky kterým můžeme nabourat denní rutinu a zažít něco nevšedního i v průběhu běžného pracovního týdne.

Podstata „microadventure“

Napadlo vás někdy strávit noc místo v pohodlné posteli ve spacáku na vyhlídce za městem a ráno se s chutí klasicky vydat do práce? Nastoupit na náhodný autobus a zjistit, co čeká na konečné? Putovat za koncem duhy? Taková malá dobrodružství jsou dostupná každému bez ohledu na jeho povinnostmi napěchovaný kalendář a výraz zaneprázdněného štvance.

Že by vás kolegové měli za magora? Na to si zvyknete. Věřte mi.

Microadventures (česky mikrodobrodružství) zpopularizoval britský cestovatel Alastair Humphreys. Dobrodruhem roku 2012 se podle National Geographic nestal kvůli své cestě kolem světa na kole, za pěší přechod napříč Indií ani proto, že přepádloval Atlantik. Naopak. Ocenění si zasloužil tím, že celý rok nevytáhl paty z rodné Británie a ukázal lidem, že když se pořádně rozhlédnou, najdou dobrodružství všude.

Microadventures Rozhledna Rano probuzeni dobrodruzstvi
  • Save

Takové probuzení na rozhledně instantně zlepšuje den

Dobrodružství je stav mysli

Uniknout ze stereotypu nutně neznamená předložit v práci výpověď a na pár měsíců zmizet do neprobádaných dálav. Objevovat můžete kdekoliv, stačí chtít a být otevřen novým zkušenostem. Ať už se jedná o záležitosti mentální, fyzické nebo kulturní. Udělejte něco, co by vás běžně nenapadlo a přibližte se hlavní myšlence zakladatele microadventures. Dobrodružství je totiž podle Humphreyse „jenom stav mysli“.

Je to zábava pozorovat zmatené tváře kolegů, když jim vyprávíte, jak jste si omylem ráno zajeli a místo čekání na zpáteční autobus se do kanclu vypravili hodinovým pochodem po starých kolejích. Není žádná ostuda přijít do školy lehce očouzený od večerního ohně v ústí jeskyně. Navíc skoro všude dneska mají nějakou sprchu.

Stačí zkrátka nefňukat, že nemáme čas, a udělat krok do blízkého neznáma.

Spani Pod Celtou
  • Save

Zdravé zdřímnutí v náručí lesa je dostupnější, než se v centru města může zdát…

Hurá do toho

Nejlepší je, že na většinu podobných podniků nepotřebujete být outdoorový expert ani mít drahé vybavení. Microadventures si každý přizpůsobí podle svého. Mají být rychlá, organizačně nenáročná, levná a lokální. Stále je však jejich hlavním cílem pobavit, zrelaxovat a zdolat nějakou výzvu.

Zarostly Sklenik
  • Save

Opuštěné skleníky vprostřed města. Urbex má své kouzlo a ve své podstatě k microadventures určitě patří.

Další inspirace

Koncept microadventures šíříme v naší středoevropské kotlině spolu s Lukášem z Nestrať sa.sk. A naštěstí nejsme jediní. Hezké tipy a příběhy najdete také na mikrodobrodružství.cz.

Pokud se vám nechce hledat místa na vlastní pěst, zkuste Wild Camping Tips. Stačí si přiblížit mapu na Českou Republiku a kouknout, kde by se vám líbilo strávit večer. Naopak sami můžete do této komunitně utvářené mapy volných kempovacích míst nějaké přidat.

V Brně se snažíme pořádat aspoň jednu akci měsíčně. Více informací najdete na skupině Microadventures Brno. Například přespání v jeskyni Pekárna nebo noční výlet na rozhlednu spojený s mrazivým ranním probuzením u tzv. Lelkovadla vždy stály za to.

Sledujte modré stránky a přidejte se k příštímu podivnému nápadu s tagem #microadventuresCZ. Kde se potkáme?

Autoři článku: Kuba Venglář, Za horami.cz | Lukáš Lacko, Nestrať sa.sk

Zatopeny Lom
  • Save

Jaké ráno si uděláš …


Tento článek pochází z webu Za horami.cz, kde najdeš jeho online verzi včetně případné fotogalerie. Až budeš opět ve spojení se světem, můžeš se také podívat na Facebook @zahoramicz, co je nového.

Spokojený čtenář?

Ať už patříš k náhodným návštěvníkům nebo věrným ctitelům, pokud mě toužíš podpořit v další tvorbě, existuje pár možností jak si oboustranně udělat radost. Také můžeš přijít na některou z mých přednášek.

Související články

3
Komentáře

  Upozornění na nové komentáře  
Nekomentuji, ale
Veru

To je geniální! Dnes nemůžu, objevila jsem to teprve teď a spacák mam u rodičů, ale doufám, že brzy zase bude něco! Fakt sem nadšená, že tu taková iniciativa funguje

Tenhle článek mne docela zaujal, tak abych přispěl – párkrát se v průběhu týdne po práci seberu, skočím do lesa a druhý den nad ránem se vrátím a zase do práce :) A máte pravdu, kolegové i já si už zvykl, že jsem zkrátka “jiný”.

Zrovna na dneska jsem testil nějaké nové věci, takže to bylo super :)

Obrázek: https://s28.postimg.org/hr6u8tia5/micro1.jpg

Copy link