Microadventures: Dobrodružství v běžném životě

Zážitky a dobrodružství nemusíme automaticky hledat na druhém konci světa. Některé nás mohou překvapit hned za humny nebo rovnou za nejbližším rohem. Britský dobrodruh Alastair Humphreys proto přišel s konceptem tzv. microadventures, díky kterým můžeme nabourat denní rutinu a zažít něco nevšedního i v průběhu běžného pracovního týdne.

Podstata „microadventure“

Napadlo vás někdy strávit noc místo v pohodlné posteli ve spacáku na vyhlídce za městem a ráno se s chutí klasicky vydat do práce? Nastoupit na náhodný autobus a zjistit, co čeká na konečné? Putovat za koncem duhy? Taková malá dobrodružství jsou dostupná každému bez ohledu na jeho povinnostmi napěchovaný kalendář a výraz zaneprázdněného štvance.

Že by vás kolegové měli za magora? Na to si zvyknete. Věřte mi.

Microadventures (česky mikrodobrodružství) zpopularizoval britský cestovatel Alastair Humphreys. Dobrodruhem roku 2012 se podle National Geographic nestal kvůli své cestě kolem světa na kole, za pěší přechod napříč Indií ani proto, že přepádloval Atlantik. Naopak. Ocenění si zasloužil tím, že celý rok nevytáhl paty z rodné Británie a ukázal lidem, že když se pořádně rozhlédnou, najdou dobrodružství všude.

Microadventures: Dobrodružství v běžném životě Inspirace Microadventures

Opuštěné skleníky vprostřed města. Urbex má své kouzlo a ve své podstatě k microadventures určitě patří.

Dobrodružství je stav mysli

Uniknout ze stereotypu nutně neznamená předložit v práci výpověď a na pár měsíců zmizet do neprobádaných dálav. Objevovat můžete kdekoliv, stačí chtít a být otevřen novým zkušenostem. Ať už se jedná o záležitosti mentální, fyzické nebo kulturní. Udělejte něco, co by vás běžně nenapadlo a přibližte se hlavní myšlence zakladatele microadventures. Dobrodružství je totiž podle Humphreyse „jenom stav mysli“.

Je to zábava pozorovat zmatené tváře kolegů, když jim vyprávíte, jak jste si omylem ráno zajeli a místo čekání na zpáteční autobus se do kanclu vypravili hodinovým pochodem po starých kolejích. Není žádná ostuda přijít do školy lehce očouzený od večerního ohně v ústí jeskyně. Navíc skoro všude dneska mají nějakou sprchu.

Stačí zkrátka nefňukat, že nemáme čas, a udělat krok do blízkého neznáma.

Microadventures: Dobrodružství v běžném životě Inspirace Microadventures

Zdravé zdřímnutí v náručí lesa je dostupnější, než se v centru města může zdát...

Hurá do toho

Nejlepší je, že na většinu podobných podniků nepotřebujete být outdoorový expert ani mít drahé vybavení. Microadventures si každý přizpůsobí podle svého. Mají být rychlá, organizačně nenáročná, levná a lokální. Stále je však jejich hlavním cílem pobavit, zrelaxovat a zdolat nějakou výzvu.

Pokud se vám nechce hledat místa na vlastní pěst, zkuste Wild Camping Tips. Stačí si přiblížit mapu na Českou Republiku a kouknout, kde by se vám líbilo strávit večer.

Spolu s Lukášem z Nestrať sa.sk jsme se rozhodli koncept microadventures rozšířit i v naší středoevropské kotlině. První dvě pilotní testování se setkala s úspěchem. Ať už přespání v jeskyni Pekárna nebo noční výlet na rozhlednu spojený s mrazivým ranním probuzením u tzv. Lelkovadla nadchly všechny zúčastněné do té míry, že můžete očekávat další podobné podniky. Sledujte modré stránky a přidejte se k příštímu podivnému nápadu s tagem #microadventuresCZ. Kde se potkáme?

Kuba Venglář, Za horami.cz | Lukáš Lacko, Nestrať sa.sk

Microadventures: Dobrodružství v běžném životě Inspirace Microadventures

Je jen na nás, abychom si všední realitu přizpůsobili k obrazu svému.

Podělte se, doporučte
Související články
Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *