Microadventure: Dobrodružství v běžném životě

Zážitky a dobrodružství nemusíme automaticky hledat na druhém konci světa. Některé nás mohou překvapit hned za humny nebo rovnou za nejbližším rohem. Britský dobrodruh Alastair Humphreys proto přišel s konceptem tzv. microadventures, díky kterým můžeme nabourat denní rutinu a zažít něco nevšedního i v průběhu běžného pracovního týdne.

Divka Na Rozhledne V Noci

Noc venku má své kouzlo, které z pohodlí postele nepoznáme ;)

Podstata mikrodobrodružství

Napadlo vás někdy strávit noc místo v pohodlné posteli ve spacáku na vyhlídce za městem a ráno se s chutí klasicky vydat do práce? Nastoupit na náhodný autobus a zjistit, co čeká na konečné? Putovat za koncem duhy? Taková malá dobrodružství jsou dostupná každému bez ohledu na jeho povinnostmi napěchovaný kalendář a výraz zaneprázdněného štvance.

Že by vás kolegové měli za magora? Na to si zvyknete. Věřte mi.

Microadventures (česky mikrodobrodružství) zpopularizoval britský cestovatel Alastair Humphreys. Dobrodruhem roku 2012 se podle National Geographic nestal kvůli své cestě kolem světa na kole, za pěší přechod napříč Indií ani proto, že přepádloval Atlantik.

Naopak. Ocenění si zasloužil tím, že celý rok nevytáhl paty z rodné Británie a ukázal lidem, že když se pořádně rozhlédnou, najdou dobrodružství všude.

Spani Pod Celtou

Zdravé zdřímnutí v náručí lesa je dostupnější, než se v centru města může zdát…

Chceš si přečíst víc?

Napsal jsem knížku plnou těch nejlepších cestopisů za sedm let toulání po světě. Bláznivé historky z netradičních destinací doplňují úvahy a tipy na nejrůznější cestovatelská témata od plánování přes průšvihy na cestách po masový turismus.

Věřím, že tě “Místa, kam se nechodí” pobaví, nadchnou a především inspirují k vlastním nečekaným objevům.

Kniha Místa, kam se nechodí

Dobrodružství je stav mysli

Uniknout ze stereotypu nutně neznamená předložit v práci výpověď a na pár měsíců zmizet do neprobádaných dálav. Objevovat můžete kdekoliv, stačí chtít a být otevřen novým zkušenostem. Ať už se jedná o záležitosti mentální, fyzické nebo kulturní. Udělejte něco, co by vás běžně nenapadlo a přibližte se hlavní myšlence zakladatele microadventures:

Dobrodružství je jen stav mysli.

Je to zábava pozorovat zmatené tváře kolegů, když jim vyprávíte, jak jste si omylem ráno zajeli a místo čekání na zpáteční autobus se do kanclu vypravili hodinovým pochodem po starých kolejích spolu s ťapajícími bažanty.

Přijít do školy lehce očouzený od večerního ohně v ústí jeskyně taky není žádná ostuda. Navíc skoro všude dneska mají nějakou sprchu.

Spani Na Rozhledne

Takové probuzení na rozhledně instantně zlepšuje den.

Nu a když už to opravdu jinak nejde, dá se natáhnout hamaka třeba na balkóně nad zahradou, jako jsem to udělal já v době, kdy se moc nesmělo ven. Ranní cvrlikání ptáků je sice nechutně časný budíček, ale takovýhle koncert neumí ani Rolling Stones.

Stačí zkrátka nefňukat, že nemáme čas, a udělat krok do blízkého neznáma.

Spani V Hamace Na Rozhledne

Někteří nadšenci na spaní v hamace opravdu nedají dopustit

Nejlepší je, že na většinu podobných podniků nepotřebujete být outdoorový expert ani mít drahé vybavení. Microadventures si každý přizpůsobí podle svého. Mají být rychlá, organizačně nenáročná, levná a lokální. Stále je však jejich hlavním cílem pobavit, zrelaxovat a zdolat nějakou výzvu.

Zarostly Sklenik

Opuštěné skleníky vprostřed města. Urbex má své kouzlo a ve své podstatě k microadventures určitě patří.

Další inspirace

V podobném duchu, ale ještě o něco šířeji, se nese i můj článek o tom, jak se naučit užívat si i všední dny. Protože život je vlastně jedna dlouhá obyčejná středa… a jakou si ji uděláme, taková bude. Zaujmout by vás mohl i nápad na čundr bůh ví kam.

33 Hrad Kostalov Vyhlidka

Zřícenina kousek za humny může být jasná volba

Koncept microadventures šíříme v naší středoevropské kotlině spolu s Lukášem z Nestrať sa.sk. A naštěstí nejsme jediní. Hezké tipy a příběhy najdete také na mikrodobrodružství.cz.

Pokud se vám nechce hledat místa na vlastní pěst, zkuste Wild Camping Tips. Stačí si přiblížit mapu na Českou Republiku a kouknout, kde by se vám líbilo strávit večer. Naopak sami můžete do této komunitně utvářené mapy volných kempovacích míst nějaké přidat.

Zatopeny Lom

Jaké ráno si uděláš …

V Brně se osobně snažím sem tam nějaké hezké microadventure uspořádat. Více informací najdete na skupině Microadventures Brno. Například přespání v jeskyni Pekárna, kulinářské setkání na Hádech nebo noční výlet na rozhlednu spojený s mrazivým ranním probuzením u tzv. Lelkovadla vždy stály za to.

Zkrátka je to na vás. Uspořádat microadventure není o nic těžší než se sbalit a vypadnout ven. Případně k tomu přizvat pár přátel, svou milou či si klidně užít chvíli klidu o samotě. Nebo se přidejte k některému z našich podivných nápadů a hlavně nedejte na Pokáče :)

#microadventuresCZ#mikrodobrodruzstvi

Autoři článku: Kuba Venglář, Za horami.cz | Lukáš Lacko, Nestrať sa.sk

Spani V Lese Samonafukovaci Karimatka

Protože takováhle rána…

Líbilo?

Pokud ti článek pomohl nebo tě pobavil, nebylo jeho psaní marná práce.
A jestli jsi se dočetl(a) až sem, možná dumáš, jak pro změnu pomoci mně v další tvorbě. Je to jednoduché jak facka:

Koukni, zda v e-shopu nemám něco, co tě nadchne

Přijď mě pozdravit na přednášku

Související články

Upozornění na nové komentáře
Nekomentuji, ale
3 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

To je geniální! Dnes nemůžu, objevila jsem to teprve teď a spacák mam u rodičů, ale doufám, že brzy zase bude něco! Fakt sem nadšená, že tu taková iniciativa funguje

Tenhle článek mne docela zaujal, tak abych přispěl – párkrát se v průběhu týdne po práci seberu, skočím do lesa a druhý den nad ránem se vrátím a zase do práce :) A máte pravdu, kolegové i já si už zvykl, že jsem zkrátka “jiný”.

Zrovna na dneska jsem testil nějaké nové věci, takže to bylo super :)

Obrázek:

Copy link