Co dělat, když nikam pořádně nemůžu aneb výzvy pro březnový lockdown

Přicházejí tři týdny, kdy se nás naše *** vláda snaží uzemnit doma. Abychom nikam moc nejezdili a nešířili virus tak zvesela, jako doposud. Snaha o snížení mobility je bohužel s ohledem na stav v nemocnicích pochopitelná. Většina věcí, které aktuálnímu brutálnímu omezení předcházely, je už pochopitelná méně. A to nemluvím o detailech, které jsou (či naopak nejsou) jeho součástí. Ale to je jiná pohádka… Pojďme spolu raději vymyslet, jak se z toho všeho nezbláznit.

Níže překládám pár nápadů a výzev, co se dá dělat, když nemůžu mimo svou obec resp. okres. Hlavním mottem většiny z nich je sranda a snaha se bezpečně vyblbnout na čerstvém vzduchu. Doporučuji celou akci pojmout v recesistickém duchu.

Pojďte do toho se mnou. Připojte se k facebookové události Výzvy pro březnový lockdown, šiřte se o této iniciativě a hlavně si společně zkusme s pomocí zdravého bláznovství a lokálních dobrodružství zachovat aspoň trošku zdravého rozumu.

Budu rád, když v komentářích navrhnete další tipy – rád je doplním do seznamu. Na události se také můžete podělit o své fotky a videa z plnění těchto výzev jako inspiraci pro ostatní.

Účelem tohoto článku není v žádném případě nabádat k porušování nařízení nebo jejich očůrávání. Prosím přemýšlejte a chovejte se zodpovědně, protože bez toho se z těchhle srágor opravdu nevyhrabem.

Spoluautorem některých výzev je kamarád Tom nebo čtenáři, kteří mi poslali další nápady.

Brno Obec Vyhled

Teď z toho Brna opravdu neuteču…

Nápady co dělat na území své obce

 • Pokuste se o dobytí nejvyššího bodu obce. Ale se vší parádou. Představte si, že má o 6 km více. Pro inspiraci si můžete pustit video z našeho dobývání brněnského Kopečku.
 • Uspořádejte co nejtrhlejší expedici z centra obce k severnímu/jižnímu pólu. Divadlo Járy Cimrmana vám může být inspirací.
 • Udělejte si výlet přesně po hranicích obce nebo ji rovnou celou obejděte.
 • Navštivte pohraniční bod se všemi obcemi, které obklopují tu vaši.
 • Splujte místní řeku nebo rybník na nějakém netradičním plavidle.
 • Navštivte všechny městské části nebo projděte všechny ulice. Zkuste si zahrát na zahraničního turistu a hledat rozdíly s nejbližším okolím vašeho domova, fascinující detaily, atp.
 • Otestujte lokální gastro speciality z nějakého hezkého okýnka (pochopitelně do vlastní krabičky, ať neplýtváme obaly) a napište na ně recenzi / reportáž jako kdybyste pojedli v luxusní restauraci.
 • Zkuste najít ve své obci místo, kde jste ještě opravdu nikdy nebyli.
 • Navštivte místo s nejdivnějším nebo nejzábavnějším názvem.
 • Uspořádejte v bezpečné vzdálenosti pohraniční setkání s kamarády či příbuznými z vedlejší obce. Nikdo nesmí překročit hranici ani se přiblížit. Představte si, že je mezi vámi Berlínská zeď.
 • Udělejte si pořádný klasický piknik na nějakém originálním místě. V parcích bude dost rušno, tak věnujte výběru místa péči. Piknik neodflákněte – udělejte si ho hezký, s košem, dobrotami, dekou… Samozřejmě jen se členy domácnosti ;)
 • Zkuste si každý týden uvařit aspoň jedno pořádné cizokrajné jídlo.
 • Zkuste si vytvořit osobní běžecký rekord. A je jedno jestli to bude 2 kilometry, 20 nebo rovnou celý maraton. Pokud pro vás běh není úplně přirozeností, doporučuji si aspoň trochu nastudovat jak na to.
 • Napište někomu skutečný dopis (nejlépe ručně) a zajděte ho dotyčnému(é) osobně hodit do schránky.
 • Zajděte si na nějaké významné místo vaší obce, zjistěte si něco o jeho historii a podělte se o to, co jste se naučili.
 • Začněte se otužovat (s rozumem!).
 • Nezapomínejte snít – přečtěte si knihu, pusťte si přednášku, najděte si nějaký zajímavý cestopis
 • Vylezte aspoň na deset různých stromů.
 • Udělejte si malé dobrodružství naruby – postavte si stan v obýváku nebo na zahradě, přespěte v hamace na balkóně, cokoliv. Fantazii se meze nekladou. Inspiraci můžete nabrat z příspěvků účastníků podobné podzimní výzvy.
 • Odneste odpadky z přírody okolo vaší obce.
 • Nachystejte pro někoho opravdu překvapivou snídani.
 • Udělejte si pořádnou procházku / projížďku a zajděte si na nákup pěšky nebo na kole. Pochopitelně někam dál, než do Lídlu přes ulici.
 • Opečte si nějakou mňamku venku na ohni. Buřty, špízy, brambory v popelu…
 • Pokuste se rozdělat oheň co nejprimitivnějším způsobem. Nebo aspoň jen za pomocí škrtadla.
 • Objednejte si pizzu nebo cokoliv dle chuti při procházce na nějaké hezké (ale pro kurýra snadno dostupné) místo.
 • Zeptejte se sousedů nebo kamarádů, kde je ta nejlepší vyhlídka ve vaší obci a navštivte ji.
 • Vyzkoušejte si orientační běh.
 • Naučte se nějakou novou hru.
 • Zkuste si přivstat a zažít někde venku východ slunce.
Dobroduzstvi Doma Na Balkone

Naše podzimní nocování na balkóně. Aspoň jsem si otestoval spaní v hamace :)

Chceš se vydat na trek, ale chybí ti zkušenosti?

Láká tě svobodné putování s batohem, horské vyhlídky a noci v přírodě, ale zatím sis netroufl(a) opravdu vyrazit? Váháš, co si na takový vícedenní přechod hor zabalit a jak jej vůbec naplánovat?

Právě pro tebe jsem připravil kurz Poprvé do hor.

Kurz Poprvé do hor

Jak zjistit hranice obce nebo okresu

Naštěstí není třeba týrat se prozkoumáváním webu katastrálního úřadu. Území obce či okresu a jeho přesné hranice vám milerády sdělí mapy.cz. Stačí do vyhledávání zadat jméno obce / města nebo název okresu doplněný o slovíčko „okres“.

Pokud chcete zjistit, zda na nějaké místo „oficiálně“ můžete, stačí v mapách kliknout pravým tlačítkem a vybrat „co je zde?“. Mapy vám zvýrazní katastr obce, ke které lokalita patří (výjimečně se to nestane, ale aspoň nabízejí odkaz do úřední evidence). Ale že by někdo kontroloval (a že by to vůbec mělo smysl), zda náhodou nemigrujete mezi územím obcí Krásná a Morávka v Beskydech, tak o tom upřímně pochybuju.

Perličky a zajímavosti

Že je největší obcí Praha, asi nikoho nepřekvapí. Její obyvatelé tak mají celkem slušný manévrovací prostor o rozloze 496 km². Hlavní město je zároveň devátým nejrozlehlejším okresem.

Praha je ale též suverénně nejzalidněnějším územím díky hustotě zalidnění 2 637,25 obyvatel na km² nemusí zbytek republiky následující tři týdny vůči Pražanům pociťovat jakoukoliv nevraživost. Dosti si ji užijí sami mezi sebou, až vyrazí do Stromovky.

Oproti tomu obyvatelé malé vesničky Závist na Blanensku mohou větším městům opravdu jen závidět. Aspoň co se rozlohy týče, protože 0,42 km² opravdu není mnoho prostoru na život. Pro zajímavost: druhou nejmenší dědinkou je Strukov (0,53 km²) v Olomouckém kraji a bronz bere Josefův Důl nedaleko Mladé Boleslavi (0,66 km²).

Docela v pohodě budou nejspíše v Ralsku, které je, pokud nepočítáme vojenské újezdy, čtvrtou nejrozlehlejší obcí České republiky (po Praze, Brně a Ostravě), ale přitom tam žije jen něco málo přes dva tisíce obyvatel. Ráj pro asociály, kteří milují dlouhé procházky, kdy nikoho nepotkají?

Brno-venkov a Brno-město budou z praktických důvodů naštěstí brány jako jeden okres a kontroly mezi nimi nebudou probíhat. Pokud jste z menších vesnic v zázemí moravské metropole, nemusíte se bát okružních jízd při cestě na nákup. Zatím to vypadá, že Praha se podobné výjimky nedočká. A až na malou výjimku ani Plzeň nebo Ostrava (prosím – na opak mě když tak upozorněte v komentáři).

Nejvyšší hora ČR Sněžka tak či tak leží v uzavřeném okrese Trutnov, takže nemusíte smutnit, že si ji hned tak nevylezete. A stejně je lepší vyrazit někam, kde to není nej, ale raději tam najdete něco nečekaného ;)

Přeji pevné nervy a aspoň trochu optimismu.

Houpacka

Když najdu lano, ještě furt považuji za lepší si z něj udělat houpačku, než se na něm oběsit ;)

Líbilo?

Pokud ti článek pomohl nebo tě pobavil, nebylo jeho psaní marná práce.
A jestli jsi se dočetl(a) až sem, možná dumáš, jak pro změnu pomoci mně v další tvorbě. Je to jednoduché jak facka:

Koukni, zda v e-shopu nemám něco, co tě nadchne

Přijď mě pozdravit na přednášku

Související články

Upozornění na nové komentáře
Nekomentuji, ale
2 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

A ještě něco pro Pražáky :-) https://www.campuj.online/blog/dobyti-prazskeho-polu

Tak děkujeme za inspiraci. Spoustu věcí děláme intuitivně. Ale najít “trojmezí” katastru naší obce s těmi sousedními, na to jste nás navedl vy. Jsou to sice těšínská jablíčka, ale nebýt současné situace, ani nevíme, s kým naše obec sousedí… Po pečlivé přípravě děti vyrobily vlajky okolních obcí a postupně jsme všech sedm trojmezí navštívili a fotograficky zdokumentovali. Jaká byla naše radost, když na jednom byl i hraniční kámen! No a díky naší hodné vládě se nám výběh od pondělí zvětší, takže trojmezí okresů budou další výzva. Z trojmezí republiky už máme navštívené 3/4 a několik dalších trojmezí států v Evropě. Ty bych přidávala do portfolia nejradši…

Copy link