Vízum do Íránu: Stručný průvodce

Írán je čím dál populárnější zemí. Kombinace perské kultury v neuvěřitelné koncentraci, přírodních divů na sto způsobů, vstřícných lidí a levné destinace láká velké množství turistů. I přes určité komplikace a zmatečnost se udělování víz průběžně zjednodušuje. Jen je potřeba být dobře připraven a mít aktuální informace. Věřím, že se vám malý průvodce vízovou procedurou bude hodit.

V článku se budu věnovat elektronickým vízům a vízům „on arrival” (s podáním elektronické žádosti předem). Jak celý proces probíhá, jak dlouho trvá a na co se předem připravit.

iransky persky strop mozaika

Především se připravte na neuvěřitelná umělecká díla na každém stropě…

Íránská E-víza

Je důležité si uvědomit, že na rozdíl od jiných zemí, které zavedly elektronická víza, íránská e-visa varianta je pouze jakýmsi usnadněním procesu a způsobem, jak odeslat důležité dokumenty předem a elektronicky. Samotná internetová žádost vám platná víza nezaručí. Plnohodnotný dokument je pak potřeba dořešit osobně na ambasádě nebo na letišti.

I když vám přijde email, že vaše žádost byla schválena, ještě se nejedná o skutečné udělení víz. To je až v moci úředníků, kteří vás proklepnou na velvyslanectví nebo po příletu. Finální rozhodnutí pak také přijde mailem, ale je formulováno jinak a jsou k němu (v ideálním případě) připojená víza. Rozdíl poznáte.

Chceš si přečíst víc?

Napsal jsem knížku plnou těch nejlepších cestopisů za sedm let toulání po světě. Bláznivé historky z netradičních destinací doplňují úvahy a tipy na nejrůznější cestovatelská témata od plánování přes průšvihy na cestách po masový turismus.

Věřím, že tě “Místa, kam se nechodí” pobaví, nadchnou a především inspirují k vlastním nečekaným objevům.

Kniha Místa, kam se nechodí

Příprava

Pro vyplnění žádosti na oficiálních stránkách evisatraveller.mfa.ir si připravte následující:

 • Kopie/sken pasu ve formátu jpeg do 500 kb o minimálních rozměrech 800×600 pixelů. Pouze hlavní strana pasu s fotkou (ne celá dvojstrana)
 • Fotka opět v jpeg do 500 kb s minimálním rozlišením 400×600 pixelů. Dejte si záležet, aby drtivou většinu fotky vyplňovala vaše hlava. Pozadí samozřejmě bílé. Na české ambasádě vzali fotku ženy bez šátku na hlavě. Pro víza vyzvednutá na letišti je lepší mít zakryté vlasy.

Správný formát dokumentů si můžete ověřit zde.

Samotné vyplnění žádosti v angličtině není žádný velký problém. Jenom si dejte bacha, aby vám to netrvalo příliš dlouho. Po určité relativně dlouhé době se vám žádost nepodaří odeslat a musíte začít znovu.

Součástí formuláře je uvedení místa, kde víza dořešíte. Můžete si zvolit jedno z mezinárodních letišť nebo libovolnou ambasádu.

Záměrně neříkám vyzvednete, protože při schválení na ambasádě vám stejně výsledný papír přijde i do mailu. Samotná e-víza jsou obyčejný dokument formátu a4 bez jakýchkoliv bezpečnostních prvků. Vaše údaje jsou vedeny elektronicky. Nicméně nějakou kopii tohoto papíru mějte po dobu pobytu v Íránu vždy u sebe.

Pro pobyt v Íránu platí klasické pravidlo, že váš pas musí být platný ještě aspoň půl roku po plánovaném opuštění do země.

Elektronická víza se dnes udělují většinou na 30 dní. Dříve to bývaly kratší doby. Přinejhorším lze platnost víz prodloužit v Iránu. Pro delší platnost víza je nutno podat klasickou žádost na velvyslanectví.

streha lazni v poustnim meste

Střecha starých lázní

Víza „on arrival“ na letišti

Pro vstupy do země na všech mezinárodních letištích si můžete život usnadnit elektronickou žádostí. Ačkoliv lze víza na místě získat i bez ní, jejím odesláním si ušetříte trochu papírování, hodně času a zajistíte hladší průběh.

Už není nutné podávat žádost několik dní předem. Stačí potvrzení, že jste ji podali. Přesto jsou doporučovány aspoň dva dny pro rychlejší průběh. V případě předvyplněných elektronických víz není potřeba žádný kód nebo zvací dopis od agentury.

Oficiálně není potřeba ani zpáteční letenka, ačkoliv ji po vás mohou chtít některé aerolinky před nástupem do letadla směr Írán.

V případě, že máte vyplněnou e-visa žádost, budete určitě potřebovat:

 • Vytištěné potvrzení o podání nebo o předběžném schválení
 • Pas platný ještě aspoň půl roku
 • Potvrzení v  angličtině o cestovním pojištění, kde je výslovně uvedeno „Iran“ nebo lépe „Islamic Republic of Iran“. Nestačí „worldwide-celosvětově“. V opačném případě budete nuceni koupit si poměrně drahé pojištění na místě. Potvrzení vám vystaví vaše pojišťovna. V případě, že používáte ČHS jako já, stačí se jim ozvat.
 • Potvrzení o ubytování alespoň na první noc v oficiálním zařízení. Tím může být hotel nebo hostel registrovaný u Iranian Tourism Organization. Většinou je toto potvrzení automaticky odesíláno na váš mail po rezervaci bydlení. V opačném případě si o něj napište.
 • Výjimečně budete muset dokázat, že u sebe máte dost peněz. S ohledem na fakt, že v Íránu nefungují bankovní karty, je tohle poměrně logický předpoklad a existenční nutnost.
 • Peníze na vízový poplatek v eurech. Pro ČR je to 50 EUR.
 • Volnou dvojstranu v pasu. Je možné, že tato víza budou ještě klasicky vlepená.

Údajně je v uvedeném ubytování opravdu nutné svou první noc strávit. Hotely a hostely povinně komunikují s úřady a pokud se nedostavíte, můžete mít blíže neurčený problém…

Pokud přiletíte bez předvyplněného internetového podání, doporučuje se navíc přivézt také dvě fotky. Oficiálně už nejsou potřeba, ale prý je lepší je mít. Údajně je také lepší mít předem zabookovaných více než jednu noc (2-3). Kód nebo zvací dopis by neměl být nutný, pokud máte potvrzení o ubytování. Pochopitelně budete také potřebovat vše výše uvedené.

Na letišti se stačí držet navigace, pokynů úředníků a usmívat se. Celá procedura může zabrat něco mezi 1 až 3 hodinami.

S vízy on arrival nemám osobní zkušenost. Nicméně zde uvedené informace pocházejí z kompilace několika spolehlivých zdrojů. (Caravanistan, Íránský hostel nebo Nomadasaurus)

Vstup přes pozemní přechody

Podle aktuálních informací (červen 2019) lze pro plánovaný vstup po zemi podat žádost přes internet, ale víza je nutné dořešit na ambasádě. On arrival v tomto případě nejsou možná.

Výstup po zemi není žádný problém ani v případě, že jste přicestovali letadlem.

iranci lide u nakladaku s ovci

Fajn lidi tam mají ;) A můžete se svézt s ovečkou.

Spokojený čtenář?

Ať už patříš k náhodným návštěvníkům nebo věrným ctitelům, pokud mě toužíš podpořit v další tvorbě, existuje pár možností jak si oboustranně udělat radost.

Horalský plecháček

Elektronické vízum na ambasádě v Praze

S možností získat víza ihned po příletu je vyzvednutí na ambasádě méně atraktivní volba. Nicméně pokud chcete mít jistotu, že víza dostanete ještě před nákupem letenky, jste z Prahy nebo v čistě teoretickém případě zamítnutí chcete mít druhý pokus, pak můžete zvolit tuto možnost. Na velvyslanectví si zajdete také, pokud plánujete vstup přes jeden z pozemních přechodů.

Vyplnění internetového formuláře je úplně stejné, jako při vyzvednutí na letišti. Jen si jako place of issue vyberete íránské velvyslanectví v Praze. Počkejte až vám do mailu přijde potvrzení o schválení a pak se můžete vypravit na ambasádu, která sídlí v Praze Na hřebenkách.

Oficiální úřední hodiny jsou 11:00-13:00. Bývá tam celkem plno, tak doporučuji počítat s delší návštěvou a přijít včas.

Vyzvednutí víz není ani po schválení elektronické žádosti pouhá formalita. Čeká vás malý výslech a v drtivé většině případů budete muset na ambasádu znovu, protože vám víza nevydají na počkání.

Prvním krokem je platba 50 eur. Nově nelze jinak než zajít do ČSOB, tam peníze složit na účet konzulátu a pak přijít žádat s potvrzením o platbě v ruce. Je vhodné tuto proceduru absolvovat než vůbec vyrazíte na Hřebenky. Info k platbě najdete na stránkách konzulátu (číslo účtu a kódy dole) a nejbližší pobočku banky na Arbesově náměstí. Sice mají uvedený divný rok, ale dle informací z listopadu 2019 to zkrátka teď funguje takto. Platba se skládá v korunách – banka sama vám řekne, kolik chce včetně poplatku za vklad (70 Kč) – ale můžete i v Eurech.

Na ambasádě vám nejdříve sejmou otisky prstů a následně se pan konzul s vysokou pravděpodobností bude ptát na váš plán, co v Íránu chcete navštívit a na vaši profesi a zaměstnavatele.

I když se budou tvářit povinně oficiálně, jsou na íránském velvyslanectví v Praze moc milí a nápomocní. Zejména paní asistentka, která mluví česky a funguje také jako překladatelka nám hrozně pomohla i když jsme jí svou nevědomostí vytvářeli slušné zmatky.

Určitě budete potřebovat:

 • Vytištěnou žádost
 • Pas platný ještě aspoň půl roku
 • Potvrzení v  angličtině o cestovním pojištění, kde je výslovně uvedeno „Iran“ nebo lépe „Islamic Republic of Iran“. Nestačí „worldwide-celosvětově“.
 • Potvrzení o ubytování alespoň na první noc v oficiálním zařízení. V Praze vyžadovali výslovně hotel. Hostel vám neprojde.
 • Potvrzení o zaplacení poplatku

Letenky vidět nechtěli.

Počítejte s tím, že si nechají váš pas. Přesto, že se do něj víza nelepí.

Pokud vás letí více, hotová víza a pasy může vyzvednout jeden člen skupiny, pokud mu ostatní dají plnou moc.

Doba prodlení, než vám víza schválí je od pár minut do několika týdnů. Záleží, kdy letíte, na což se budou vždycky ptát. Nicméně nedoporučuji spoléhat na jejich benevolenci a raději žádat s dostatečným předstihem.

Byli jsme varováni, že je v uvedeném ubytování opravdu nutné svou první noc strávit. Hotely a hostely povinně komunikují s úřady a pokud se nedostavíte… nu toť otázka…

otisk postavy v pisku na pousti

Poušť…

Odmítnutí, problémy

Výjimečně se může stát, že je vaše žádost o e-víza z mysteriózních důvodů zamítnuta. Ať už v průběhu jejího elektronického podání nebo pak na ambasádě.  Údajně to nijak nebrání druhému pokusu, který má velkou šanci na úspěch. Ten může mít podobu:

 •  „On arrival“ v případě zamítnutí na ambasádě (E-visa) nebo už v první fázi po podání
 • Klasické žádosti v případě zamítnutí té elektronické v první fázi po podání

I když lze teoreticky vše řešit na poslední chvíli, silně doporučuji začít se vízové proceduře věnovat včas. Ušetříte si nemalý stres.

Pokud máte jakoukoliv zkušenost odlišnou od zde popsaných postupů nebo aktualizaci, prosím podělte se v komentářích. Vízová politika Íránu a byrokratické postupy se průběžně mění a aktuální informace jsou nedocenitelné.

Děkuji Filipu Kolbovi za drobné aktualizace stran platby a průběhu žádosti.

hory v iranu

V Íránu mají i nádherné a na jaře živé hory

Líbilo?

Pokud ti článek pomohl nebo tě pobavil, nebylo jeho psaní marná práce.
A jestli jsi se dočetl(a) až sem, možná dumáš, jak pro změnu pomoci mně v další tvorbě. Je to jednoduché jak facka:

Koukni, zda v e-shopu nemám něco, co tě nadchne

Přijď mě pozdravit na přednášku

Související články

Upozornění na nové komentáře
Nekomentuji, ale
4 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Mně zase odmítli “on arrival”, tak jsem si na poslední chvíli zažádal v Praze a v expresním režimu jsem měl druhý den vízum hotové. Hostel mi nakonec vzali i když se trochu kroutili…

Listopad 2018, řešeno na ambasádě v Praze: ubytko třeba nebylo, ani se na to nikdo neptal. Vyzvednutí více pasů bez plné moci. Chtěli ale výpis z nějakého účtu. Pojištění jakékoli.

Copy link