Čtyři malé dobrodružné výzvy pro rok 2017

Spousta lidí si do tzv. nového roku dává předsevzetí. Takové předsevzetí je ale potvora zrádná, která málokdy vydrží. Jen se zeptejte všech instruktorů v posilovnách nebo na bazénech. V lednu neví, kam dřív skočit, a od února je po všech novoročních nadšencích ticho po pěšině. Proto je mnohem lepší přijímat výzvy.

Výzva není jen tak nějaká pofidérní myšlenka být o trochu lepším (lehčím) člověkem. Výzva bude kopat do vašeho ega (každý nějaké má), dokud se jí nepostaví čelem a nedonutí vás vrhnout se do akce jen proto, abyste se sami na sebe mohli beze studu podívat do zrcadla. Výzva vám nedá pokoj, dokud svému okolí nebudete moci hrdě ohlásit „zkusil jsem to“ nebo ještě lépe „zvládl jsem to“. Život bez výzev je nudný. Každý potřebujeme nějaký motor a motivaci překročit vlastní stín do říše za hranici komfortní zóny a přirozené lenosti. Výzva je to pravé ořechové.

Vyhled Na Rachivske Hory

Modrozelená krása. Rachivské hory, Ukrajina.

Kde k nějaké vzít inspiraci? Od toho máme kamarády, soupeře nebo náhodné vnější zdroje. Dovolte mi být jedním z nich. Nebudu náročný, začínat se má pomalu. Tímto vás vyzývám, abyste letos vykonali následující:

1) Vezměte někoho na místo, kam by se jinak nepodíval

Je docela jedno koho a kam. Můžete vzít svého starého dědečka na vycházku za humna, kam by ho jinak při pravidelné trase skleník – kuchyň – televize dávno nenapadlo zabloudit. Protáhněte svou distingovanou slečnu nejbližší volně přístupnou jeskyní. Třeba se jí to plazení bahnem nečekaně zalíbí. Uspořádejte pro své méně otrlé kamarády výpravu do hor, kam by se jinak sami neodvážili. Možností je spousta. Cílem je především inspirace a radost, že jste někomu dopřáli nový zážitek a věnovali mu svůj čas.

Chceš se vydat na trek, ale chybí ti zkušenosti?

Láká tě svobodné putování s batohem, horské vyhlídky a noci v přírodě, ale zatím sis netroufl(a) opravdu vyrazit? Váháš, co si na takový vícedenní přechod hor zabalit a jak jej vůbec naplánovat?

Právě pro tebe jsem připravil kurz Poprvé do hor.

Kurz Poprvé do hor

2) Vypravte se někam aspoň na jeden den (a noc) sami

Pro někoho normálka, pro jiného nepředstavitelná záležitost. Z vlastní zkušenosti vím, že vydržet v přírodě bez kontaktu s lidmi a civilizací jenom sám se sebou není jednoduché. Za mě osobně, ani ne tak proto, že bych se bál věcí ve své hlavě, jako spíše, že se časem začnu nudit. Než však přijde tahle chvíle, je dočasná izolace náramně zajímavá věc.

  • Můžete být sami sebou. Nikdo se na vás nedívá. Žádná neustálá společenská kontrola, zda se zrovna chováte podle příručky pana Špačka.
  • Máte čas probrat si myšlenky. Nikdo vám do toho nebude kecat a zároveň není, na koho se obrátit o názor. Jste tu jenom vy a váš bordýlek k přerovnání. Hodně štěstí.
  • Můžete nemyslet na nic. Zírání do blba v libovolné krajině doporučuje jedenáct z deseti psychologů. Vypněte operační systém svého mozku a kochejte se přítomností. Prostudujte ji do nejmenšího detailu. Minulost vám pak přijde méně podstatná a budoucnost lépe řešitelná. Protože co jsou všechny bolístky duše a světa proti nefalšovanému dětskému zaujetí vzorkem v kůře stromu, pod kterým ležíte nataženi.
  • Můžete si naplánovat, co budete dělat, až se vrátíte. A že svůj seznam po správné relaxační kůře budete seškrtávat s trojnásobnou efektivitou, na to můžete vzít jed.
  • Uvědomíte si, kdo a co vám chybí. Jednoduchá metoda, jak zjistit, co je pro vás důležité a bez čeho si svůj život neumíte představit, je experimentální odevzdání všeho do náruče časoprostorové nedostupnosti. Zde je však nutno podotknout, že pro efektivnější využití tohoto experimentu, je nutné delší časové období.
Stara Planina Srbsko

Jak jsme malí… Stará Planina, Srbsko

3) Uspořádejte si s kamarády každý měsíc jedno microadventure

Pokud zrovna nestíháte nic velkého, když vám pracovní náplň a další okolnosti dočasně nedovolují vypadnout na delší dobu nebo kdykoliv dostanete chuť na chvíli vypnout, jsou tu pro vás microadventures. Už jsem o nich psal a je na čase, začít je začleňovat do našich životů.

Zkuste jít jeden večer místo do hospody přespat někde pod širákem. A ráno vyrazit normálně do práce… uvolněnější a usměvavější. Každý měsíc zkuste objevit nějaké nové místo, udělat něco netradičního. Dobrodružství je jen stav mysli a k jeho prožití nepotřebujeme drahou letenku ani místo na druhém konci světa. Stačí vyhlídka za městem, dobří lidé a vůle strávit volný čas jinak, než nám zdánlivě diktuje náš pravidelný rytmus života.

Pro inspiraci mrkněte na stránky vynálezce téhle geniálně jednoduché myšlenky Alastaira Humhpreyse.

4) Splňte si jeden (malý) cestovatelský sen

Každý má nějaké sny. Většina z nás by si je někdy chtěla splnit. Jen málokdo však zrovna pracuje na jejich realizaci. Ponechme stranou prázdné motivační řeči, na jejichž konci máte zase o něco větší dojem, že vám něco utíká. Zamyslete se na něčím, co vám už dlouho vrtá hlavou. Nebo se nechte unést inspirací vzešlou z kouzla okamžiku. Zkrátka hurá do toho.

Nemusí to být zrovna obludná ztřeštěnost, jako je má Asijská odyssea. Stačí svou dovolenou naplánovat někam, kam opravdu chcete, namísto nikdy nekončícího hledání neuspokojivých kompromisů podle chutí partnera nebo kamarádů. Pokud nejste solitéři, on už se k vám nakonec vždycky někdo podobně naladěný přidá. Také se nabízí tuhle výzvu spojit s bodem jedna ;)

Udoli Ala Archa Kyrgyzstan

Cesta do neznáma. NP Ala Archa, Kyrgyzstán.

Je to na vás moc velké sousto? Jsou tady víkendy, svátky, jiné příležitosti a spousta dalších malých snů a blízkých krásných míst, která jste ještě určitě neviděli, ale lákají vás. Že se tam zrovna nikdo nechystá? Nejspíše je na vás výpravu zorganizovat. Své cíle máme ve vlastních rukou a nemusíme vždycky jen čekat, až nás někdo někam pozve.

Přesto, že pro spoustu velkých snů mohou existovat objektivní překážky, málokdy umí zahradit celou cestu. Skulinka pro dobrý nápad se vždycky najde.

Spokojený čtenář?

Ať už patříš k náhodným návštěvníkům nebo věrným ctitelům, pokud mě toužíš podpořit v další tvorbě, existuje pár možností jak si oboustranně udělat radost.

Horalský plecháček

Jdete do toho se mnou?

Přijímat ve svém životě výzvy je krásná věc. Pokud se k nim neumíme nahecovat sami, stačí se inspirovat světem okolo. Většina popsaných apelů se dá krásně kombinovat, ale pointou není rychlé zlikvidování „to do listu“. Doufám, že jsem vás inspiroval a motivoval. Budu rád, když mi potom napíšete k čemu ;)

Probijeni Se Houstim

Vzhůru do kleče

Líbilo?

Pokud ti článek pomohl nebo tě pobavil, nebylo jeho psaní marná práce.
A jestli jsi se dočetl(a) až sem, možná dumáš, jak pro změnu pomoci mně v další tvorbě. Je to jednoduché jak facka:

Koukni, zda v e-shopu nemám něco, co tě nadchne

Přijď mě pozdravit na přednášku

Související články

Upozornění na nové komentáře
Nekomentuji, ale
4 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

čauko, taaakže s priateľom ideme do toho a teda už sme začali :
1. zobrali sme sa na Rysy
2. ešte plánujeme, kam každý sámpôjdeme
3. s kamoškou každý mesiac niečo vymýšlame
4. plánujeme Bánsku štiavnicu
držím palce s vašimi plánmi a ich uskutočňovaním
mm :)

Skvělý nápad, určitě zkusím splnit. To miniadvanture s kamarády každý měsíc asi nedám, ale alespoň párkrát v roce se pokusím. :) Díky za tipy. :)

Copy link