Jak získat vízum do Ruska: Jde to snadno a bez složitého vyřizování


Tento článek pochází z webu Za horami.cz, kde najdeš jeho online verzi včetně případné fotogalerie. Až budeš opět ve spojení se světem, můžeš se také podívat na Facebook @zahoramicz, co je nového.

Většina zemí, které nejsou vysloveně nepřátelské k turistům, se snaží vízové povinnosti maximálně zjednodušovat. I když komfort elektronických víz Ruská federace zatím nenabízí, dá se dneska obejít bez zvacího dopisu, zprostředkovatelů a postávání na ambasádě. Stačí využít služeb oficiálního vízového centra.

Tady by článek mohl vlastně skončit. Nejjednodušším a nejpřímočařejším způsobem vyřízení víz do Ruska, je návštěva brněnského nebo pražského vízového centra a požádání o tzv. vízum na klíč.

Cena klasického 30 denního dokumentu je 2300 Kč (2019) včetně všech poplatků. Nic navíc vás to už stát nebude. Vyřízení trvá 7-10 pracovních dní. Můžete si připlatit za expres (3500 Kč celkem) a mít svou propustku do Ruska za 5 dní.

Nelekejte se jejich webových stránek v retroduchu 90 let. Skutečně se jedná o oficiální úřad, kde (alespoň v Brně) sedí strašně zlatá paní. Ta s vámi bleskově vyplní žádost o víza nebo vás pošle domů pro správné podklady, jako se to stalo nám.

Přesto, že v zásadě potřebujete přinést jen tři věci – konkrétně svou fotku, pas a doklad o cestovním pojištění, dá se i tohle zkazit. Takže abych vám ušetřil cestu, zmíním pár věcí, na které si dát pozor.

vodka a svacina u bajkalu
  • Save

V současném Rusku se chlastá míň, než jsme čekali

Co si pohlídat

Dokumenty potřebné k úspěšné žádosti o vízum jsou detailně popsány přímo na stránce vízového centra. Nicméně při využití jeho služeb se vás netýká bod “Potvrzení o přijetí zahraničního turisty”, protože to za vás vyřídí v rámci “víza na klíč” ani nemusíte předem vyplňovat žádný formulář neboť ten s vámi prosviští na místě.

Pas

Logicky se bez pasu, do kterého vám vízum vlepí neobejdete. I zde platí standardní požadavek, aby měl pas platnost ještě minimálně půl roku po plánovaném opuštění Ruska.

Myslete na pas v předstihu. Pokud jej nemáte, tak běžné vyřízení na českých úřadech také chvíli trvá.

Fotka

Fotka pasového formátu musí být na bílém pozadí. Žádný přechod ani jiná barva nejsou akceptovány. Ne, nejde to ukecat.

Dokument o cestovním pojištění

S jednoduchou kartičkou od Uniqy jsme neuspěli. Kopie potvrzení o tom, že máte zdravotní pojištění platné na území Ruské federace opravdu musí obsahovat vše, co najdete v odkazu výše. Co se týče samotného pojištění, mělo by splňovat parametry popsané ve FAQ.

Není tam nic neobvyklého, pokud máte kvalitní cestovní pojištění. Osobně využívám a doporučuji pojištění od ČHS.

Pro potvrzení použitelné k žádosti o ruské vízum je nutné je poprosit mailem, neboť k běžnému použití zasílají právě jen tu kartičku. Obratem jsem dostal krásný dokument přímo od pojišťovny, který je formulován přesně dle požadavků ambasády.

Obdobné lejstro byste měli dostat z jakékoliv jiné schopné pojišťovny.

Pohlídejte si data

Je dobré upozornit, že ruská víza jsou na konkrétní data. Takže do země můžete vstoupit až od začátku jejich platnosti a musíte vypadnout před jejich koncem (poslední den platnosti).

Některé jiné státy počítají 30 dní od data vstupu do země. Rusko je nutné navštívit mezi konkrétními a předem definovanými daty.

Doporučuji při objednávce letenek počítat s jednodenní rezervou, kdyby se cokoliv stalo. Hájemství páně Putina není kraj, kde chcete přetáhnout platnost svých víz.

Víza na dálku

Pokud máte českou i moravskou metropoli poněkud z ruky, web vízového centra nově uvádí i možnost vyřízení všeho potřebného na dálku. S touto službou nemám zkušenost, ale přikládám odkaz, abyste o ní věděli. Budu rád, když mi někdo napíše, jak to fungovalo.

Pro inspiraci, kam se v zemi, kde zítra může znamenat cokoliv, vypravit, mrkněte na mé cestopisy nebo přijďte na přednášku ;)

budovy v noci v moskve
  • Save

Moskva v podvečer


Tento článek pochází z webu Za horami.cz, kde najdeš jeho online verzi včetně případné fotogalerie. Až budeš opět ve spojení se světem, můžeš se také podívat na Facebook @zahoramicz, co je nového.

Spokojený čtenář?

Ať už patříš k náhodným návštěvníkům nebo věrným ctitelům, pokud mě toužíš podpořit v další tvorbě, existuje pár možností jak si oboustranně udělat radost. Také můžeš přijít na některou z mých přednášek.

Související články

1
Komentáře

  Upozornění na nové komentáře  
Nekomentuji, ale
Radka H

Dobrý den. Ještě co se týče víza, super služba je toto https://www.rusko-viza.cz
Do RU jezdíme pravidelně a teď jsme poprvé zkoušeli s tímto a top. Vše za Vás vyřídí, i pozvání…

Copy link