Recenze čelovky Fenix HM50R: I s malým kašpárkem lze svítit velké divadlo

Svým způsobem jsem podobně jako mnoho jiných mužů nikdy nedospěl a mám proto rád hračky. Hlavně ty outdoorové, šikovné a praktické. Proto jsem možnost otestovat nabíjecí čelovku Fenix HM50R uvítal s velkým nadšením. Jaké argumenty hovoří pro tuto minimalistickou ale výkonnou svítilnu a jak jsem s jejím používáním spokojen najdete v tomto článku.

Co je tato čelovka zač a její cílová skupina

Svými rozměry a váhou (80g včetně akumulátoru) cílí Fenix HM50R na všechny, kdo počítají každý gram – ať už na hlavě třeba při běhu a nebo v krosně u horských výstupů. Světelným výkonem osloví kohokoliv, kdo potřebuje pořádně vidět pod nohy a sem tam se také rozhlédnout do dáli. Tady tipuju zájem zejména u cyklistů, všech kdo chodí šifrovací nebo outdoorové závody a opět běžců. No a v neposlední řadě její odolnost ji vkládá na hlavy všem, kdo (nejen) výše zmíněné aktivity provozují za každého nečasu.

V rámci klasických čelovek se jedná o drobka, který je jen o málo větší než tužková baterie. K mému překvapení pak umí posvítit mnohem důkladněji, než jsem na první pohled očekával. Od jiných výkonných svítilen ji pak krom minimalismu odlišuje výborná odolnost (IP68 – prach i ponoření do vody) a především vychytaný systém nabíjení, který kombinuje micro USB a výměnné akumulátory či baterie.

Pro srovnání se můžete také podívat, jaké nejlepší čelovky vybral testovací portál chytryvyber.cz

hm50r fenix celovka

Takhle vypadá

Chceš si přečíst víc?

Napsal jsem knížku plnou těch nejlepších cestopisů za sedm let toulání po světě. Bláznivé historky z netradičních destinací doplňují úvahy a tipy na nejrůznější cestovatelská témata od plánování přes průšvihy na cestách po masový turismus.

Věřím, že tě “Místa, kam se nechodí” pobaví, nadchnou a především inspirují k vlastním nečekaným objevům.

Kniha Místa, kam se nechodí

Světelný režim pro každou příležitost

Osobně po dvou měsících používání nejvíce oceňuji odladěnost jednotlivých režimů svícení. Ty jsou čtyři a pracovně je nazývám „čtecí“, „pracovní“, „pochodový“ a „kde je ta za*** značka?“ Protože číselné hodnoty metrů a lumenů uváděné v obchodech zas tak moc neřeknou, pokusím se je přiblížit prakticky.

Čtecí režim (low) je nejnižší z uvedených a hodí se právě ke čtení ve stanu a pro chvíle, kdy nechcete okolí rušit vypálením zraku přes víčka. Je to klasická bludička, která ale vydrží svítit několik dní v kuse. Používám ji také kdykoliv třeba fotím v noci nebo lezu do batohu a jakýkoliv silnější odraz by mě zbytečně oslňoval. Uváděný světelný tok a výdrž s dobíjecím akumulátorem: 4 lumeny / 90 hodin

Druhý mód (medium) nabízí dostatek světla pro většinu prací okolo tábora nebo pro pochod po přehledné a rovné cestě. I v terénu by také posloužil relativně dobře, ale když může člověk zapnout na vyšší výkon tak to většinou udělá. Pro představu na podobném světelném výkonu většina levných čelovek končí. Uváděný světelný tok a výdrž s dobíjecím akumulátorem: 30 lumenů / 48 hodin

High režim, který přezdívám pochodový, už nabízí opravdu slušné prozáření jakékoliv temnoty. Chůze nebo běh v jakkoliv nepřehledném terénu jsou s ním úplně pohodové a vystačíte si s ním i v jeskyni (pokud nejste profík, který potřebuje detailně prosvítit stometrové dvorany a komíny). Světla je opravdu více než dost, je akorát široké, příjemné a dobře vykresluje okolí. Uváděný světelný tok a výdrž s dobíjecím akumulátorem: 130 lumenů / 10 hodin

No a pro chvíle nejtěžší nabízí tato čelovka tzv. boost režim, který se dočká své minutky slávy kdykoliv, když potřebujete něco dohledat v temném lese a nebo si posvítit pořádně do dálky. Tomu odpovídá můj osobní název zmiňovaný výše. Fenix v tomto módu připomínajícím průjezd vlaku nevydrží svítit moc dlouho v kuse – kvůli možnému přehřátí se světlo po cca minutě samo přepne na nižší režim. Avšak pokud stále hledáte, není problém boost znovu aktivovat. Samozřejmě ubírá z celkové kapacity akumulátoru o dost více šťávy, ale popravdě řečeno pro normální použití není potřeba s ním svítit nějak dlouho, protože high mód nabízí světla víc než dost. Uváděný světelný tok a výdrž s dobíjecím akumulátorem: 500 lumenů / 2,5 hodiny

osviceny les v noci postava s celovkou Fenix HM50R

Z noci den …

Ovládání, chování

Veškeré funkce čelovky se ovládají veskrze primitivně jedním tlačítkem. Chcete znát stav akumulátoru? Stačí stisknout jednou a zelená nebo modrá kontrolka poví jak je na tom. Pro rozsvícení stačí ten samý čudlík podržet a pro další volbu režimu opět krátce zmáčknout.

Čelovka si pamatuje poslední nastavený režim. Což je většinou fajn, pokud nechcete rovnou zapnout do nejnižšího. Výtku mám k cyklickému přepínání mezi všemi módy. Boost je totiž opravdu hodně silný a když chcete z high nebo medium přejít na bludičku, musíte na chvíli přes největší reflektor, což zejména v menším prostoru nepříjemně oslní. Jiní výrobci to řeší třeba aktivací tohoto režimu dvojklikem. Tím pádem se přes něj nemusí při cyklení mezi ostatními.

svetlo celovky fenix HM50R v jeskyni

Září jak sviňa …

Super je, že čelovka se sama brání úplnému zhasnutí. Pokud už dojde na opravdu citelný pokles napětí v akumulátoru tak to nežene do extrému, kdy by prostě zhasla. Nejprve dostanete varování v podobě omezení dvou nejvyšších režimů a po cca 20 minutách se Fenix uvede do jediného udržovacího módu, ve kterém vydrží svítit další hodiny. Ten sice nijak neoslní, ale v nouzi se s ním dá docela jít.

Co se týče neelektronické regulace, čelovku je možné samozřejmě naklápět podle potřeby. Dokonce více než většinu konkurence protože se snaží odlišit absencí klasického plastového cvakacího držáku. HM50R drží na pásku v silikonovém úchytu, v kterém ji můžete protáčet dle libosti a nastavit si tak ten nejlibovější úhel podle vašich představ. Bohužel se kvůli tomuto stylu úchytu špatně ovládá jednou rukou a i když to není nemožné, lepší je mít volné obě.

Chytré řešení má transportní zámek. Aby se vám Fenix nerozzářil zbytečně v batohu, stačí mírně pootočit krytku akumulátoru.

detail cocka hm50r fenix celovka

Dobíjení – vivat micro USB

Opravdovou specialitku dělá z HM50R systém dobíjení. V čelovce najdete jednu dobíjecí baterku RCR123A (700mAh), kterou však můžete nabíjet rovnou v ní skrz micro USB. Není tak potřeba tahat žádné externí nabíječky. Pokud by vám kapacita jednoho nabití nestačila, není nic jednoduššího než za cca dvě stovky dokoupit další akumulátor. Jejich výměna je snadná a rychlá jako výměna baterek v jakémkoliv podobném zařízení.

Existují i jednorázové varianty CR123A, ale jejich tahání víceméně postrádá smysl mimo opravdu chladné oblasti, kde dobíjecí bráška selhává. Čelovka se dá totiž jednoduše dobít třeba z powerbanky. S ohledem na relativně malou kapacitu akumulátorů (ale pozor, výdrž svícení je velmi dobrá), je dobíjení rychlé (cca 1,5 h) a hlavně i s nepříliš výkonnou powerbankou dobijete světlo víckrát, než můžete reálně potřebovat.

V případě, že náhradní akumulátor s sebou náhodou zrovna nemáte ve chvíli, kdy unavené světlo přepne po mnoha hodinách nepřetržité a náročné práce při nočním putování do bludičky, dá se dobíjet i za pochodu. Powerbanku jsem jednoduše zastrčil do boční kapsy batohu a i když jsem trošku vypadal jako kyborg s drátem do čela, tak se jedná o použitelný systém. Při nabíjení je možné čelovku stále zapnout. Sice jen na režim medium, ale pro chůzi je v pohodě. Po dvaceti minutách jsem drát odpojil a dostatečně nabitý fénix dál věrně sloužil, dokud se nerozednilo.

Micro USB oceňuji zejména proto, že se jedná o tak rozšířenou normu, že dneska už přes něj mohu nabít veškerou svou cestovní elektroniku včetně baterek do foťáku. Koupil jsem si proto jeden adaptér se čtyřmi USB sloty, díky kterému mohu z jedné zásuvky dobít úplně všechno, co mám s sebou.

ruzna elektronika dobijeni pres micro usb

Všechno hezky naráz

Spokojený čtenář?

Ať už patříš k náhodným návštěvníkům nebo věrným ctitelům, pokud mě toužíš podpořit v další tvorbě, existuje pár možností jak si oboustranně udělat radost.

Slušivé funkční triko

Výdrž v terénu a podle norem

Přesto, že vyměnit baterku nebo ji průběžně dobíjet je snadné, jednou z hlavních otázek zůstává, jak dlouho vydrží holka zářit na jedno nabití. Čísla uváděná výrobcem jsem si prověřil jednak v terénu při stokilometrovém výšlapu v rámci Brněnského vokruhu vokolo Štatlu a potom také několikrát doma svícením pod postel, abych se nebál bubáka.

S ohledem na kapacitu akumulátoru je doba výdrže o něco lepší nebo srovnatelná s jinými podobnými kousky – to znamená docela dobrá. I když se laboratorně naměřená numera celkem liší od skutečných hodnot, nejedná se o žádnou výjimku, což je dáno hned několika faktory.

celovky728x90.jpg

Ten nejpodstatnější je samotný způsob používání. Při dlouhém svícení v jednom z vyšších režimů čelovka pro mě neznatelně postupně snižuje výkon, aby prodloužila dobu funkčnosti. Toto klesání je však resetováno každým vypnutím nebo přepnutím režimu. Což se v praxi děje dost často a Fenix tak svítí mnohem více na plný výkon.

Čelovku jsem testoval pro režim high, ve kterém by měla vydržet v použitelném stavu 10 hodin. To reálně podle měřící normy znamená dobu, po které svítivost klesne na 10% původní hodnoty. Navíc někteří fórovější výrobci (což naštěstí není případ Fénixe) na normu kašlou a měří do úplného zhasnutí. Takže, když kdekoliv uvidíte dobu svícení toho či onoho světélka, je potřeba provést trochu matematiky a orientovat se také podle jiných parametrů – zejména renomé firmy.

postava v jeskyni svitici celovkou hm50r fenix

Reálně HM50R s dobíjecím akumulátorem RCR123A vydrží 5-7 hodin aktivního nepřetržitého používaní, kdy 90% času jede na high režim. Přitom byla několikrát na chvíli zhasnutá nebo přepnutá do jiného módu a samozřejmě jsem sem tam potřeboval posvítit silněji boostem. Pro podobnou celonoční akci, jakou jsem šel já, je tedy ideální mít dva akumulátory. Věřím, že na dlouhý trek by mi s ohledem na méně intenzivní využití vystačil i jeden, ale mít zálohu je směšně jednoduché.

Zdůrazňuji, že v tomto se Fénix neliší od jiných výrobců a reálná doba použitelnosti je i s ohledem na kapacitu jedné maličké baterky dost dobrá. Do většiny běžných čelovek patří alespoň 3 AAA nebo AA baterie o celkovém součtu několikanásobně větší kapacity v mAh. Tzn. v praxi můžete pořídit čelovku s delší výdrží, ale rozhodně ne takhle lehkou a na jednu baterku.

hm50r velikost srovnani s baterkou AA

Fakt je maličká. RCR123A akumulátor je úplně vpravo.

Odolnost a díly

Třetí silnou doménou HM50R po kompaktnosti a dobíjení je její odolnost. Norma IP68 hovoří zejména o slušné rezistenci vůči vodnímu živlu. Světlo by při důkladném utěsnění krytky  mělo podle výrobce ustát 30 minut ponoření do dvoumetrové hloubky. Takže jestli milujete noční koupání, něco pro vás. V praxi si tuhle vlastnost cením jako horal, který byť nerad, čas od času musí vzdorovat průtržím mračen a tím pádem se nemusím bát, že bych si tuhle kratochvíli nechtěně dopřál ve tmě, kvůli selhání čelovky.

Ideální je tím pádem i do jeskyní, kde o rytí dršťkou v blátě nebo podzemních potůčcích není nouze. V podzemí se díky odolnému a nárazuvzdornému tělu nemusím bát ani drobného otlučení.

Dost mě potěšily automaticky přibalené náhradní kousky všeho, co by se teoreticky mohlo časem ošoupat. Takže kdyby jste náhodou ukousli příklopku od usb konektoru nebo příliš ochodili silikonový držák, není potřeba lítat od čerta k ďáblu, abyste našli nové.

hm50r vodotesna celovka pod vodou

I pulci se mohou cítit jako na divadle

Souhrn

S krásně minimalistickou čelovkou Fenix HM50R jsem se vydal do jeskyní, na dálkový pochod, pomáhala mi při nočním focení a abych si ověřil voděodolnost tak jsme si vyrazili za pulci do lesního jezírka nebo dali společnou sprchu. Všechno přežila se ctí a ukázala, že je v ní o dost víc, než na první pohled vypadá.

Nejvíce se mi líbí perfektní vyladění nabídky a síly jednotlivých režimů, přičemž zejména u dvou nejsilnějších poskytuje překvapivé množství světla. Udělat si i v temném lese aspoň na chvíli z noci den není s touhle šikovnou pomocnicí problém.

Systém nabíjení výměnných akumulátorů přímo v čelovce přes micro USB umožňuje při rozumném zajištění jednou náhradní baterií a/nebo univerzální powerbankou hodně dlouhou funkčnost bez potřeby tahat ke všemu navíc hromádky AAA baterek.

Kdyby bylo ovládání čelovky kompletně podle mého gusta, zamyslel bych se lépe nad přepnutím do boost režimu. Na otáčení v držáku pomocí dvou rukou nebo trochy snažení s jednou se dá zvyknout a věřím, že spousta lidí nabízenou flexibilitu považuje za výhodu.

Když si přičtu odolnost, díky které přežije kdejaký rozmar počasí nebo uživatele, je za svou cenu tento drobek výbornou koupí.

Čelovku pro recenzi zapůjčil její oficiální distributor pro ČR

Pořídit ji můžete právě přímo na stránkách dovozce nebo třeba u Hanibal.cz

hm50R celovka v ruce v usti jeskyne

Hurá do temnoty …

Líbilo?

Pokud ti článek pomohl nebo tě pobavil, nebylo jeho psaní marná práce.
A jestli jsi se dočetl(a) až sem, možná dumáš, jak pro změnu pomoci mně v další tvorbě. Je to jednoduché jak facka:

Koukni, zda v e-shopu nemám něco, co tě nadchne

Přijď mě pozdravit na přednášku

Související články

Upozornění na nové komentáře
Nekomentuji, ale
4 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

A co konkurence v podobě Armytek Tiara? Myslím, že za míň peněz mnohem víc muziky.

Ty lumeny jste ale mohli aspoň vyčíslit.

Copy link