Co dělat v blízkém okolí domova: Nápady jak si užít den s dětmi i bez nich

Nápady a výzvy, co se dá podniknout, když zrovna nemůžete nebo nechcete nikam daleko. Hlavním mottem většiny z nich je sranda a snaha se vyblbnout na čerstvém vzduchu.

Využijete je s dětmi i v partě dobře naladěných dospělců. Pokud navíc své akce pojmete v recesistickém duchu, budete mít o zábavu rozhodně vystaráno.

Budu rád, když v komentářích navrhnete další tipy – rád je doplním do seznamu. Spoluautorem některých výzev je kamarád Tom nebo čtenáři, kteří mi poslali další nápady.

Komentář: Tento článek jsem původně sepsal v době válečného stavu lidstvo vs. čínský vir, kdy jsme zrovna nemohli vystrčit čumák z okresu. Protože inspirace jak zábavně strávit volný čas není nikdy dost, předkládám jej přepracovaný v univerzální podobě i pro veselejší časy. Které doufám jednou přijdou…

aktivity nedaleko domu

Na toulkách nedaleko domova stačí mít oči otevřené. Nejspíše zjistíte, že se to kolem jen hemží pozoruhodnými detaily.

Co můžete vymyslet v nejbližším okolí domova

 • Pokuste se o dobytí nejvyššího bodu své obce nebo okresu. Ale se vší parádou. Představte si, že má o 6 km více. Pro inspiraci si níže můžete pustit video z našeho dobývání brněnského Kopečku.
 • Uspořádejte co nejtrhlejší expedici z centra k severnímu/jižnímu pólu. Divadlo Járy Cimrmana vám může být inspirací.
 • Udělejte si výlet přesně po hranicích obce nebo ji rovnou celou obejděte.
 • Splujte místní řeku nebo rybník na nějakém netradičním plavidle.
 • Navštivte všechny městské části nebo projděte všechny ulice. Zkuste si zahrát na zahraničního turistu a hledat rozdíly s nejbližším okolím vašeho domova, fascinující detaily, atp.
 • Otestujte lokální gastro speciality a napište na ně recenzi / reportáž jako kdybyste pojedli v luxusní restauraci.
 • Zkuste najít ve svém nejbližším okolí místo, kde jste ještě opravdu nikdy nebyli.
 • Navštivte místo s nejdivnějším nebo nejzábavnějším názvem.
 • Udělejte si pořádný klasický piknik na nějakém originálním místě. V parcích bude dost rušno, tak věnujte výběru místa péči. Piknik neodflákněte – udělejte si ho hezký, s košem, dobrotami, dekou… Samozřejmě jen se členy domácnosti ;)
 • Zkuste si vytvořit osobní běžecký rekord. A je jedno jestli to bude 2 kilometry, 20 nebo rovnou celý maraton. Pokud pro vás běh není úplně přirozeností, doporučuji si aspoň trochu nastudovat jak na to.
 • Napište někomu skutečný dopis (nejlépe ručně) a zajděte ho dotyčnému(é) osobně hodit do schránky.
 • Zajděte si na nějaké významné místo v okolí, zjistěte si něco o jeho historii a podělte se o to, co jste se naučili.
 • Začněte se otužovat (s rozumem!).
 • Vylezte aspoň na deset různých stromů.
 • Udělejte si malé dobrodružství naruby – postavte si stan v obýváku nebo na zahradě, přespěte v hamace na balkóně, cokoliv. Fantazii se meze nekladou. Inspiraci můžete nabrat z příspěvků účastníků podobné podzimní výzvy.
 • Odneste odpadky z přírody okolo.
 • Nachystejte pro někoho opravdu překvapivou snídani.
 • Udělejte si pořádnou procházku / projížďku a zajděte si na nákup pěšky nebo na kole. Pochopitelně někam dál, než do Lídlu přes ulici.
 • Opečte si nějakou mňamku venku na ohni. Buřty, špízy, brambory v popelu…
 • Pokuste se rozdělat oheň co nejprimitivnějším způsobem. Nebo aspoň jen za pomocí škrtadla.
 • Objednejte si pizzu nebo cokoliv dle chuti při procházce na nějaké hezké (ale pro kurýra snadno dostupné) místo.
 • Zeptejte se sousedů nebo kamarádů, kde je ta nejlepší vyhlídka poblíž a navštivte ji.
 • Vyzkoušejte si orientační běh.
 • Uspořádejte microadventure a přespěte někde nedaleko pod širákem.
 • Zkuste si přivstat a zažít někde venku východ slunce.

Pro inspiraci: Jak jsme dobývali nejvyšší „horu“ Brna – Kopeček o závratné výšce 479 m. n. m.

Chceš si přečíst víc?

Napsal jsem knížku plnou těch nejlepších cestopisů za sedm let toulání po světě. Bláznivé historky z netradičních destinací doplňují úvahy a tipy na nejrůznější cestovatelská témata od plánování přes průšvihy na cestách po masový turismus.

Věřím, že tě “Místa, kam se nechodí” pobaví, nadchnou a především inspirují k vlastním nečekaným objevům.

Kniha Místa, kam se nechodí

Jak zjistit hranice obce nebo okresu

Naštěstí není třeba týrat se prozkoumáváním webu katastrálního úřadu. Území obce či okresu a jeho přesné hranice vám milerády sdělí mapy.cz. Stačí do vyhledávání zadat jméno obce / města nebo název okresu doplněný o slovíčko „okres“.

Alternativně stačí v mapách kliknout pravým tlačítkem a vybrat „co je zde?“. Mapy vám zvýrazní katastr obce, ke které lokalita patří.

Perličky a zajímavosti o našich obcích

Komentář: Tato část navazovala na původní pandemický článek, ale protože mi přijde zajímavá, ponechávám ji.

Že je největší obcí Praha, asi nikoho nepřekvapí. Její obyvatelé tak mají celkem slušný manévrovací prostor o rozloze 496 km². Hlavní město je zároveň devátým nejrozlehlejším okresem.

Praha je ale též suverénně nejzalidněnějším územím díky hustotě zalidnění 2 637,25 obyvatel na km² nemusí zbytek republiky následující tři týdny vůči Pražanům pociťovat jakoukoliv nevraživost. Dosti si ji užijí sami mezi sebou, až vyrazí do Stromovky.

Oproti tomu obyvatelé malé vesničky Závist na Blanensku mohou větším městům opravdu jen závidět. Aspoň co se rozlohy týče, protože 0,42 km² opravdu není mnoho prostoru na život. Pro zajímavost: druhou nejmenší dědinkou je Strukov (0,53 km²) v Olomouckém kraji a bronz bere Josefův Důl nedaleko Mladé Boleslavi (0,66 km²).

Oproti tomu mají pěkně rozsáhlý katastr v Ralsku, které je, pokud nepočítáme vojenské újezdy, čtvrtou nejrozlehlejší obcí České republiky (po Praze, Brně a Ostravě), ale přitom tam žije jen něco málo přes dva tisíce obyvatel. Ráj pro asociály, kteří milují dlouhé procházky, kdy nikoho nepotkají?

Spani V Hamace Na Rozhledne

Noc a ráno na rozhledně jsou fajn.

Líbilo?

Pokud ti článek pomohl nebo tě pobavil, nebylo jeho psaní marná práce.
A jestli jsi se dočetl(a) až sem, možná dumáš, jak pro změnu pomoci mně v další tvorbě. Je to jednoduché jak facka:

Koukni, zda v e-shopu nemám něco, co tě nadchne

Přijď mě pozdravit na přednášku

Související články

Upozornění na nové komentáře
Nekomentuji, ale
2 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

A ještě něco pro Pražáky :-) https://www.campuj.online/blog/dobyti-prazskeho-polu

Tak děkujeme za inspiraci. Spoustu věcí děláme intuitivně. Ale najít “trojmezí” katastru naší obce s těmi sousedními, na to jste nás navedl vy. Jsou to sice těšínská jablíčka, ale nebýt současné situace, ani nevíme, s kým naše obec sousedí… Po pečlivé přípravě děti vyrobily vlajky okolních obcí a postupně jsme všech sedm trojmezí navštívili a fotograficky zdokumentovali. Jaká byla naše radost, když na jednom byl i hraniční kámen! No a díky naší hodné vládě se nám výběh od pondělí zvětší, takže trojmezí okresů budou další výzva. Z trojmezí republiky už máme navštívené 3/4 a několik dalších trojmezí států v Evropě. Ty bych přidávala do portfolia nejradši…

Copy link