Tři tipy co vidět v Nepálu: Vydejte se za horskými kmeny, chrámy i dechberoucí přírodou

Nepál není jen Mt. Everest. Nebo jen Himaláj. V takovém Káthmándú můžete obdivovat i historii a architekturu. A pak vyrazit do hor navštívit původní obyvatele. Nebo se jen tak kochat nádhernou přírodou okolo…

Nebojte se a projděte si Káthmándú

Kromě toho, že je Káthmándú hlavním městem Nepálu a představuje křižovatku mezi čtyřmi vrcholy, které ho obklopují, je i městem historie a architektury. Byť je vše dobře ukryto v typicky asijském chaosu vyplněném hustým smogem a hlukem, vyplatí se dát mu šanci.

Za návštěvu stojí Palácové náměstí, samotné historické centrum města s množstvím hinduistických i budhistických chrámů a posvátných míst. Dominantou je Královský palác Hanumán Dhóka. Trochu Evropy pak najdete v části Thamel. A nebojte se vykročit i do okolí města, kde najdete mnoho památek zapsaných na seznamu UNESCO i známý Opičí chrám, jen si dejte pozor na velké množství opic v jeho okolí.

Samotné město Káthmándú neleží přímo v horách, ale je jejich vstupní branou. V blízkosti je nádherný národní park Langtang a také nejčastěji vyhledávaný a navštěvovaný Národní park Sagarmatha a Annapurna, kde najdete i druhé největší město Nepálu, Pokhara.

Nepal Opice

Chceš si přečíst víc?

Napsal jsem knížku plnou těch nejlepších cestopisů za sedm let toulání po světě. Bláznivé historky z netradičních destinací doplňují úvahy a tipy na nejrůznější cestovatelská témata od plánování přes průšvihy na cestách po masový turismus.

Věřím, že tě “Místa, kam se nechodí” pobaví, nadchnou a především inspirují k vlastním nečekaným objevům.

Kniha Místa, kam se nechodí

Horské kmeny v Manasalu

Pokud budete mít štěstí a získáte povolení pro vstup do této oblasti, zavede vás Manasalu trek až do míst, kam cizinci měli ještě nedávno vstup zakázaný. Najdete tu i horské kmeny, které tu žijí již desítky generací starobylým stylem a doprovod vám bude dělat osmá nejvyšší hora světa. Podél treku je nespočet nádherných horských pramenů, jezírek a vesniček, které se dodnes moc nezměnily, a tak tu najdete kouzelná místa, která berou dech.

Při jejich návštěvě pamatujte na to, že jste v této zemi hostem a měli byste projevit úctu tím, že přijmete zvyky místních obyvatel a jejich způsob života a přizpůsobíte se jim.

Nepal Motlitby Vlajecky

Horský masiv Annapurna nebo národní park Čitvan

Pomineme-li Everest, je Annapurna dalším lákadlem zejména pro vysokohorské turisty. Tady se vám vyplatí mít dobrou kondici, protože Himaláje dokážou být zrádné a tento 55 km dlouhý masiv vás může potrápit. Také dbejte na správné vybavení.

Dominantou tohoto masivu je vrchol Annapurna. Cestou k němu půjdete kolem krásných, malebných horských vesniček. Tou nejslavnější je Muktináth s posvátnými hinduistickými prameny.

Národních parků je v Nepálu hned několik a všechny stojí za to navštívit. Ovšem Čitvan je z nich nejstarší. Kromě krásné tůry můžete sjet řeku na raftech nebo se potkat s nosorožcem. Žije tu však i mnoho jiných zvířat, zejména tygrů indických.

Annapurna

Několik doporučení závěrem

Nepál je velkým lákadlem všech vysokohorských turistů. I v případě, že nestoupáte k nejvyšším vrcholkům si můžete tuto zemi užít plnými doušky. Nabízí velké množství přenádherných výhledů, přírodních krás a historických míst, mezi nimi i místo narození Buddhy. Je však potřeba nepřeceňovat své možnosti a k přírodě přistupovat s respektem. A to ve smyslu jak bezpečnosti tak ekologie.  Úctu projevte i místním obyvatelům, kteří se vám odmění dobrým jídlem a vstřícností.

Než se vydáte na horskou túru nebo zdolávat vrcholy osmitisícovek, ujistěte se také, že máte sjednané dobré cestovní pojištění na hory, ideálně i cestovní pojištění přímo pro horolezce, pokud se chystáte na náročnější výstup. Bezpečnost je vždy na prvním místě, a tak ji nepodceňujte ani v případech, že nemáte v plánu zdolávat těžké treky.

Článek je sponzorován portálem Srovnejto.cz

Líbilo?

Pokud ti článek pomohl nebo tě pobavil, nebylo jeho psaní marná práce.
A jestli jsi se dočetl(a) až sem, možná dumáš, jak pro změnu pomoci mně v další tvorbě. Je to jednoduché jak facka:

Koukni, zda v e-shopu nemám něco, co tě nadchne

Přijď mě pozdravit na přednášku

Související články

Upozornění na nové komentáře
Nekomentuji, ale
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Copy link