Přechod Králického Sněžníku: Jeden den v jiném světě


Tento článek pochází z webu Za horami.cz, kde najdeš jeho online verzi včetně případné fotogalerie. Až budeš opět ve spojení se světem, můžeš se také podívat na Facebook @zahoramicz, co je nového.

Králický Sněžník je pro mě osobně zakletou horou, která nepoznala léto a celá krajina existuje v jakémsi mimoprostoru. Poté, co jsem měl jednou v životě štěstí absolvovat výšlap po hřebeni stejnojmenného pohoří téměř bez mlhy, deště nebo pocitu, že jsem se propadl v čase do doby ledové, jej však musím zařadit mezi nejkrásnější jednodenní tůry ČR.

cesta a kostel v Lipka jeseniky
  • Save

Kostelíček v Lipce

K tomuto označení výrazně přispívá místo startu na obskurním mininádraží v Prostřední Lipce. Spousta výletníků začíná (nebo končí) na Horní Moravě, čímž se připravují o jednu z nejhezčích částí této tůry. Úvodní nástup po rozlehlých lukách s výhledy na teprve mírné pahorky je po příjezdu z města pohlazením po duši. Ostřejší tempo, které je hned od startu nutné kvůli celkové vzdálenosti do cíle (25 km), navíc udělá příjemný hlad na svačinu těsně před vstupem do lesa. Pokud nemáte panickou hrůzu z klíšťat, stane se následný piknik v trávě výsostně romantickou vzpomínkou.

louky vesnice a lesy cestou ke kralickemu snezniku
  • Save

Klid a mír…

Ani les tu ze začátku nemají špatný. Příjemný chodník vede hromadami borůvčí, které zvou k lepšímu načasování příštího výletu, a stromů je tak akorát, aby nekazily výhledy do kraje. Nade všechny se pak tyčí rozhledna Klepáč, z které se můžete pokochat řádnou dávkou české i polské krajiny.

mala pesina v boruvci a jehlicnate stromy na hrebeni kralickeho snezniku
  • Save

Hřeben

Ve chvíli, kdy červená značka klesne z hřebenu a pro menší náročnost se táhne po úbočí Malého Sněžníku, začíná ve srovnání se zbytkem nudnější pasáž. Abyste mi rozuměli – pořád je tu hezky, ale podobné hluboké lesy mají i jinde.

mrak pylu ze sisek borovice
  • Save

S pylem může být docela sranda

Abychom měli výšlap pestřejší, tak těsně před finálním stoupáním nás dostihlo mé Králické prokletí. Předpověď sice hlásala ani kapku, ale jsme v horách a navíc na Sněžníku. Aspoň trochu sprchnout musí. Naštěstí se zdejší hromovládci spokojili jen s mírnou demonstrací síly. Takže hodinka deště, tak aby se neřeklo a nebudem to přehánět s mlhou. Asi na třetí pokus jsem konečně viděl, jak vypadá širší vrchol a okolí této hory. Moc pěkně, ale vítr je tu furt stejný, takže žádné rozvalovaní a předlouhé kochání se nekonalo.

lide na ceste se znackou pod vrcholem kralicky sneznik
  • Save

Přimo na vrcholu už je lidí docela dost, ale cestou jsme jich moc nepotkávali

Sestup do Stříbrnice, odkud jsme měli vytipovaný autobus, proběhl docela hopem. Motivací k rychlejšímu kmitu nohou byla chata Návrší a příslib zaslouženého oběda. Houska se salámem je sice skvělé palivo, ale moravský vrabec se zelím a knedlíky ještě o chlup lepší.

mohyla a krizek a vyhled na hory Králický Sněžník
  • Save

Komu asi?

Pokud jste kulturněji laděni a výhledy na kýčovité kopečky vás tolik neberou, čeká i vaší duši při sestupu vizuální uspokojení. Kousek pod vrcholem nedaleko zborcených základů bývalé Lichtenštejnovy chaty stojí socha na počest desátého výročí vzniku uměleckého spolku Jescher. Koho a proč ve třicátých letech minulého století napadlo šoupnout do českého pohraničí sošku slona, to vám ale fakt neřeknu …

znacka a divka na pesine
  • Save

A jde se na žvanec …

Fotogalerie

Praktické info

Celá trasa, kterou jsem vyznačil na mapy.cz, má cca 25 kilometrů. Jedná se tím pádem o celodenní tůru, která solidně prospěje kondici. Zkracovat si ji nástupem z Horní Moravy je opravdu škoda. Do Prostřední Lipky jezdí vlak z Hanušovic (pivovar ;) ) nebo Ústí nad Orlicí. Ze Stříbrnice pak jezdí autobus do Starého Města, odkud pak lze opět pokračovat vlakem téměř kamkoliv.

Pokud vám jednodenní tůra na Králický Sněžník nestačí, můžete navázat celkem třídenním přechodem Rychlebských hor až do města Javorník. Rychlebky jsou jedno z nejodlehlejších míst, která u nás najdeme, takže pokud vám chybí divočina, jsou správná volba.

Opravdu nepodceňujte počasí. V těchhle kopcích je podzim i když v nížině hlásí červen, takže si vždy nabalte něco teplého, protivětrného a protidešťového.

Mezi Klepáčem a stoupáním k vrcholu Králického Sněžníku najdete několik použitelných pramenů k dobrání vody.


Tento článek pochází z webu Za horami.cz, kde najdeš jeho online verzi včetně případné fotogalerie. Až budeš opět ve spojení se světem, můžeš se také podívat na Facebook @zahoramicz, co je nového.

Spokojený čtenář?

Ať už patříš k náhodným návštěvníkům nebo věrným ctitelům, pokud mě toužíš podpořit v další tvorbě, existuje pár možností jak si oboustranně udělat radost. Také můžeš přijít na některou z mých přednášek.

Související články

1
Komentáře

  Upozornění na nové komentáře  
Nekomentuji, ale

Fotky jsou nádherné. Čím dál více mě láká vyrazit na Králický Sněžník v létě. Prohlédnutý jej mám jen v zimě, kdy jsem procházel celou hřebenovku.
https://www.hrebenovky.com/kralicky-sneznik
Oproti zimě je to místo k nepoznání. :)

Copy link