Pět smysluplných outdoorových dárků


Tento článek pochází z webu Za horami.cz, kde najdeš jeho online verzi včetně případné fotogalerie. Až budeš opět ve spojení se světem, můžeš se také podívat na Facebook @zahoramicz, co je nového.

Život před nás staví mnohé výzvy, ale vybrat ten správný dárek pro bližního svého je občas pěkně zapeklitá šlamastyka. Pokud však tíhne k cestám a outdooru, řešení je nasnadě. Praktický pohled na věc a užitečný prezent nikdy nezklamou.

Musím se přiznat, že sám jsem dost otřesný dárce. Dárky zásadně nebalím, ignoruju většinu narozenin (včetně vlastních, aby to nevyznělo tak sebestředně) a předvánoční stres je pro mě těžko pochopitelný mýtus.

Příliš nechápu nadšené obdarovávače, kteří v dárkovém byznysu plavou jako ryby ve vodě a pro každého kamaráda i všechny členy rodiny do třetího kolene mají připravenou sadu drobných i větších překvapení na nejbližší dva roky.

Ať už patříte ke zmiňované skupině nadšenců nebo to vidíte podobně ignorantsky jako já, bezesporu existují osoby, jimž se přinést určitou obětinu sluší a patří. Dokonce to prý může způsobit oboustranné potěšení. Pak je pro nás společensky méně zdatné každá rada dražší než třímetrová LCD placka.

Cina Televize V Lese Zhangjiajie
  • Save

Pořádný lesní LCD panel prý v Číně pomáhá s ochranou přírody …

Pojďme na to prakticky

Sám mívám obrovskou radost z praktických drobností, které užiju v terénu. Nejen, že praktický dárek zabíjí dvě mouchy jednou ranou – tedy kritickou nevybavenost vám blízké osoby a zažehnání krizové vánoční/narozeninové/výroční/jakékoliv situace. Především si při jeho užití vždycky vzpomenu na lidi, od kterých jsem danou věc dostal. Je pěkné každý večer v horách, kdy křesadlem zapaluji vařič a těším se na dobrou baštu, zavzpomínat na kumpány z kolejí, díky kterým škrtací vychytávku mám. Vytvořené emocionální pouto je tak nějak intenzivnější než u pomíjivé flašky kvalitního alkoholu.

Nezanedbatelnou výhodou užitečného prezentu je také snížená míra rizika, že místo nadšení vás obdarovaná osoba poctí spíše rozpačitostí a hned, co na nový rok otevřou obchody, začne dumat, jak nepadnoucí nebo neladící hadřík vyměnit za něco vkusnějšího.

Pro vaši inspiraci jsem sepsal několik tipů na užitečné dary a dárky, jež se hodí nejen na cestách nebo v přírodě. Nehledejte za nimi nic romantického. Křehkou květinku s láskou k umění bych s tímhle výběrem těžko potěšil. Především by každá z následujících věcí udělala radost mně samotnému, kdybych je už dávno neměl.

Jestli se vám můj výběr nepozdává, možná vás zaujme něco jiného ze všech recenzí, které jsem dosud sepsal.

1) Křesadlo – drobnost, která se neztratí

Může se to zdát jako hloupost, ale když takový dárek spojíte s atmosférickým překvapením, na jehož konci si daná osoba musí sama rozdělat oheň, jako to narafičili kamarádi na mně, dáváte vzpomínku na mnoho let.

Jestli hledáte malou a relativně levnou záležitost, je škrtadlo výbornou volbou. K libovolnému vařiči totiž představuje nejspolehlivější způsob zapálení. Nezapomeňte přidat zaškolení, jak nástroj použít, jinak si vás obdarovaný spojí spíše s následnou škrtací frustrací.

Výborný poměr cena/výkon mají tyto kousky:

Drivkovy Varic
  • Save

Založit oheň jenom křesadlem je výzva

2) Nůž – všestranná pomůcka a nebo odvážný dárek pro vaše děti

Který chlap by neměl radost z dobrého nože? No dobře… v 21. století se pár subkulturních skupin najde. Ale pokud nechodíte s mimo město nepoužitelným individuem, nemůže vhodně zvolený nůž urazit.

Cestovatelé spíše ocení univerzálnější řešení, zatímco pouliční bitkař nebo tramp, kterému jde především o správně nakrojený špekáček a odolnost nástroje pro práci či nouzové sekání třísek, sáhnou raději po jednoduchém noži s poctivou čepelí.

Patříte mezi hysterické rodiče, kteří by své děti nejraději zavřeli do polstrované místnosti, jen ať se jim proboha nic nestane? Nebo podobně jako já souhlasíte s Geverem Tulleym a tímto jeho TED Talkem? Ač zatím bezdětný, sám se těším, až případnému potomku budu moct v útlém věku předat jeho první nůž a sadu dobrých rad, jak se s ním nevykuchat.

Pokud se v nabídce multifunkčních nožíků nemůžete vyznat, za sebe mohu doporučit parádní skladný Victorinox Spartan z důvodu osazení všemi nejpoužívanějšími nástroji včetně vývrtky pro romantické chvíle, kdy si do tří kilometrů vytáhnete lahvinku vína. Zároveň s ním nepotáhnete nic zbytečného navíc.

Zajímavým specializovaným majstrštykem pro nadšence je houbařská kudla od Opinelu.

Nuz victorinox A Celovka petzl
  • Save

Praktické zátiší

3) Čelovka – mobil sice taky svítí ale…

Naposledy jsem se cítil hodně trapně, když jsme s kamarádem organizovali outdoorový víkend pro mladé adepty Instruktorů Brno, a oba jsme si své čelovky nechali zamčené v autě. Pocit, kdy si jako údajný odborník na přežití klestíte cestu lesem za svitu mobilní bludičky, je k nezaplacení…

I přesto, že dnes má nouzovou svítilnu v kapse skoro každý, je čelovka fantastická všude tam, kde potřebujete svítit opravdu pořádně a hlavně bez zapojení přidržovacích končetin. Expertů schopných stavět stan i v horách téměř pohmatu a ještě k tomu jednou rukou potkávám stále dost. Darovat někomu vysvobození z nechtěné noční tmy mi přijde jako záležitost s krásným filosofickým přesahem.

Běžně si svou čelovku neberu jen do jeskyní a hor, ale standardně si ji nesu v kapse, i když pouze vyrážím navečer do města. Možná jsem maniak, ale svou užitečnost tento zvyk prokázal už mnohokrát.

Výbornou osobní zkušenost jsem měl se značkou Petzl a staršími modely, na které navazuje ještě modernější a vymakanější Actik.

Nově mě uchvátilo hodně pokrokové světlo Fenix HM50R (tady je recenze). Lehoučká, výkonná čelovka s dobíjením přes micro USB a přesto možností vyměnit docházející baterku. Jsem z ní nadšen.

4) Termoska – zahřátí do kanclu i zimních hor

Pokud si svou cestu do kanceláře nedokážete představit bez termosky s kávičkou nebo bio-ethno-fairtrade čajíčkem, nejste žádnou výjimkou. Pro podzimní a zimní toulky přírodou se pak jedná o něco mezi zatraceně užitečným vynálezem a nutnosti k přežití. Každý je zná, stačí si jen vybrat.

Vyprava V Zime
  • Save

Království za doušek teplého čaje …

5) Samonafukovací karimatka – lepší spánek pro blízkého po vašem boku

Největší specialita nakonec. Pořizovací cena kvalitní samonafukovačky je už číslo, nad kterým se občan s průměrným platem zamyslí. Pokud to však s někým na cestách myslíte vážně a už vás nebaví poslouchat, jak se vaše milá klepe ve stanu jako ratlík a celou noc převrací po vzoru princezny na hrášku, jedná se o hezkou příležitost k investici. Všechny obecné výhody i nevýhody samonafukovacích karimatek zmiňuji v recenzi mé vlastní Thermarest Trail Lite, kterou doporučuji, kudy chodím. Po sedmi letech v terénu už spolu máme moc pěkný vztah.

Thermarest Trail Lite Hory
  • Save

Leháro ve Fanských horách

Hlavně se nezbláznit

Jestli máte už teď při pomyšlení na vánoční svátky naběhlou žílu, je na čase zvolnit. Nezapomeňte, že největším dárkem je věnovaný čas a pozornost. Při tom všem klikání na eshopech a kličkování mezi importovanou symbolikou v nákupních centrech se nezblázněte z reklamní masáže ani tlaku dárkomanií postižených kamarádů. Raději seberte své milé a spolu vypadněte někam ven ;)

  • Save

Výprava se rozhlíží, Stará Planina, Srbsko


Tento článek pochází z webu Za horami.cz, kde najdeš jeho online verzi včetně případné fotogalerie. Až budeš opět ve spojení se světem, můžeš se také podívat na Facebook @zahoramicz, co je nového.

Spokojený čtenář?

Ať už patříš k náhodným návštěvníkům nebo věrným ctitelům, pokud mě toužíš podpořit v další tvorbě, existuje pár možností jak si oboustranně udělat radost. Také můžeš přijít na některou z mých přednášek.

Související články

Komentáře

  Upozornění na nové komentáře  
Nekomentuji, ale
Copy link