Ázerbájdžán: Víza a povolení ke vstupu do chráněných pohraničních oblastí

Ázerbájdžán je na jednu stranu k turistům neuvěřitelně vstřícný a na stranu druhou se jim snaží efektivně zabránit ke vstupu na mnohá území národních parků a příhraničních oblastí. Jak získat víza do Ázerbájdžánu, na co si dát pozor při vstupu do země a co je potřeba udělat pro to, aby vás v pohraničí nezatkli…

Ohledně víz do Ázerbájdžánu existují v zásadě dvě možnosti jak je získat. Klasická na konzulátě, která vyjdou o něco málo levněji, ale je s nimi více starostí a nebo elektronická přes akreditovanou cestovní kancelář, která vyjdou dráž, ale jejich vyřízení je daleko pohodlnější. Pozor, už není možné získat víza jednoduše a levněji přes konzula v gruzínském Batumi, jak se zmiňují některé starší články! Stejně tak už je dávno nedostanete na letišti v Baku a už vůbec ne na jiných hraničních přechodech.

Problém u klasických víz je, že potřebujete zvací dopis a jeho sehnání samozřejmě něco stojí. Také je možnost opatřit si u cestovní kanceláře i jakýsi turistický voucher, který sráží konzulární poplatek z 50 USD na pouhých 20 USD. Připočteme-li si k tomu ale cenu za služby CK, tak se dostaneme blízko k ceně elektronických víz.

Veškeré informace jsem čerpal z oficiálních stránek ázerbájdžánského ministerstva zahraničí, vlastních zkušeností a stránek cestovní agentury Azerbaijan24 se kterou mám osobní zkušenost. Ceny i podmínky se mohou průběžně měnit, proto vždy doporučuji ověřit přímo u zdroje. Pokud najdete novější informace nebo levnější ceny, dejte mi prosím vědět,

Klasické vízum:

Jednovstupové vízum na 30 dní stojí 50 nebo 20 USD v závislosti na tom zda disponujete turistickým voucherem – nemusí jej uznávat všechny konzuláty, proto si jeho uznání v Praze nebo ve Vídni ověřte.

Potřebné dokumenty:
http://www.mfa.gov.az/content/184

– Formulář
– 2x barevná pasová fotografie
– Pas
– Zvací dopis (dvě kopie)
– Doklad o zaplacení poplatku (Výše poplatků pro různá víza: http://www.mfa.gov.az/content/187)

Info v angličtině (druhá polovina stránky): http://azerbaijan24.com/visas/azerbaijan-visa-support/. Na svých stránkách nabízí tato agentura vyřízení části formalit okolo zvacího dopisu a turistického voucheru za 60 USD. S poplatkem konzulátu tak víza vyjdou na 80 USD, ale musíte si je vyřídit sami. Vše vám pošlou emailem, jehož přílohy si vytisknete o vezmete s sebou na ambasádu.

Elektronické vízum:

Vízum platí po 30 dní, ale z toho smíte být na území Ázerbájdžánu 22 dní. Vyjde na 100 USD (opět záleží kde, ale hádám, že ceny budou podobné). Výhodou je rychlost (cca 10-15 dní vyřízení) a nenáročnost – vše jsem vyřešil v několika emailech. Vízum je elektronicky evidováno, ale kromě toho si jej musíte vytisknout a vzít s sebou. Se vším pomohli ochotní lidé z agentury a to jsem měl občas opravdu debilní dotazy. Nevýhodou je nutnost zarezervovat si na část pobytu nějaké ubytování a tuto rezervaci doložit. Naštěstí například hostelworld umožňuje vytvořit rezervaci, kterou po obdržení víz lze stornovat (nikdo na hranicích nekontroloval její aktuálnost). Jen si pak dejte pozor – kredit, který vám vrátí, je časově omezený.

Info na stránkách ministerstva (anglicky): http://www.mfa.gov.az/content/749
Info v angličtině od CK: http://azerbaijan24.com/visas/azerbaijan-visa-support/

Vstup do chráněných pohraničních oblastí

Kdo na to má žaludek, může si pročíst všechny podmínky vstupu do vysokohorských oblastí národních parků a speciálně do příhraničních zón zde: http://eco.gov.az/en/642-rules. Ve zkratce potřebujete povolení od dvou ministerstev, nezbytný formulář, doklad o zdravotním pojištění a největší ranou do rakve nás horalů je nutnost najmout si akreditovaného průvodce. Celá záležitost se tak značně prodraží a výsledek je minimálně na pováženou. Toto povolení nebylo potřeba pro hory v okolí Babadagu, zato je určitě potřeba pro pohyb v pohraničí okolo Shahdagu a Bazarduzi (nejvyšší hora Azerbajdžánu) nebo na hřebeni vedoucímu k hoře Guton v zagatalské oblasti. Přesný seznam omezených oblastí neznám – obecně se jedná o vysokohorské oblasti pohraničního pásma. Všude jinde vám minimálně nehrozí setkání s pohraničníky ;)

Na co si dát pozor při vstupu do země

Naše odbavení na hranicích bylo rychlé a bezproblémové. Pokud však máte v pasu arménské razítko (Ázerbájdžán je s Arménií de facto ve válečném stavu kvůli sporu o území Náhorního Karabachu), připravte se na riziko obstrukcí a případné prohledávání a vyptávání. Nepříjemnost vám mohou způsobit jakékoliv arménské mapy, ale zejména takové, kde je území Náhorního Karabachu vyznačeno jako samostatné a nedejbože arménské. Razítko z autonomní oblasti Náhorního Karabachu znamená automatické odmítnutí vašeho vstupu do Ázerbájdžánu, protože z hlediska úřadů jste již jednou neoprávněně navštívili jejich území. Zajímavé je, že o tři týdny později na arménských hranicích naše razítko z Ázerbájdžánu nikoho nevzrušovalo a odbavení proběhlo opět naprosto bezproblémově.

Hraniční přechody

Pozemní cestování přes hranice na Kavkaze může být díky složitým politickým vztahům logisticky zajímavá záležitost. Jakožto občan země, která není součástí Společenství nezávislých států, se nedostanete přes přechod mezi Ázerbájdžánem a Ruskem. Jakožto nikdo, kdo má trochu rozumu, se nepokusíte přejít hranici mezi Arménií a Ázerbájdžánem. Zbývají tak možnosti dostat se do země letecky a nebo z Gruzie. Další hranice směrem na jih jsou také prostupné (Irán – i když se doporučuje si ověřit jejich aktuální stav) a nebo je zde možnost využít trajekt přes Kaspické moře (podle dostupných informací s výjimkou Ruska).

Podělte se, doporučte
Související články

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *