Ázerbájdžán: Víza a povolení ke vstupu do chráněných pohraničních oblastí

Ázerbájdžán je na jednu stranu k turistům neuvěřitelně vstřícný a na stranu druhou se jim snaží efektivně zabránit ke vstupu na mnohá území národních parků a příhraničních oblastí. Jak získat víza do Ázerbájdžánu, na co si dát pozor při vstupu do země a co je potřeba udělat pro to, aby vás v pohraničí nezatkli…

Aktualizace 2018

Ázerbájdžán výrazně zjednodušil svůj vízový systém. Už není potřeba řešit elektronické vízum přes agenturu. Za malý poplatek jej snadno podáte sami.

Chceš se vydat na trek, ale chybí ti zkušenosti?

Láká tě svobodné putování s batohem, horské vyhlídky a noci v přírodě, ale zatím sis netroufl(a) opravdu vyrazit? Váháš, co si na takový vícedenní přechod hor zabalit a jak jej vůbec naplánovat?

Právě pro tebe jsem připravil kurz Poprvé do hor.

Kurz Poprvé do hor

Elektronické vízum:

Jednovstupové vízum umožňující třicetidenní pobyt v Ázerbájdžánu lze jednoduše vyřídit na stránce https://evisa.gov.az/en/. Víza jsou použitelná po dobu 90 dní od prvního dne platnosti. Nutný je pas platný ještě aspoň tři měsíce po vypršení platnosti víz (nikoliv opuštění země), takže dobře sčítejte, pokud máte již končící pas. Ve výsledku je to klasický půlrok.

Víza stojí 23 dolarů a lze je zaplatit pouze platební kartou – ta však nemusí být na vaše jméno. Požádat o ně musíte nejméně tři pracovní dny, před plánovaným vstupem do země. A to je v zásadě vše. Pokud vás zajímají detailnější informace nebo jiné typy víz (nabízejí rodinná a skupinová), projděte si přidružené stránky. Informace jsou v nich trochu podivně rozprostřeny, ale kdo hledá najde.

baku vyhled z vysky stare mesto

Výhled na staré město uprostřed Baku

Vstup do chráněných pohraničních oblastí

Kdo na to má žaludek, může si pročíst všechny podmínky vstupu do vysokohorských oblastí národních parků a speciálně do příhraničních zón. Ve zkratce potřebujete povolení od dvou ministerstev, nezbytný formulář, doklad o zdravotním pojištění a největší ranou do rakve nás horalů je nutnost najmout si akreditovaného průvodce. Celá záležitost se tak značně prodraží a výsledek je minimálně na pováženou. Toto povolení nebylo potřeba pro hory v okolí Babadagu, zato je určitě potřeba pro pohyb v pohraničí okolo Shahdagu a Bazarduzi (nejvyšší hora Azerbajdžánu) nebo na hřebeni vedoucímu k hoře Guton v zagatalské oblasti. Přesný seznam omezených oblastí neznám – obecně se jedná o vysokohorské oblasti pohraničního pásma. Všude jinde vám minimálně nehrozí setkání s pohraničníky ;)

Na co si dát pozor při vstupu do země

Naše odbavení na hranicích bylo rychlé a bezproblémové. Pokud však máte v pasu arménské razítko (Ázerbájdžán je s Arménií de facto ve válečném stavu kvůli sporu o území Náhorního Karabachu), připravte se na riziko obstrukcí a případné prohledávání a vyptávání.

Nepříjemnost vám mohou způsobit jakékoliv arménské mapy, ale zejména takové, kde je území Náhorního Karabachu vyznačeno jako samostatné a nedejbože arménské. Razítko z autonomní oblasti Náhorního Karabachu znamená automatické odmítnutí vašeho vstupu do Ázerbájdžánu, protože z hlediska úřadů jste již jednou neoprávněně navštívili jejich území. Zajímavé je, že o tři týdny později na arménských hranicích naše razítko z Ázerbájdžánu nikoho nevzrušovalo a odbavení proběhlo opět naprosto bezproblémově.

V případě nutnosti Česká republika umožňuje svým občanům vlastnit více pasů.Booking.com

Spokojený čtenář?

Ať už patříš k náhodným návštěvníkům nebo věrným ctitelům, pokud mě toužíš podpořit v další tvorbě, existuje pár možností jak si oboustranně udělat radost.

Stylová placatka

Hraniční přechody

Pozemní cestování přes hranice na Kavkaze může být díky složitým politickým vztahům logisticky zajímavá záležitost. Naštěstí se situace postupně zlepšuje. Od léta 2018 je nově povolen přechod mezi Ázerbájdžánem a Ruskou Federací.

Z Gruzie je přechod bezproblémový.  Další hranice směrem na jih jsou také prostupné (Irán – i když se doporučuje si ověřit jejich aktuální stav) a nebo je zde možnost využít trajekt přes Kaspické moře do Kazachstánu.

Jakožto nikdo, kdo má trochu rozumu, se ovšem nepokusíte přejít hranici mezi Arménií a Ázerbájdžánem.

Dostat se do země letecky z jiných zemí než Arménie opět není problém.

zagatala hory azerbajdzan

Výhled na zakázané hory

Líbilo?

Pokud ti článek pomohl nebo tě pobavil, nebylo jeho psaní marná práce.
A jestli jsi se dočetl(a) až sem, možná dumáš, jak pro změnu pomoci mně v další tvorbě. Je to jednoduché jak facka:

Koukni, zda v e-shopu nemám něco, co tě nadchne

Přijď mě pozdravit na přednášku

Související články

Upozornění na nové komentáře
Nekomentuji, ale
10 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Dobrý den,
do Ázerbajdžánu jsem přijela předevčírem, bylo to narychlo, takže vízum za 50 dolarů během několika hodin. Trochu problém bylo, že jsem jela autem z dagestánského Derbentu a ruští pohraničníci nás docela dost vyslýchali, slušně ale (jela jsem s Ruskou a Ukrajincem, takže co jsem dělala před 2 lety na Ukrajině, co v Dagestánu, proč jedu do Ázerbajdžánu a adresu hotelu atd.). Asi proto, že jsme nejeli přes centrální přechod, ale přes přechod Tagirkent-Kazmaljar, ázerbajdžánský pohraničník si moc nevěděl rady s mým pasem a vízem, tak jsem musela čekat na jiného, ale pak už ok.
Přechod pozemní cestou RF-AZ je již povolen.

Potvrzuji, pozemní přechod RU-AZ je OK, a to mi sdělili ještě ve vízovém centru, kde jsem si nechával dělat vízum do RU (http://rusko-viza.cz/) Výslech na přechodu byl taky, ale velmi slušný, což překvapilo i kamaráda, kt. se mnou jel.

Dobrý den, můžete mi sdělit, zda-li jste měla cestovní pojištění a pokud ano, od jaké pojišťovny?

Dobry den, prečetla jsem jsi Vaše informace ohledne ziskani viz. V teto oblasti se hodne zmenilo. 9.2 letim do Baku na 10 dni a uplne mi vystači elektronické vizum, které stálo 24 dolaru. Pokud prekročite 10 den pobytu, musite se prihlasit osobne na cizinecké policii, nebo to ubytovaci zarizeni, kde bydlite vas musi prihlasit.

Dobry den, vizum jsem vyrizovala elektronicky na teto adrese http://zaletsi.cz/viza-do-azerbajdzanu.
Je to pomerné lehka aplikace. Mužete jsi vybrat jestli, chcete standartni vizum do 3 dni, nebo urychlené do 24 hodin. Ja jsem mnela standartni, stalo to 24 dolaru, t.j kolem 500 kč,a prišlo to behem 1,5 dne. Opravdu,jsem byla milo prekvapena.

Copy link